Vera isminin anlamı

Türkiye Diyabet Vakfı İslam Ansiklopedisinden VERA maddesi:
(الورع)
Takvânın ileri derecesini ifade eden tasavvuf terimi.
Bknz: http://www.islamansiklopedisi.info/

b b

Vera adı hem Arapça, hem Rusça
Arapça'da Latin transkripsiyonuyla yazılınca bu şekilde okunan 2 kök var. Bunlar ورع ve وراء. İlk olanın anlamı burada söylendiği gibi "günahtan kaçınmak, takva" v.b. İkincisinin anlamı "arka, öte". Bu yüzden yorumunda "Öteler ötesi" diye bir ifade yazan arkadaş haklı.
Rusya'da bu isim kullanılıyor diye ondan vazgeçen arkadaşa ise hak veremiyorum. Zira Vera isminin Rusça anlamı "Iman"dır.
Rus ve aynı zamanda Arap dili ve Edebiyatı doktora öğrencisi olarak yaptığım bu yorumda yazdıklarım kesin bilgilerdir. İsteyen kontrol edebilir

Asya

Arapça yazılımında sonunda "ayn" harfi var. Aynı zamanda rusyada inanç manasındadır.

vera

Vera ismini cok begendim.. ve arastirmaya basladim..dogmamis kizima bu isimi vermeyi bile düsündük... fakat bu isimin kökeni Arapca olmayip Rus kökenli oldugunu ögrendim ve vazgecdim..

Arkadaslar lütfen iyice arastirmadan kökeni şudur demeyelim...
Hic bir vera isimli arap duydunuzmu??

Selma.d

3-4 senedir aklımda olan tek bie isim var Zeyneb Vera inşaAllah kızıma bu adı koyacağım . Anlamı da çok hoş vesselam :)

Ümmü vera :)

Merhaba, çok beğendiğim bir isim ama ben bu ismin anlamını "vera-ül vera = ötelerin ötesi" olarak okumuştum bir takvim yaprağının arkasında böyle bir anlama da geliyor mudur acaba?.

Ayşe Söylemez

Mrb bnm adım vera vede adımı çok seviyorum anlmını ezbere biliyorum vede çok duyulmamış bir isim olduğu için her zaman biliniosunuz ben ismimi öneriyorum.

Vera