Berre isminin anlamı

Adımızın değişik olması çok anormalmış gibi bakılıyo. Hiç görmemiş gibi bakanlarda var . İnsan sinir oluyo. Berrelere selamlar

Berre Özdemir

benimde adım berre ismimin değişik olması herkezi şaşırtıyo ismimi soranlara berre deyince anlamını soruyolar ve bu benim hoşuma gitmiyo tüm berrelereselamlar :)
unutmayın farklıyız.

berre

Benim adinda Berre. Almanyada yasiyorum, almanlar icin ismim cok zor ama aslinda begeniyorum ismimi.. :P

Berre Topdemir

Arkadaslar ısmımı begenıorum dıosunuz yukarıdakı yazıyı okumuyosunuz galıba peygamberımız berre ısmınde olan ılk ıkı esının ve uvey kızının adını degıstırmıs kıbır ve gurura sebeb olmaması ıcın bende bebegıme koyacaktım cok sevıyordum ama peygamberımız degıstırmısken bıze nasıl yapmak duser bır dusunun.

Havva Aydogdu

Benim ismim de berre ben ismimden nefret ederdim=( :( ama artık ismimi cok seviyorum=):):d.

Berre Abanoz

Vallah ismimi cok seviorum. 100 de 100 duydugumuz isim zaten. Cok hosuma gidior:)anlamida güzel berrenin ayrica. Hocalarim cok begenior ismimi. :) tüm berrelere selamlar.

Berre Özdemir

Bnmde adımda berre. Adımı babam koymuş. Koyma nedeni hz. Muhammed’in halasının ismi olma nedeniymiş. Benim iyice aklım karıştı. Bana bi açıklama yaparsanız çok sewinirim. Adım peygamberimizin halasının ismimi yoksa eşlerinin gerçek isimlerimi??.

Berre Erim

Adımın berre olduğunu söylediğimde herkez anlamını soruyor aslında hoşuma gidiyor farklı çk bilinmemiş bir isim taşımak gerçekten hoş birşey berrelere hayatta başarılar selamlar.

Berre

Çok güzel isimler var ne kadar kolay bende kuzimin çocuğuna isim arıodum.

Didem

Çok güzeel bir isim bence bütün berrelere slm.

Berre Erçavuş

Benim adım arzu. Ama nedense ben kendime aleyna denmesini istiyorum. Diğer adım aleyna olduğu için. Arzu isminde algılayamadığım bişey var. Eğer berre nin anlamını merak ediyorsanaz da söyleyeyim. Berrak su demek. Berre ismini taşıyan herkeze kucak dolusu öpücükler gönderiyorum. Özelliklede kuzenim berre sudeye. Azerbeycanda çalışan dayılarıma da. Allah herkezi aydın yollara yöneltsin. Bay bay berreler.
.

Arzu Aleyna

Benim kızımın adıda berre bence cok guzel bir isim annesi buldu bu ismi isim kitabından bütün berrelere selamlar.

Ufuk Çelik

Benim de ismim berre. Çok seviyorum ismimi=)bütün berre’lere selam:)unutmayın farklıyız. :).

Berre Kaya

Bence bu isim konulmamali. Peygamber efendimiz bu isimi degistirmistir, bu yüzden bu isimi kizlarimiza koymamiz dogru olmaz!.

Esra

Benim adım berre herkez adımı sorar bende berre derim onarda şaşırır ama adımın berre olduna inanmasınızz ama bu gerçek.

Berre Gündüz

Benim kızımın adıda berrenur ama bizde zeynep olarak değiştirdik kimliginde hala berrenur yazıyor ismini çok seviyorum.

Nuran Çelik

Benim kuzenimin kızının adı:d 2,5 yaşında aşkım benim yaa çok sefiyorum onuu:d çok tatlıı
.

Tuğba

Mrb arkadaşlar bnm adımda rumeysa bu ismi bana annem koymuş yha ilk başlarda peksevmemişdim ama sonradan cennette ilk müjdelenen kadın olduğunu duyunca beğendim ve bu isme layık olmaya elimden geldiğince sevmeye ve bu ismin ne kadar güzel ve hoş bir isim olduğunu anldım burdan rumeysa isimli yaşıtlarıma sesleniyorum herkes bu isme layık olmalı aslın da rümeysa isminin bir çok riwayeti war bazıları sahabelerden rumeysa isimli bir kadınn peygamber efendimize oğlunuköle olarak verdiğini ve diğer rivayete göre gökdaki bir yıldız ismiymş ve bnm daha nice bilmediğim anlamları mutlaka wardır neyse arkaşlar sizinde yazmıç olduğunuz anlm lar da güzel herkeze hayırlı akşamlr.

