Minel isminin anlamı

Merhaba kızım olacak ismini minel koymayı düşünüyorum isminin anlamını gerçekten bile var mı

Feyzanur Yazar

Kesinlikle katılmıyorum yorumlara arkadaşlar.
Minel kelimesi ve min-el takısı birbirinden iki ayrı sözcük ve sözcük kalıbıdır. Minel kelimesi farsçada "aşk" ve "erişilmesi zor olan şey " anlamına gelirken, arapçada "Allah'a duyulan aşk." ve "Cennetteki inci tanesi." Anlamına gelir.
Ancak min-el takısı ; Türkçemizdeki "den-dan" ekine karşılık gelir. Minel 'ismi' (dikkat çekiyorum) Nas suresi dışında da isim anlamıyla Kur-an'da geçer.

Minel Doğan

Selamun aleykum..
Minel ismi tam olarak hangi kökenden gelir ya da manası nedir bilmiyorum ancak sanıldığı gibi Arapça daki `den dan ` eki değil dır bahsettiğiniz nas suresinde minel değil min el şeklinde ayrıdır Min(den dan eki) El(belirlilik hali) yanı el cinneti (cinler) şeklindedir ancak Arapça okurken birleştiririz kısaca min ayrı el cinneti ayrı okurken birleşir.

Müsemmanur Akar

ANLAMI YANLIŞ. MİNEL ARAPÇADA -DEN -DAN EKİDİR VE KURANDA GEÇİYOR. BAĞLAÇ OLARAK

HİLAL AKBULUT

Minel ismi çok güzel bir isim dir

egemenguney

minel isminin anlami cok guzel

EGEMENGUNEY

Bir ismin sadece arapçada mi anlami olmasi gerekiyo türkçe kökenli olamazmi?bazi isimler arapça bazi isimler farsça bazi isimler turkce vs.kokenli olabilir illa arapca mi olacak yani

fatma aydin

Minel ismi Kur-an'da geçmiyor ise hangi kaynak cennetteki inci tanesi olduğunu bildiriyor? Saçma sapan isimler koymayın çocuğunuza minel arapça kökenli den -dan eki gibi birşeydir ''minel cinneti ven nas'' gibi cinler-den manasında ... ve gördüğünüz gibi kuranda da geçiyor :))

e.ozdemir

Minel ürdün’de de çok kullanılan,ve orada menel olarak telaffuz edilen, yanılmıyorsam farsça "sonsuzluğa giden yol", ya da "erişilmesi güç" anlamlarına gelmektedir. Sanıldığının aksine arapçadaki anlamı, min’el olan,"den,-dan"ekiyle karıştırılmamalıdır. Tek bir kaynaktan öğrenip, insanları bu ismin saçma olduğuna dair yanlış bilgilendirmeyelim. Saygılar.

Meral Peri

Valla bnm adım minel bn çok beğeniyorum yenii anne olacaklar ayşe aylin filan koymayın minel en güzeli. **hemmde kuranda geçen bir isim ne kadar güzell. Bana söylerseniz minel koyun derim hadi by
.

Minel Çelik

Minel’in anlamı de da vede den dan ekine karşılık geliyor türkçede. Farkındaysanız nas süresinde "minel cenneti vennas" die geçerken bunun türkçe anlamında cennete die cevrilmiştir. 23 senedir bu isimdeym ve ilk defa böle bşi duyuorum, bu kesinlikle ada bi anlam yüklemek için uydurulmus bişidir, neye ve kime göre belirtildiyse artık.

Minel Uynk

Bu ismi diyanete sordum ve anlamı bu değil anlamı türkçedeki bildiğimiz -den -dan ekine karşılık geliyor. Öyle olsaydı hiç inci tanesi cin mi olurdu!!akıl mantık lütfen!!inci tanesi cinlerden koru’yun bizi mi şimdi manası olacaknas suresinin manası!!mantığa davet ediyorum sizi;).

Nihal

Bnm ismim de minel ismimi babam koymuş. İsmimi çok seviyorum herkese çok ilginç ve hoş geliyor. Bazıları beni yabancı falan zannediyorlar çok komik oluyor. İsmimi çok ama çok beğeniyorumm:).

