Oktay isminin anlamı

Benzer İsimler

İlk Üç Harfine Göre

Son Üç Harfine Göre

İlk ve Son Harfine Göre

Türkiye'de Oktay ismini taşıyan yaklaşık 98.100 kişi bulunmaktadır.

Ülkemizde Oktay ismi en çok kullanılan 165. isim olup, yaklaşık olarak her 796 kişiden biri Oktay adını taşımaktadır.

Oktay isminin sitemizde görüntülenme sayısı 52.321.

Oktay ismi için yaptığımız ankete katılan 211 kişinin bu isme verdiği ortalama değer ise 5 üzerinden 4,07.

Ziyaretçilerimizden 598 kişi Oktay ismini öneriyor, 195 kişi ise önermiyor.

Ziyaretçilerimiz bu isim için 58 adet yorum yaparak fikirlerini beyan etmişlerdir.

Oktay ismine ait nitelikler

Bu ismi nasıl nitelendirirdiniz? Geleneksel, dini, çekici veya modern yapmanız gereken uygun gördüğünüz en fazla 5 özelliği aşağıdaki kutu üzerinde işaretlemek ve onayla düğmesine tıklamak. Ziyaretçilerimizin daha önceki tercihlerini yanlarında bulunan çarpı (x) simgesine tıklayarak kaldırabilir ve yerlerine yenilerini belirtebilirsiniz.

Oktay ismi ile ilgili ziyaretçi yorumları Yorum Yap

kızlar varsa adımı seven numara atsın konuşak

oktay yılmaz

Bende oktay ismini çook sewiyoruumm. Platonik ama ben oktay*ıda çook sewiyoruumm =).

Gökçenaz

Ben oktay adımı çook beğeniyorum
.

Oktay Şener

Bu arada cıddı copk sınırlılerr ama ısımden gelen bısey deyıll kii ınsanın kendı yapısından kaynaklanan bıseyy.

Rana Göksu

Aşkım canım bıtanem herseyimin ısmıı onu cok sevıyorumm.

Rana Göksu

Oktay adı Moğolca Ogeday’ın Türkçe’sidir, Ogeday > Okutay > Oktay, sinirli falan değildir anlamı, Oga kişi, Öge: bilgin, demektir.

Mahmut Orbek

Oktay ismini taşıyan önemli kişiler

Araştırmalarımız sonucunda Oktay ismini taşıyan aşağıdaki şahsiyetlere ulaştık. İlgili kişilerin adı soyadı, doğum ve mesleki özellikleri gibi temel bilgileri hakkında fikir edinebilirsiniz.

İsmi Oktay olan önemli kişiler

Oktay Çevik

Oktay Çevik (Doğum Tarihi: 20 Ağustos 1955, Ardeşen, Rize), Türk eski futbolcu, teknik direktör. Son olarak Ağustos 2011 ile Ekim 2010 arasi 3. Lig ekiplerinden Çanakkale Dardanelspor'da teknik direktörlük yapmıştır.

Oktay Delibalta

Oktay Delibalta (Doğum Tarihi: 27 Ekim 1985, Samsun), Türk futbolcu. Süper Lig ekiplerinden Gençlerbirliği'nde oynamaktadır.

Oktay Derelioğlu

Oktay Derelioğlu, (Doğum Tarihi: 17 Aralık 1975, Fatih, İstanbul) Karagümrük, Beşiktaş, Gaziantepspor, Fenerbahçe, Trabzonspor ve Samsunspor gibi takımlarda forma giymiş Türk milli forvet oyuncusu.

Oktay Akbal

Oktay Akbal (Doğum Tarihi: 20 Nisan 1923, İstanbul) Türk gazeteci, yazar. Cumhuriyet gazetesinde Evet/Hayır adlı köşenin yazarıdır.

Oktay Aymelek

Oktay Aymelek (Doğum Tarihi: 27 Eylül 1968, Mengen, Bolu); Aşçı ve Samanyolu Televizyonu'nda Yeşil Elma programının sunucusu.

Oktay Aytekin

Oktay Aytekin (Doğum Tarihi: 5 Haziran 1946), tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.

Oktay Dal

Oktay Dal, 1962 yılında dünyaya geldi. 1986 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi tiyatro bölümünden mezun oldu. Aynı yıl açılan sınavla Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçılığına başladı. Üç yıl Ankara'da görev yaptıktan sonra Bursa Devlet Tiyatrosu'na tayin edildi. Yedi yıl görev yaptığı Bursa'dan sonra tekrar Ankara'ya döndü. Halen Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçı kadrosunda görev almaktadır. Tiyatro aktörlüğünün yanı sıra çeşitli dizi filmlerde oynamış ve seslendirme çalışmaları yapmıştır.

Oktay Demircan

Oktay Demircan (Doğum Tarihi: 29 Haziran 1989, Gebze, Kocaeli), Türk futbolcu. 1. Lig takımlarından 1461 Trabzon'da oynamaktadır.

