Hatun isminin anlamı

Hatun isminin anlamı

1. Kadın. 2. Eş, zevce. 3. Eskiden yüksek kişilikli kadınlara ya da hakan eşlerine verilen unvan.- Örfte isim olarak kullanılır.

Benzer İsimler

İlk Üç Harfine Göre

Son Üç Harfine Göre

İlk ve Son Harfine Göre

Türkiye'de Hatun ismini taşıyan yaklaşık 2.335 kişi bulunmaktadır.

Ülkemizde Hatun ismi en çok kullanılan 2171. isim olup, yaklaşık olarak her 29.448 kişiden biri Hatun adını taşımaktadır.

Hatun isminin sitemizde görüntülenme sayısı 11.101.

Hatun ismi için yaptığımız ankete katılan 19 kişinin bu isme verdiği ortalama değer ise 5 üzerinden 3,42.

Ziyaretçilerimizden 73 kişi Hatun ismini öneriyor, 44 kişi ise önermiyor.

Ziyaretçilerimiz bu isim için 8 adet yorum yaparak fikirlerini beyan etmişlerdir.

Hatun ismine ait nitelikler

Bu ismi nasıl nitelendirirdiniz? Geleneksel, dini, çekici veya modern yapmanız gereken uygun gördüğünüz en fazla 5 özelliği aşağıdaki kutu üzerinde işaretlemek ve onayla düğmesine tıklamak. Ziyaretçilerimizin daha önceki tercihlerini yanlarında bulunan çarpı (x) simgesine tıklayarak kaldırabilir ve yerlerine yenilerini belirtebilirsiniz.

Hatun ismi ile ilgili ziyaretçi yorumları Yorum Yap

Hatun Türkçedir. Arapca demek cahilliktir. Katun'dan hatun olmuştur. Element uydurmayın

Baturalp

Hatun ismini taşıyan önemli kişiler

Araştırmalarımız sonucunda Hatun ismini taşıyan aşağıdaki şahsiyetlere ulaştık. İlgili kişilerin adı soyadı, doğum ve mesleki özellikleri gibi temel bilgileri hakkında fikir edinebilirsiniz.

İsmi Hatun olan önemli kişiler

Hatun Birsen Başaran

Hatun Birsen Başaran (1927-1997) Eğitimci. Yazar Mehmet Başaran'ın eşi. Başaran'ın roman ve öykülerinde Elif adıyla anılan kişidir.

İkinci ismi Hatun olan önemli kişiler

Ayşe Hatun Önal

Ayşe Hatun Önal (Doğum Tarihi: 29 Temmuz 1978, Adana), eski manken, şarkıcı.

Soyadı Hatun olan önemli kişiler

Malhun Hatun

Malhun Hatun, Mal Hatun, Mala Hatun ya da Bala Hatun, ikinci Osmanlı padişahı Orhan Gazi'nin annesi ve Osman Gazi'in eşidir.

Ani Hatun

Ani Hatun (?-1710), Türk şair ve hattat.

Ayşe Hatun

I. Ayşe Hâtûn[1], عایشه خاتون (ölümü yaklaşık 1514) Dulkadiroğulları Beyliği'nden Alaüddevle Bozkurt Bey'in kızı ve Yavuz Sultan Selim'in mânevî annesidir. Yavuz Sultan Selim tahta çıkmadan önce iki yıl önce öz annesi Gül-Bahar Hâtûn[1] vefât ettiğinden, "Valide Hatun" ünvanı "Ayşe Hâtûn" tarafından kullanılmıştır.

Devlet Hatun

Devlet Hatun, (Osmanlıca: دولت خاتون; d. ? - Ölüm Tarihi: 1411) Germiyanoğlu II. Yakup Bey'in kızı; Yıldırım Bayezid’in eşi; Osmanlı Padişahı I. Mehmet ile Şehzade İsa Çelebi'in annesi.

Devlet Şah Hatun

Devlet Şah Hâtûn, دولت شاه خاتون, (doğum ? - ölümü ? ), Germiyanoğlu Süleyman Şah'ın kızı; Yıldırım Bayezid'in eşi; Osmanlı Şehzâdeleri Musa Çelebi ile (Düzmece) Mustafa Çelebi'nin annesidir.

Dokuz Hatun

Orokina Hatun, diğer adıyla Dokuz Hatun 13. yüzyılda yaşamış ve Moğol hükümdar Hülagû ile evli olan bir Kerait prensesiydi.[1] Oğulları Abaka Hülagü'nün ölümünden sonra tahta geçmiştir. Hülagû'nun Bağdat'ı alışı sırasında müslüman halk katliama uğrarken hıristiyanlar Dokuz'un nüfuzu sayesinde zarar görmemiştir.[2]

Emine Hatun

Emine Hatun (ö. 1449) Osmanlı padişahı II. Murat'ın annesi, Valide Sultan ve I. Mehmet'in eşidir.

Fülane Hatun

Fülane Hatun (ö. 1550), gerçek adı bilinmediğinden kaynaklarda bu isimle geçen Osmanlı Padişahı I. Süleyman' ın ilk eşidir. Gülfem Hatun ile aynı zamanlarda yaşamışlardır.