Minel

Minel kesinlikle ‘cennetteki inci tanesi’ değildir! bu anlamı maalesef bir kaç şahıs tarafından uydurulmuştur.
minel kuran-i kerim’de geçen, fakat tek başına hiç bir ifade etmeyen bir kelimedir! minel kelimesinin anlamını anlamak için bir kaç örnek veriyorum.

ıki tane cümle: ‘ben böceklerden korkmuyorum’ ve ‘bu allah’tan gelen bir iyilik’. Bu cümlülerdeki ‘den’ ve ‘tan’, minel’in arapçadaki manasıdır. Yani minel’in bizim tarafimizdan isim olarak konulması son derece komik ve saçmadır.

minel’in anlamını (anlamsızlığını) anlamak için size minel’in geçtigi bir ayeti sunuyorum: بَرَاءَةٌ مِنَ اللَّهِ وَرَسُولِهِ إِلَى الَّذِينَ عَاهَدْتُمْ مِنَ الْمُشْرِكِينَ (berâetun minallâhi ve resûlihî ilellezîne âhedtum minel muşrikîn). Türkçede anlamı: müşriklerden, ahd aldığınız kimselere allah’tan ve o’nun resûlünden bir beraattir.
.

Sevgi

21 yıl önce annemle babamın bana uygun gördüğü isim :) onlarada babaannem önermiş. Dedem anlamını araştırmış ve çok hoşlarına gitmiş arapçadaki anlamı ile kurandaki anlamanın çok farklı olduğunu biliyorum. Arapçaya aldanmayın. Arapçada -den -dan diye geçsede kuranda öyle değilmiş. Adımı çok seviyorum :).

Minel Gizem

Minel ’cennetteki inci tanesi’ anlamina gelmiyor! lütfen insanlari yanlis bilgilendirmeyelim.
minel anlamsiz bir isimdir.
mesela türkçede ’senden, annemden’ diyoruz ya. Bu kelimelerdeki ’den’ arapçada minel oluyor.
.

Esra

Ben kızımın ismini minel koydum bana dediler arapçada hiç bir anlamı yok den olarak geçiyor dediler türkçedede duymadık dediler çok moralim bozuldu. Ama sizin sitedee görünc3e sevimdim.

Arzu Eren

Aygül hanım ikizlerinize isim alternatifleri sunmaya çalışacağım. İnşallah okursunuz ve beğendiniz bir isim olur.

hazar= barış ve güven
hazel= deryalar denizler

tuana= güçlü lider kadın
tunahan= görkemli hükümdar

minel
mir= bey

baran= ulu yüce
dilan= gönüller

taylan= kibar yakışıklı erkek
talya= baharın müjdesi

alya= gökyüzü, yükseklik
anıl= hatırlan

duru ve doğa da olabilir. Umarım okursunuz. Ben kızımın adını tuana koyacağım. Sizinde tuana-tunahan yada alya-anıl isimlerinden birini koymanızı dilerim. Ama tabiki önemli olan sizin beğenmeniz. Dilerim gönlünüze göre bir isim bulursunuz.

Aygül Hanıma

Slm benim bir kızım olucak ve adını minel koyacağız gerçekten çok güzel isim.

Demet Ülger

Bana yardim edermisiniz isim konusunda ikizlerim dunyaya gelecekler 1 ay sonra biri kiz biri erkek emir ve minel nasil sizce?.

Aygul

Bende evlenince eşim kızımız olursa minel kuracağını söylüyor ben gerçi istemiyorum ama onuda kırmak isteiyorum beni ikna etti ve bende netten baktım anlamıda güzelmiş herkese tavsiye ediyorum.

Abdullah Bağcı

Benim kizimin adida minel ve ismi gibi kendiside ınci tanesi gibi cok güzel minel ismini herkez cok begeniyor anlamida güzel herkeze tavsiye ederim.

Özgür Usta

Benim dubai li bir araptan öğrendiğime göre kız ismi olarak kullanılan ve "çok yukarılarda olan, erişilmesi güç olan " anlamı var. Benim kızımın adı da minel.

S.s. Aksoy

Ben minel. Herkese ilginç geliyor. Buradaki anlamını daha yeni öğrendim.

Minel Bozkurt

Yiğenimin adı şuan 10 yaşında isim annesi benim ismini koyarken anlamının bu kadar güzel olduğunu bilmiyordum anlamını öğrenince çok sevindim gerçektende inci tanesi gibi bir kız ismi gibi çok zarif.

Derya Koç