Sultan isminin anlamı

Benzer İsimler

İlk Üç Harfine Göre

Son Üç Harfine Göre

İlk ve Son Harfine Göre

Türkiye'de Sultan ismini taşıyan yaklaşık 50.607 kişi bulunmaktadır.

Ülkemizde Sultan ismi en çok kullanılan 358. isim olup, yaklaşık olarak her 1.550 kişiden biri Sultan adını taşımaktadır.

Sultan isminin sitemizde görüntülenme sayısı 24.051.

Sultan ismi için yaptığımız ankete katılan 116 kişinin bu isme verdiği ortalama değer ise 5 üzerinden 4,16.

Ziyaretçilerimizden 340 kişi Sultan ismini öneriyor, 95 kişi ise önermiyor.

Ziyaretçilerimiz bu isim için 20 adet yorum yaparak fikirlerini beyan etmişlerdir.

Sultan ismine ait nitelikler

Bu ismi nasıl nitelendirirdiniz? Geleneksel, dini, çekici veya modern yapmanız gereken uygun gördüğünüz en fazla 5 özelliği aşağıdaki kutu üzerinde işaretlemek ve onayla düğmesine tıklamak. Ziyaretçilerimizin daha önceki tercihlerini yanlarında bulunan çarpı (x) simgesine tıklayarak kaldırabilir ve yerlerine yenilerini belirtebilirsiniz.

Sultan ismi ile ilgili ziyaretçi yorumları Yorum Yap

Sultan ismi çok güzel 1 isim demekki bütün sultanlar padişah bazıları hariç.

Esra Arlı

Sultan ismini taşıyan önemli kişiler

Araştırmalarımız sonucunda Sultan ismini taşıyan aşağıdaki şahsiyetlere ulaştık. İlgili kişilerin adı soyadı, doğum ve mesleki özellikleri gibi temel bilgileri hakkında fikir edinebilirsiniz.

İsmi Sultan olan önemli kişiler

Sultan Arınır

Sultan Arınır (Doğum Tarihi: 1987, Edirne), Türk kadın haber sunucusu.

Sultan Haydar

Sultan Haydar, doğum adıyla Chaltu Girma Meshesha, (Doğum Tarihi: 23 Mayıs 1985) Etiyopya asıllı Türk uzun mesafe atleti. Enka sporcusudur.[1]

Sultan Kösen

Sultan Kösen (Doğum Tarihi: 10 Aralık 1982, Mardin), Guinness Rekorlar Kitabı'na göre yeryüzünün yaşayan en uzun insanı. Boyu 2 metre 51 santimetre'dir. Aynı zamanda 27,5 cm ile yeryüzünün “en büyük ellerine” ve 36,5 cm ile “en büyük ayaklarına” da (60 numara ayakkabı) sahiptir.[1] [2]

Sultan Mizan Zainal Abidin

Tuanku Mizan Zainal Abidin (Doğum Tarihi: 22 Ocak 1962, Kuala Terengganu), 13. Yang di-Pertuan Agong ve 17. Terengganu Sultanı ve 2006- 2011 yılları arası eski Malezya kralı.

Sultan Galiyev

Mir Seyyit Sultan Galiyev (13 Temmuz 1892; Elimbetova, Başkurdistan - 28 Ocak 1940; Kazan, Tataristan ÖSSC), Orta Asya'daki Türk halklarını birleştirerek, sosyalist ve birleşik bir Türkistan devleti kurmak isteyen Tatar lider ve düşünce adamı. Ulusal komünizmin fikir babası ve kurucusudur.

Sultan Kayıtbay

Sultan Kayıtbay (Arapça:قايتباي‎)) (Doğum Tarihi: yak. 1416/1418 - Ölüm Tarihi: 1496) tüm adıyla "El-Eşref Seyfeddin Kayıtbay" Mısır Memluk sultanlarindan Çerkes kökenli Burci hanedanından onsekizinci hükümdardır. 1468 ile 1496 (Hicri takvimle 872-901) döneminde Memluklu Sultanlığı yapmıştır.

İkinci ismi Sultan olan önemli kişiler

Cem Sultan (futbolcu)

Cem Sultan, (Doğum Tarihi: 27 Şubat 1991 Haznedar, İstanbul) doğumlu forvet mevkiînde oynayan Türk futbolcu. Ailesi aslen Siirt'lidir.

Esma Sultan (I. Abdülhamit'in kızı)

Esma Sultan (Doğum Tarihi: 17 Temmuz 1778 - Ölüm Tarihi: 9 Haziran 1848) Osmanlı padişahı I. Abdülhamit'in kızıydı[1].