I. Gülbahar Hatun

Gül-Bahar Hatun Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmed’in eşlerinden biridir. O dönemde henüz Valide Sultan unvanı kullanılmaya başlamamıştı. Ancak Gül-Bahar Hatun’un saraydaki rolü; sonraki Valide Sultan’lardan hiç farklı değildi. II. Bayezid’ın öz annesidir.Zira türbesinde ki kitabede Leh aşiyan Sultan Mehmed zevcesi validei II. Bayezid han bunun en büyük kanıtıdır.[1], II. Bayezid’ın tahta çıkmasyla Gül-Bahar Hatun Fatih Sultan Mehmed’in dul eşi ve II. Bayezid’in annesi olarak Valide Sultan’ın eşdeğeri olan bir rolü üstlemiştir, zira henüz bu dönemde resmen Valide Sultan sıfatı ve görevleri belirlenmemişti. Tarihte bu sıfat ilk defa Kanunî Sultan Süleyman’ın annesi Ayşe Hafsa Sultan tarafından kullanılmıştır.

II. Gülbahar Hatun

II. Gül-Bahar Sultan, گلبهار سلطان (ölümü yaklaşık 1510) Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim'in annesi ve II. Bayezid'in eşidir. 1453'te Trabzon'da doğmuş olup Abd-üs-Samed isminde bir şahsın kızıdır. 1469'da Amasya'da II. Bayezid ile evlenmiştir. Gülbahar Hatun 1510 yılı civarında oğlu tahta çıkmadan önce öldü. O sırada Trabzon valisi olan Yavuz Sultan Selim, Trabzon'da annesinin anısına 1514 yılında Hatûniye Camii ve Hatûniye (Gülbahar Hatun) Külliyesi'ni yaptırdı. Bu camiinin Trabzon'daki ilk İslâmi eser olduğu düşünülmektedir. Gülbahar Hatun oğlu Yavuz Sultan Selim'in tahta çıkmasından evvel vefât ettiğinden ötürü hiç bir zaman Valide Hatûn olamadı. Bu ünvan Yavuz Sultan Selim'in üvey annesi olan Ayşe Hatun tarafından kullanılmıştır.

Gürcü Hatun

Gürcü Hatun (Gürcüce: გურჯი-ხათუნი) (fl. 1237-1286?), Gürcü prenses ve Anadolu Selçuklu Devleti sultanı II. Gıyaseddin Keyhüsrev'in en sevdiği karısıdır. 1246 yılında Sultanın ölümünden sonra Anadolu'nun en güçlü kişisi Pervâne Muineddin ile evlendi. II. Alaeddin Keykubad'ın annesi ve Muhammed Celaleddin-i Rumi'nin hamisidir. Doğum adı Tamar olup evlendikten sonra Gürcü Hatun ismi ile anılmıştır.

Gülfem Hatun

Gülfem Hatun (ö. 1561 veya 1562, İstanbul),[1][2] Osmanlı Padişahı I. Süleyman'ın eşi. Cariye kökenlidir.[1][3]

Hunat Hatun

Hunat Hatun ya da Hunad Mahperi Hatun, I. Alaeddin Keykubad 'ın eşi. Müslüman olduktan sonra I. Alaeddin Keykubad'la evlenmiştir. Kayseri'de 1237-1238 yıllarında kendi adını taşıyan medrese, cami, türbe ve hamamdan oluşan Hunat Hatun Külliyesini yaptıran Mahperi Hatun, Selçukluların o dönemdeki iç mücadeleleri yanında, dış baskılara karşı da büyük mücadele vermiştir. Kaynaklar, o yıllarda şehrin Moğol istilâsına uğraması üzerine, kendisi gelini ve kızıyla soğut'daki Ermeni Krallığına sığındı. Sonra Moğollar, onları Ermenilerden alırlar.

Hüdâvent Hatun

Hüdâvent Hatun, Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad 'ın kızıdır. 13. asırda yaşamıştır. 1253 yılında, Anadolu'da, Erzurum ilinde yaptırdığı Çifte Minareli Medrese (Hatuniye Medresesi) ile günümüzde anılır. Medrese kapsamında bulunan ve Erzurum'daki en büyük kümbet özelliği taşıyan kümbetin alt kısmında kabri yer almaktadır.[1].
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Hüma Hatun

Hatice Âlime Hüma Hatun, Fatih Sultan Mehmed’in öz annesidir.

Hatun isminin analizi

Hatun isminin her bir harfi aşağıda belirtilen karakteristik özellikleri ifade etmektedir.

H harfi :
Sakin ve durağanlık
A harfi :
Atılgan, enerjik
T harfi :
Duygularını zor ifade edebilme
U harfi :
Durgun, çok ağır hareket etme
N harfi :
Sağduyu

Hatun isminin numerolojisi

Hatun isminin numerolojik toplamına, harflerin alfabemizdeki sıralarının toplamları yolu ile ulaşıyoruz.

H =
10
A =
1
T =
24
U =
25
N =
17
Toplam =
77

Hatun isminin farklı yazılış biçimleri

Hatun isminin farklı alfabe ve notasyonlardaki yazılışlarını alt bölümden inceleyebilirsiniz. Hatun isminin farklı yazılışları ile ilgili hatalı ya da eksik bulduğunuz bölümleri bize Öneri / Şikayet Formu aracılığı ile iletebilirsiniz.