Umay isminin anlamı

bende kizima umay ismini koymak istyorum. fakat mitolojik isim oldugu icin uygun olmadgi soyleniyor. arastiran varmidir. ayrica turklerde tek tanrili dinden cok tanrili dinede gecis vardir. dolayisiyla biraz akil karistirici

selma kurtuluş

Umay, Türk inanışında özellikle çocukları koruduğuna inanılan yüksek ruh veyahut melektir. Tanrıça tanımlaması yanlış bir tanımlamadır. Türkler, Tek Tengri'ye inanmışlardır.

göktürk

Türklerin asıl dini olan Tengrizimde bir Tanrıçadır. Kadın, çocuk, bebek ve hayvanların koruyucusudur. Tanrının kızı Umay ve oğlu Ülgen olup, eski Türklerde güneş ile betimlenir. Sarı gelin türküsündeki "sarı gelin" de budur. Sarı gelin çok eski bir türküdür. Türkistan'da yüzyıllardır bilinir. Türksen gerçek bir Türk adı kullanmalısın. Arap, Fars veya Yunan adı değil.

ergenekon iskit

2. anlamı olan 'devlet kuşu' isim olarak kullanılamaz demek istiyor. umay zaten isim olarak sıkça kullanılıyor ilk anlamı

oğuzhanseymen

Umay neden isim olarak kullanılmaz ben 26 yıldır kullanıyorum.

Umay Yörük

Peygamberimiz zamanında unay isminde bir sahabenin olduğunu duymuştum doğrumudur bende kullanabilirmiyim anlamını rica ediyorum.

Derya Ege

Umay neden isim olarak kullanılmaz? Sebebi nedir ? merak ettim. tsk ler

Patsy