Hatice Sultan (I. Selim'in kızı)

Hatice Sultan (1496 - 1538)[1], I. Selim ve Ayşe Hafsa Sultan'ın kızıdır.

Hatice Sultan (II. Abdülhamid'in kızı)

Hatice Sultan (Doğum Tarihi:10 Temmuz 1897, Yıldız Sarayı, İstanbul) - (ö.14 Şubat 1898), II. Abdülhamit'in kızıdır.

Hatice Sultan (III. Mustafa'nın kızı)

Hatice Sultan (15 Haziran 1766 - 17 Temmuz 1821), Osmanlı Padişahı III. Mustafa'nın kızı, III. Selim'in kızkardeşiydi[1].

Valide Sultan (I. Mustafa'nın annesi)

Osmanlı padişahı I. Mustafa'nın annesi (1576- 1623) Valide Sultan, III. Mehmet'in cariyelerinden biridir. Oğlunun akli dengesi bozuk olduğu için sarayda önemli bir rol oynamıştır. Ancak ismi bilinmeyen nedenlerle tarihe geçmemiştir. Bazı güvenilmeyen kaynaklarda isminin Fuldane Sultan olduğu belirtilmiştir. Abaza asıllı olduğu bilinmektedir. I. Mustafa tahta geçtiğinde babaannesi Safiye Sultan hala hayattaydı. Safiye Sultan hem eşi III. Murat hem de oğlu III. Mehmet zamanında saray politikasında çok etkili olmuş bir Valide Sultan'dı. İki torununun da padişahlığını gördü. Osmanlı geleneğine göre padişahın babaannesi değil, annesi Valide Sultan olarak devletin en güçlü kadını oluyordu. Ancak Safiye Sultan'ın eşi ve oğlu zamanına dayanan etkinliği ve karizması iki torununun da annelerinin güçlerine gölge düşürdü. İki gelininin de eşi olan III. Mehmet tarafından haseki (padişahın eşi veya gözdesi) düzeyine yükseltilmemiş olmalarının da bunda etkisi vardı. O yüzden Safiye Sultan'ın iki gelini de (I. Ahmet'in annesi Handan Sultan ve I. Mustafa'nın annesi) oldukça güçsüz Valide Sultanlık dönemleri geçirdiler. Leslie Peirce'ye göre I. Mustafa'nın annesinin maaşı oğlu tahttan indirilir indirilmez 3.000 akçeden 2.000 akçeye indirmişti. Oysa Safiye Sultan oğlunun ölümünden sonra kendi ölümüne kadar düzenli olarak 3.000 akçe maaş almaya devam etmişti. I. Mustafa'nın annesi oğlunun ikinci padişahlık döneminde vefat etti.

Soyadı Sultan olan önemli kişiler

Bandar bin Sultan


Bandar bin Sultan bin Abdul Aziz Al Saud , (Doğum Tarihi: 2 Mart 1949), 1983 ile 2005 yılları arasında Suudi Arabistan krallığının Washington büyükelçisi olarak grev yapmıştır. Suudi Arabistan kralı Abdullah tarafından 16 Ekim 2005 tarihinden itibaren güvenlik konsey başkanı olarak grevlendirilmiştir.

Nadide Sultan

Nadide Sultan Türkoğlu (Doğum Tarihi: 15 Kasım 1976, İstanbul), Türk şarkıcı. Dizi oyunculuğu ve program sunuculuğu da yapmıştır.

Ayşe Hafsa Sultan

Ayşe Hafsa Valide Sultan (Osmanlı Türkçesi: عایشه حفصه سلطان; d. 5 Aralık 1479 - Ölüm Tarihi: 19 Mart 1534[1]), Osmanlı Padişahı I. Selim'in hasekilerinden biri, I. Süleyman'ın annesi ve Valide Sultan.

Behice Sultan

Behice Sultan (Doğum Tarihi: 1848 – Ölüm Tarihi: 1876), Osmanlı padişahı Sultan Abdülmecid'in kızlarındandır.

Beyhan Sultan

Beyhan Sultan, Osmanlı Padişahı I. Selim ile Ayşe Hafsa Sultan'ın kızı, I. Süleyman ve Hatice Sultan'ın kardeşi. Ferhat Paşa'nın eşidir. 1559'dan önce vefat etmiştir.

Emetullah Rabia Gülnuş Sultan

Emetullah Râbia Gülnuş Valide Sultan (1647-6 Kasım 1715[1]) Osmanlı İmparatorluğunun Valide Sultan'ı, 2 ayrı padişahın annesi (II. Mustafa ve III. Ahmet) ve Sultan IV. Mehmet'ın eşiydi.

