Elif isminin anlamı

Araplar kızlarını insandan saymadıklarından onlara ad takma gereği bile duymazlar. Doğulan kız pembe renkliyse ona ad takacaklarına rengine göre Hümeyra derler. Hümeyra kırmızı, kıpkırmızı demek. Bir kız kara mı ona ad takmazlar; kara añlamına gelen Sevde derler. Birisi buğday renkliyse ona Semra derler, aşırı esmer demek. Parlak renkliyse ona Zehra derler. Saçları, gözleri kapkara ise Leyla derler. Bir de doğum sırasına göre çağırırlar. İlk kızlarına birinci añlamında Elif derler, doğum sırası ikinci ise Saniye derler, üçüncü sıradaysa Salise derler, dördüncü ise Rabia derler. Rabiayı kimileri dört añlamında kullanırlar. Bu yanlışdır. dördüncü demektir.
Bizim Türkler ise Arapların yapıp ettiklerini İslâm sanırlar. Araplar ev işlerini yapan kızlarına Ayşe derler.

Bizimkiler ise sevap kazanacağız diye Arapları örnek alırlar.

-Alıntı- Ali Murat Arslan

Halit ülgen

Elif;kelamın başı,doğruluk,dik duruş,asalet ve adalet anlamlarına gelir.

Beyza

Yorumum şu ki; Kuranı Kerimde Tuğba,Büşra , Esra ismide geçer yani bilip bilmeden yazmayın bari..

Elif Merve Borman

elif bir demek, tek demek, vav kainatsa elif kainatın anahtarı demek,insan vav gibi doğar elif gibi ölür demek elif kuran-ı kerimin ilk harfi demek

elif aşar

Bana göre **elif** demek hayatın anlamı demek yaşama hevesi demek vazgeçilmezlik demek **elif’siz** yaşayamamak demek
kısacası onsuz ölüm demek.

Borann Dinç

Adımın anlamı bence süpprr eşi benzeri çok olmayan çok güzel bir ad bir isim bence görüşürüzz.

Elif Nilsu Yıldırım

Slm lüten bana elif isminin gerçek anlamı ve arabça yazılışını gönderirmisiniz arkadaşlarımla aramızda bir bahis yaptıkta benim üzeime kalmasını istemiyorum ilgilenirseniz sevinirim a. E. Olun.

Emir Demir

Arkadaslar elif gercekten güzel isim birde kuranda geçen elif lam mim sözünün anlamı yok yani ordaki elifin ne oldugu bilinmiyo.

Elif Aygün

Belki inamiyacaksiniz ama bu bi gercek. Benim ismim elif ve ismimi hastahanede hemsireler koymuslar siz isterseniz eve gidince degistirin demisler. Annem ve babamda degistirmemisler. Elif akgul’e sozum. İsmimiz kolay oldugundan dolayi akillarda kalmiyor,anlamindan dolayi ve ismin gibiysen hafizalardan kolay silinmiyorsun. Empati yaparsan daha iyi anlarsin beni. Guzel bir isim gercekdende ama ben elif isminin yanina ek isim konulmasindan yana degilim. Bu sadece benim fikrim.

Elif Simsek

Elif;sevgidir,aşktır,hasrettir,özlemdir,mutluluktur,sevinçtir,eif güzel olan herşeydir ana göre. Ben adımı çok sewiyorum anne ve baba adaylarına bu adı koymalarını öneririm elif isminin hem manası çok güzel. Ben elif ismini koyan ve koyacak olan bütün annelleri ve banada bu ismimi koyan annemi babamı ve canımdn çok sewdiğim şükrü dedemi öpüyorum ayrıca tüm elifleri de:d :p.

Elif Akyol

Adımda elif olduğu için çok memnunum bu yüzdentavsiye ederim eşi ve benzeri olmayan bir isim.

Elif Turna

Elif dünyanın en güzel ismi bence!.

Elif Çelik

Elif ismi dünyada gördüğüm en güzel isim. Allahın birliğini gösteren tek ve eşi benzeri olmayan demektir.

Kenan Emir

Hayat elif herşey elif ben adım elif hayatımın anlamısın elif heryerde geçiyor kuranda bile ve kaçtane anlamı var
1:arap alfabesinin ilk harfi
2:saati tam gösterir
3:isim koymak için uygun
evet gördüğünüz gibi bakıyorum internete bazen çocuk ismi arayanlar var onlara bir tavsiye elif adı yani bana göre yaa ben ismimi çok seviyorum bütün adı elif oların annesine babasına kızlarına bu kutsal adı koydukları için ve ayrıca benim annem ve babamada çok teşekkür ediyorum bana bu kutsal ismi koydulları için onları öpüyorum ve adı elif olanlarıda.

Elif Asena Alper

Elif başlangıcı olan sonu olmayan bir sevgidir,aşktır. Elif benim canım kızımdır. Ben onu çok ama çok çok çook seviyorum.

Aydın Seçgin

Benim adım elif çok kolay unutulmuycak bir adımız var ben mesela uzun süre görmediğim arkadaşımın adını unuturum ama o benimkisiniunutmaz. Aslında çok güzel bir adım var.

Elif Akgül

Güzel bir isim ama nedense hep sevmediğim kişilerin ismi elif oluyor,o yüzden bu ismi çok sevsemde kızım olursa koymayacağım.

Esra

Nee elif adı kuranda geçiyor ama burda yazmıyor inanmıyorum
.

Elif Benli

Benim hayatımın anlamı elif bence elif çok güzel ad adı elif olanlar bence çok şanslı.

Elif Benli

Ben bu adı seviyorum dünyanın en güzel ad bence.

Elif Benli

Éwét yhaa bénim ismim çoqq qüsel çoqq sewiom ben ismimi herkese tavsiye ederim hemde çoqq kutsal bir isim deqerini bilin.

3l!f Saqlam

13 eylülde kızım oldu. Bitanem benim. Çok sevdiğim bir isim olan elif ismini verdik annesi ile. İkinci isim olarakta ceylin. Elif ceylin.

Tamer Doğan

Canım iki kızımdan birinin ismi elif henüz 1 aylık ve ismide kendide çok güzel bu arada merak edenler için belirteyim aşağıdaki bir yorumda bir arkadaşın yazdığı gibi arapçada elif sadece bir harften ibaret değildir. Arapça - türkçe sözlükte elif ’البف ’ kelimesinin manası dost, uysal ve cana yakın kişidir. Bence harika bir isim.

Mehmet

Elif isminde insanlr görmek şaşırtıcı değil de ya soyad bile aynı çıkınca garip oluyo burada da bir elif demir daha varmıs mesela.

Elif Demir

Benim de yeni kardeşim oldu ismini elif koyduk anlamıda güzel inşallah kendiside güzel olur bence elif güzel isim.

Kader Kahveci