Gülbahar isminin anlamı

Gülbahar isminin anlamı

1. Bahar gülü. 2. Ebru sanatında kullanılan koyu kırmızı renkte toprak. Gülbahar Hatun: Mehmet Il.'nin hanımı. Bayezid II ve Gevher Sultan'ın annesi

İlk Üç Harfine Göre

Son Üç Harfine Göre

İlk ve Son Harfine Göre

Türkiye'de Gülbahar ismini taşıyan yaklaşık 2.335 kişi bulunmaktadır.

Ülkemizde Gülbahar ismi en çok kullanılan 2129. isim olup, yaklaşık olarak her 29.448 kişiden biri Gülbahar adını taşımaktadır.

Gülbahar isminin sitemizde görüntülenme sayısı 26.402.

Gülbahar ismi için yaptığımız ankete katılan 89 kişinin bu isme verdiği ortalama değer ise 5 üzerinden 3,99.

Ziyaretçilerimizden 278 kişi Gülbahar ismini öneriyor, 255 kişi ise önermiyor.

Ziyaretçilerimiz bu isim için 47 adet yorum yaparak fikirlerini beyan etmişlerdir.

Gülbahar ismine ait nitelikler

Bu ismi nasıl nitelendirirdiniz? Geleneksel, dini, çekici veya modern yapmanız gereken uygun gördüğünüz en fazla 5 özelliği aşağıdaki kutu üzerinde işaretlemek ve onayla düğmesine tıklamak. Ziyaretçilerimizin daha önceki tercihlerini yanlarında bulunan çarpı (x) simgesine tıklayarak kaldırabilir ve yerlerine yenilerini belirtebilirsiniz.

Gülbahar ismi ile ilgili ziyaretçi yorumları Yorum Yap

İğrenç bi isim anneler banalar sakın ha konulmaya bakın tecrube konusuyo burdan .bahar isminden mütevellit herkss bana gülbaar diyor.yapmayın etmeyin cocugunuza yazik olur bana oldugu gibi...

Gülbahar

Çok güzel isim yaaaaa çok tatlı duruyor bende ee biraz benimde payım var

şehnaz

Benim adım da gülbahar ama çok uzun ve bazı kişiler söylmekte zorlanıyor. Mesela guba diyolar sadece. Güzel isim ama zor.

Gülbahar

Gülbahar ismini taşıyan önemli kişiler

Araştırmalarımız sonucunda Gülbahar ismini taşıyan aşağıdaki şahsiyetlere ulaştık. İlgili kişilerin adı soyadı, doğum ve mesleki özellikleri gibi temel bilgileri hakkında fikir edinebilirsiniz.

İkinci ismi Gülbahar olan önemli kişiler

I. Gülbahar Hatun

Gül-Bahar Hatun Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmed’in eşlerinden biridir. O dönemde henüz Valide Sultan unvanı kullanılmaya başlamamıştı. Ancak Gül-Bahar Hatun’un saraydaki rolü; sonraki Valide Sultan’lardan hiç farklı değildi. II. Bayezid’ın öz annesidir.Zira türbesinde ki kitabede Leh aşiyan Sultan Mehmed zevcesi validei II. Bayezid han bunun en büyük kanıtıdır.[1], II. Bayezid’ın tahta çıkmasyla Gül-Bahar Hatun Fatih Sultan Mehmed’in dul eşi ve II. Bayezid’in annesi olarak Valide Sultan’ın eşdeğeri olan bir rolü üstlemiştir, zira henüz bu dönemde resmen Valide Sultan sıfatı ve görevleri belirlenmemişti. Tarihte bu sıfat ilk defa Kanunî Sultan Süleyman’ın annesi Ayşe Hafsa Sultan tarafından kullanılmıştır.

II. Gülbahar Hatun

II. Gül-Bahar Sultan, گلبهار سلطان (ölümü yaklaşık 1510) Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim'in annesi ve II. Bayezid'in eşidir. 1453'te Trabzon'da doğmuş olup Abd-üs-Samed isminde bir şahsın kızıdır. 1469'da Amasya'da II. Bayezid ile evlenmiştir. Gülbahar Hatun 1510 yılı civarında oğlu tahta çıkmadan önce öldü. O sırada Trabzon valisi olan Yavuz Sultan Selim, Trabzon'da annesinin anısına 1514 yılında Hatûniye Camii ve Hatûniye (Gülbahar Hatun) Külliyesi'ni yaptırdı. Bu camiinin Trabzon'daki ilk İslâmi eser olduğu düşünülmektedir. Gülbahar Hatun oğlu Yavuz Sultan Selim'in tahta çıkmasından evvel vefât ettiğinden ötürü hiç bir zaman Valide Hatûn olamadı. Bu ünvan Yavuz Sultan Selim'in üvey annesi olan Ayşe Hatun tarafından kullanılmıştır.

Gülbahar isminin analizi

Gülbahar isminin her bir harfi aşağıda belirtilen karakteristik özellikleri ifade etmektedir.

G harfi :
İnatçı kişilik, gerginlik
Ü harfi :
Başarısının sürekli engellenmesi
L harfi :
Sanatsal yeteneğe sahip olma
B harfi :
Ön sezilerinin kuvveti
A harfi :
Atılgan, enerjik
H harfi :
Sakin ve durağanlık
A harfi :
Atılgan, enerjik
R harfi :
Sert yapıya sahip olma

Gülbahar isminin numerolojisi

Gülbahar isminin numerolojik toplamına, harflerin alfabemizdeki sıralarının toplamları yolu ile ulaşıyoruz.

G =
8
Ü =
26
L =
15
B =
2
A =
1
H =
10
A =
1
R =
21
Toplam =
84

Gülbahar isminin farklı yazılış biçimleri

Gülbahar isminin farklı alfabe ve notasyonlardaki yazılışlarını alt bölümden inceleyebilirsiniz. Gülbahar isminin farklı yazılışları ile ilgili hatalı ya da eksik bulduğunuz bölümleri bize Öneri / Şikayet Formu aracılığı ile iletebilirsiniz.