Esmehan Sultan

Esmehan Hanım Sultan(Doğum Tarihi:1544, Manisa -ö.1585 İstanbul) (Osmanlıca adı: سيدة تهب سلطان خان), II. Selim'in Nurbanu Sultan'dan doğma kızlarıdır. Veziriazam Sokullu Mehmed Paşa'nın eşidir. 1585 yılında bir doğum sırasında vefat etmiştir.

Fatma Sultan

Fatma Hanım Sultan (Doğum Tarihi:1548, Manisa -ö.1580, İstanbul) (Osmanlıca adı: فاطمة سلطان), II. Selim'in Nurbanu Sultan'dan doğma kızlarıdır.Manisa'da babası II. Selim'in şehzadeliği sırasında dünyaya gelmiştir. Osmanlı Sadrazamı Kanijeli Siyavuş Paşa'nın eşidir. 1580 yılında İstanbul'da vefat etmiştir.

Fatma Ulviye Sultan

Fatma Ulviye Sultan, Fatma Ulviye Germiyanoğlu (Doğum Tarihi:12 Eylül 1892, İstanbul – Ölüm Tarihi: 25 Ocak 1967 ), Son Osmanlı padişahı Vahdettin’in büyük kızı.

Gevherhan Sultan

Gevherhan Sultan (Doğum Tarihi:1544-ö.1580) II. Selim ve Selimiye Sultan'ın kızı,[kaynak belirtilmeli] Piyale Paşa'nın eşidir.[kaynak belirtilmeli]

Hatice Muazzez Sultan

Hatice Muazzez Sultan (Doğum Tarihi: ? - Ölüm Tarihi: 1687) Osmanlı padişahı II. Ahmet'in annesi ve ve Sultan I. İbrahim'ın eşiydi. Leh Yahudisi asıllıydı ve doğduğu zamanki ismi Eva idi. Oğlu II. Ahmet tahta geçmeden öldüğü için Valide Sultan olamadı. Cenazesi İstanbul Süleymaniye Camii'deki Kanuni Sultan Süleyman'ın türbesine defnedildi.

Hüma Şah Sultan

Hüma Şah Sultan, I. İbrahim'in nikahlı karısı ve devlet yönetiminde sözü geçmiş bir haseki sultan'dır.

Hürrem Sultan

Hürrem Haseki Sultan ya da Haseki Hürrem Sultan (1500-1506 arası; Rutenya, Lehistan - 18 Nisan 1558, İstanbul) doğum adı: Alexandra Anastasia La Rossa / Lisowska[1], Osmanlıca adı: خرم سلطان, Avrupa'da tanındığı ad: Roxelana), Osmanlı padişahı I. Süleyman'ın nikahlı eşi, sonraki padişah II. Selim'in annesi, Haseki ve Valide Sultan. Osmanlı Tarihinin en güçlü kadın sultanlarından biridir.

Kösem Sultan

Haseki Mâh-Peyker Kösem Valide Sultan (Doğum Tarihi:1590 - 2 Eylül 1651[1]), Osmanlı devlet yönetiminde etkin bir rol oynamış Valide Sultan. Osmanlı padişahı I. Ahmed'in eşi olup, padişah IV. Murad ve I. İbrahim'in annesidir. Osmanlı tarihinin en güçlü kadın sultanlarındandır.
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Lutfiye Sultan

Lutfiye Sultan ( d. 20 Mart 1910, Dolmabahçe Sarayı- Ölüm Tarihi: 11 Haziran 1997, Riyad, Suudi Arabistan). V. Mehmet Reşat'ın torunudur. Babası Şehzade Mehmet Ziyaeddin Efendi'dir. Hasan Kemal Bey'le (ö.1957) yaptığı evlilikten Ahmed Bey (1933-56), Reşad Bey (1934-) ve Perizad Hanımsultan (1936-) dünyaya gelmişlerdir. Türkiye'ye getirilen cenazesi dedesi Sultan Reşad'ın Eyüp'teki türbesinin haziresine defnedilmiştir.

Mihrimah Sultan

Mihrimah Sultan (21 Mart 1522, İstanbul - 25 Ocak 1578, İstanbul), Osmanlı padişahı I. Süleyman ile eşi Hürrem Sultan'ın kızı.

Mihrişah Sultan

Emine Mihr-i Şah Kadın Sultan (ölümü 1732) Osmanlı padişahı III. Mustafa'ın annesi ve Sultan III. Ahmet'ın eşiydi. Mihrişah Sultan Fransız asıllıydı ve doğduğu zamanki ismi Janet idi. Oğlu III. Mustafa tahta çıkmadan önce öldüğü için Valide Sultan olamadı. Istanbul Eminönü'ndeki Yeni Camii Turhan Hatice Valide Sultan Türbesi haziresine gömüldü.

