Baran isminin anlamı

Rusya,diger slav ulkeleri ve orta asyada,Slavca 'Koyun' anlamına gelen ' Baran 'sözcüğü,bir insana söylendiğinde ağır hakaret olarak telakki edilmektedir ve yaygın bir küfür etme aracıdır..İleride o cografya insanlarıyla teması muhtemel çocuklara koymayınız..

Fatih Barut

baran isim olarak ve anlam olarak çook güzel bir isim. farsça kökenli ve aynı zamanda Canım oğlumun ismi.

hasan kırk

Baran kız ismi değil ki . Meleğimin ismi ♥ .

baranın manyağı

Baran oğlumun ismi çok memnunum çok güzel bir isim olduğunu düşünüyorum erkeğe de çok yakıştığını söyleyebilirim. Yağmur,rahmet manası taşır. Farsçadır ama kürtçede olsa güzel bir isim manası derin bir isim o bakımdan kıymetli bir isim. Çok tavsiye edrim teşekkürler.

Ali Kılınçarsaln

Sitenize bu ismin farsça olduğunu yazmış olsanızda tarihi araştırdığınızda aslında bu ismin saf türkçe olduğunuz özellikle peçeneklerce kullanıldığını, bar-an kelimesinin birleşimi olduğunu ve eski türkçede b harfinin çoğu zaman v harfi yerine kullanıldığını görme fırsatına sahip olurdunuz. Belki aynı kelimeyi farslılar yağmur olarak kullanmış olabilir ama türkçe anlamıyla "varan-hedefe ulaşan" demektir.

Kartal Şahin

Baran erkek ismidir
kardeşimin adıdır.

Zelal Elif Aslioglu

Efendım baran isminin burada kız ismi verilmesinin bir kaidesi vardır. Bu kelimelerin bir çoğu arapça farsça kökenli kelimlerdir. Bu dillerde türkçede olmayan bir kurala göre her isim herşey dişi erkek diye ayrılır cemil erkek ismi cemile kız ismidir bunun kuralları vardır tabiat ve doğayla ilgili isimierde de böyledir. Baran divan edebiyatında birçok şiirde geçen bir isimdir ve dişi bir isimdir. Bunun sadece kürt isimi sadece erkeklere verilir gibi tabirler yanlişlıktır. Bir isim konulmadan önce o isim iyi araştırılmalıdır.
saygılarımla.

Mehmet Emin Yaman

Güldürmeyin beni baran kiz ismi mi yani.

Betül Aydemir

’baran’ ismini sitenize kız ismi diye kaydetmişsiniz. Fakat benim bildiğim erkek ismidir. Yoksa benmi yanlış biliyorum
teşekkurle.

Behiye Babaş

Baran erkek ismi ve benim oğlumun ismi ewet yağmur mewsimi anlamı ama kürtçe değil ve erkek çocuğuna çok yakışan bi isim oğlum tatlım benim baran,ım.

Kübra Mavili Tetik

Türkçede direnci kıran güç, yüksek yüce gibi anlamlara gelir. Ayrıca orta asyada yaşamış bir kağanın adıdır. Farsçada ve kürtçede yağmur anlamına gelir. Bence türkçe anlamı daha güzel ve karizmatik ama özellikle eşkiya filminden sonra insanlar baranı sadece kürt ismi zannediyolar.

Serva

Baran adı sade kz ismi diil.

Bran

Arkadaşım kürt ismi olsa bile öncelikle kuranda geçiyo hem pkk yı dışlıyosunuz hemde kendi içimizde ayrımcılığı sizin gibiler yapıyo ne kürt ne alevi ne çingenesi hepimiz önce insanız sonra bu vatanın evladıyız.

Sara Soylu

İnsan deil mi kardesim kürt ey allahım ya bole insanları nasıl biliosan ole yap ismine baksana osman sora laf at.

Engin Çimen

Kurt ısmı oldugu ıcın onermıyorum hemde kesınlıkle.

Osman

Kardesimın ismi. Kürt ismi deildir sadece öle biliniyor. Guzel bi isim

Burcee