Rumeysa Barış

Efendimiz bu ismi değiştirdiğine göre ben önermiyorum ailelere.

Gülden Akpınar

Berre ismini peygamberimizin eşinin va akrabasının ismi diye soy ağacında okumuştum. Böyle olunca makbul bir isimdir diyerek kızıma berre ismini koydum. Daha sonra bu ismin peygamberimiz tarafından kendi nefsini temizler ve sakınca yaratır düşüncesiyle değiştirildiğini öğrendim. Şimdi çocuk okula başladı isim değiştirmek psikolojik olarak olumsuz etki yaratabilir. Çocukta gurur ve kibire sebep olmayacak din ve ahlak bilgisini ve eğitimini verirsek bu sakıncayı ortadan kaldırmış veya hafifletmiş oluruz diye düşünüyorum. Peygamberimiz anlamından dolayı değil gurur ve kibire yol açar diye değiştirmiş.

İbrahim

Benim adımda berre. İki ismimi de çook seviyorum. Herkes anlamlarını soruyo. Anne ve babama çok teşekkür ederim bana böyle güzel bir isim koydukları için =).

Berre Ebrar

Berrenin iki anlamı var bir sevap yazan melek ikincisi ise güzel kadın ayrietten peygamber efendimizin annanesinin adı.

Nalan Solmaz

Benim ismim de berre ve bende sayılan bi isme sahip olduğumdan çook mutluyum:) ayrıca peygamberimiz eşlerinin ve kızının ismini yukarıda da yazdığı gibi kibir ve gurura kapılmamaları için değiştirmiş, bu ismin anlamını uygun görmediği için değil!! ben türkiyede özellikle birçok insanın çocuğuna ismini anlamını bilmeden sırf popüler diye koymasının yerine böyle isimler tercih etmelerini tavsiye ederim.

Berre Nur Gündüz

Peygamberimiz a. S. Eşlerinin ismini değiştirdiyse bende önermiyorum.

Elveda İleri

Mesela; hz. Peygamber, “iyi insan, kusursuz kimse, günahsız” anlamına gelen berre ismini zeyneb’e çevirmiştir. Bu ismi taşıyanın zihninde, kendini beğenme gibi bir mana teşekkül edebilir. Bu da isimlenenin karakterini olumsuz yönde etkilemek demektir. Zira bu isim hakkında hz. Peygamber, “allah sizin iyi olanlarınızı en iyi bilendir” buyurarak bu adı değiştirirken, “kendinizi temize çekmeyin!” sözüyle de, güzel bir ismi başka güzel bir isimle değiştirmenin gerekçesini belirtmiştir. Bunun anlamı, “berre adını takıp da bununla iyi olduk sanmayın! allah kimin iyi olduğunu herkesten daha iyi bilir!” demektir. Rivayetlere göre zeynep bnt. Ebî seleme’nin adı berre idi. Nefsini tezkiye ediyor denildi. Bunun üzerine hz. Peygamber onu zeyneb diye isimlendirdi. Demek ki buradaki çirkinlik, mananın çirkinliğinden gelmiyor. ”kendinî temize çıkarmayın, kimin muttaki (temiz) olduğunu o (allah) çok iyi bilir” âyetine muhalefetten ileri geliyor, denebilir. Şu halde islam âdâbına uymayan, kişiye gurur, kibir, aldanma telkîn eden isimler uygun değildir.

diğer bir rivayette belirtildiğine göre cüveyriye bnt. El-haris’in ismi de berre idi, hz. Peygamber onu da cüveyriye’ye çevirmiştir. Resûl-i ekrem’in (s. A. ), “yanından çıkan birinin ‘berre’nin yanından çıktı’ denmesini sevmiyorum” buyurarak yasağın diğer bir gerekçesini açıkladığını görmekteyiz. Şu halde bu kategoride yer alan isimleri değistirmesinin genel sebebi; hem ismin anlamından hem şahsa yansıyan menfi etkisinden kaynaklandığı şeklinde yorumlanabilir. Çünkü nefsin tezkiyesini yalnız allah bildiği gibi, ismin ifade ettiği anlam hakikatin hilafına da olabilir. Bu sebeple sahibini yersiz güvene ve bunun bir uzantısı olarak da kullukta gevşekliğe itebilir. Zira yersiz güven takvayı zedelediği gibi kulluk ifasında gevşekliğe de sebep olur.

Zeynep Aydın