Mihrişah Valide Sultan

Mihr-î-Şah Valide Sultan (Doğum Tarihi: 1745 - Ölüm Tarihi: 16 Ekim 1805[1]), Osmanlı İmparatorluğunun Valide Sultan'ı, padişah III. Selim'in annesi ve Sultan III. Mustafa'ın eşi.
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Münire Sultan

Münire Sultan (Doğum Tarihi: 10 Aralık 1844 İstanbul – Ölüm Tarihi: 1862), Osmanlı padişahı I. Abdülmecit’in kızlarındandır.

Rabia Sermi Sultan

Râbi'â Şerm-î Sultan (1698-1732) (Osmanlıca: رابعه سلطان) Osmanlı padişahı I. Abdülhamit'in annesi ve Sultan III. Ahmet'in eşiydi. 1698 yılı civarında doğdu. Macar asıllıydı ve doğduğu zamanki ismi Ida Kovács idi. 1714 yılında III. Ahmet'in eşi oldu. 1732 yılında öldüğünde oğlu I. Abdülhamit yedi yaşındaydı. I. Abdülhamit annesinin ölümünden ancak 42 sene sonra tahta çıktı. O yüzden Râbi'â Şerm-î Sultân, Valide Sultan unvanını alamadı. İstanbul'da Yeni Camii Turhan Hatice Valide Sultan Türbesi haziresine gömüldü.

Sabiha Sultan

“Rukiye Sabiha Sultan”, “Rukiye Sabiha Osmanoğlu” (Doğum Tarihi: 19 Mart 1894, Ölüm Tarihi: 26 Ağustos 1971 İstanbul), son Osmanlı padişahı Sultan Vahdettin’in kızı, son Osmanlı Halifesi Abdülmecit Efendi’nin gelinidir.

Saliha Dilaşub Sultan

Saliha Dilâşub Valide Sultan (1627-4 Aralık 1689[1]) Osmanlı İmparatorluğu'nun Valide Sultan'ı, padişah II. Süleyman'ın annesi ve Sultan I. İbrahim'in eşiydi.

Seniha Sultan

Seniha Sultan (Doğum Tarihi: 12 Kasım 1852 – Ölüm Tarihi: Nice, Fransa, 15 Eylül 1931 ), Osmanlı padişahı Abdülmecit’in kızı[1], ilk Türk sosyologlardan Prens Sabahattin'in annesidir.
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Ahmet Han Sultan

Amet-Han Sultan (Амет-Хан, Султан, d. 25 Ekim 1920; Alupka, Tavrida Guberniyası - Ölüm Tarihi: 1 Şubat 1971, Moskova Oblastı), Sovyet savaş uçağı test pilotu. İsimi Amet-Han Soultan, Ahmet-Han Sultan, Amet-Han Sultan ve Sultan Amet-Han, biçiminde de söylenir.

Tirimüjgan Sultan

Tîr-î-Müjgan Kadınefendi (16 Ağustos 1819-2 Kasım 1853) Sultan Abdülmecit'in eşi Sultan II. Abdülhamit'in öz annesidir.

Âdile Sultan

Âdile Sultan (23 Mayıs 1826 - 12 Şubat 1899), Türk Divan edebiyatı şairi. Sultan II. Mahmut'un kızı, Sultan Abdülmecid'in kız kardeşi.

Sultan isminin analizi

Sultan isminin her bir harfi aşağıda belirtilen karakteristik özellikleri ifade etmektedir.

S harfi :
Hayalperestlik
U harfi :
Durgun, çok ağır hareket etme
L harfi :
Sanatsal yeteneğe sahip olma
T harfi :
Duygularını zor ifade edebilme
A harfi :
Atılgan, enerjik
N harfi :
Sağduyu

Sultan isminin numerolojisi

Sultan isminin numerolojik toplamına, harflerin alfabemizdeki sıralarının toplamları yolu ile ulaşıyoruz.

S =
22
U =
25
L =
15
T =
24
A =
1
N =
17
Toplam =
104

Sultan isminin farklı yazılış biçimleri

Sultan isminin farklı alfabe ve notasyonlardaki yazılışlarını alt bölümden inceleyebilirsiniz. Sultan isminin farklı yazılışları ile ilgili hatalı ya da eksik bulduğunuz bölümleri bize Öneri / Şikayet Formu aracılığı ile iletebilirsiniz.