Oktay Kaynarca

Oktay Kaynarca (Doğum Tarihi: 27 Ocak 1965, Malatya), Türk sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu. Oktay Kaynarca, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Anasanat Dalı Yüksek Lisans Bölümü mezunudur. Ayrıca oyuncunun memleketi Hekimhan'da Oktay Kaynarca isminde bir de cadde vardır. Oktay Kaynarca, 27 Ocak 1965 Üsküdar doğumludur.Çocukluğunun bir dönemi Berlin'de geçti. Konservatuvara girmeden önce Ege Tiyatrosu'nda Turgut Özak'ın "Duvarların Ötesi"nde adlı oyununda oynadı. Ardından birkaç çocuk oyununda yer aldı. Konservatuvar zamanında TRT için "Gençler Dizisi"nde oynadı. İlk profesyonel oyunculuğunu Ali Atik, Ayşegül Atik'le bir çocuk oyununda yaptı ve ilk parasını kazandı. İlk oyunu bir müzikal idi. Konservatuvardan mezun olduğu 1991 yılında Tiyatro Stüdyosu'nda "Kan Kardeşleri" (Blood BrOthers) adlı müzikalde Zuhal Olcay, Haluk Bilginer, Celal Perk, Jülide Kural, Derya Alabora ve Ahmet Levendoğlu ile beraber oynadı. Sonra yine aynı tiyatroda 1993-1994 sezonunda "Derin Bir Soluk Al" oyununu oynadı ve tiyatro hayatını noktaladı. Bu oyunla Avni Dilligil "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü"nü aldı. 2003 yılında başlayan Kurtlar Vadisi dizisinde canlandırdığı Süleyman Çakır rolüyle ününe ün kattı. Karşısına çıkan Halit adlı karakterin sıktığı kurşunla ölmüştür. 2008 yılında yayına giren Adanalı dizisindeki "Adanalı Yavuz" rolüyle izleyici tarafından çok sevilmiştir. 2011 yılında yayına giren Nuri dizisinde Nuri karakterini oynamıştır. 2012 yılında Melek Angun ile dünya evine girmiştir.Ayrıca 2012 yılında Ustura Kemal dizisine başlamış fakat gereken reytingleri yakalayamadığı için diziye son vermek zorunda kalmıştır.

Oktay Mahmuti

Oktay Mahmuti, (6 Mart 1968, Üsküp, Makedonya), Türk basketbol antrenörü. Yönettiği takımların çok güçlü takım savunmalarına sahip olmasıyla tanınır. Antrenörlüğünün yanında aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunudur.[1] Yugoslavya'da yaşadığı dönemlerde önce futbola ilgi duysa da ortaokuldan itibaren basketbola ilgisi artmış ve askerlik sonrasında da 20 yaşında basketbol antrenörlüğüne başlamıştır. Burada Yugoslav basketbolunun o dönemki durumundan etkilenmiş ve Božidar Maljković'i örnek almıştır.[2] Sonrasında da Ekim 1991'de Türkiye'ye gelmiş ve Aydın Örs ile Ergin Ataman'la birlikte 90'larda Efes Pilsen ekolünün temellerini atmıştır. Lalin ve Alya adında iki kızı bulunmaktadır.
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Oktay Pop

Oktay Pop, (Doğum Tarihi: 30 Mart 1988, İzmit, Kocaeli) Türk Futbolcu. 1. Lig takımlarından TKİ Tavşanlı Linyitspor oynamaktadir.

Oktay Sinanoğlu

Oktay Sinanoğlu, (Doğum Tarihi: 2 Ağustos 1934, Bari, İtalya) Türk kuantum kimyacısı, kuramsal kimyacı ve moleküler biyolog.

Oktay Urkal

Oktay Urkal (Doğum Tarihi: 15 Ocak 1970, Berlin), profesyonel ağır siklet Türk asıllı Alman boksör.

Oktay Vural

Oktay Vural (Doğum Tarihi: 9 Şubat 1956, Diyarbakır), Türk siyasetçi, hukukçu ve bürokrattır.

Oktay Öztürk

Oktay Öztürk, (Doğum Tarihi: 7 Şubat 1951 Sarıkamış, Kars), Türk siyasetçi.

Oktay Şenol

Oktay Şenol, (Doğum Tarihi: 1966, Kütahya) Tiyatro sanatçısı.

Oktay Arayıcı

Oktay Arayıcı (Doğum Tarihi: 12 Şubat 1936, Rize, Türkiye) - (ö.21 Ocak 1985, İstanbul, Türkiye) Türk oyun ve senaryo yazarı.

Oktay Efendiyev

Oktay Efendiyev (26 Mart 1926, Bakü - 26 Şubat 2013, Bakü), Azerbaycanlı tarihçi, profesör. Kızılbaşlar ve Şah İsmail Hatai konulu araştırmalarıyla biliniyor.

Oktay Ekinci

Oktay Ekinci, (Doğum Tarihi: 1952, Balıkesir - Ölüm Tarihi: 15 Ekim 2013 İstanbul) Aslen Karslı Türk mimar, öğretim görevlisi, Mimarlar Odası eski genel başkanı. Kars Ardahan Iğdır Siyasal Birikim Gazetesi Köşe yazarı.

Oktay Rifat

Oktay Rifat (Oktay Rifat Horozcu) (Doğum Tarihi: 10 Haziran 1914, Trabzon – Ölüm Tarihi: 18 Nisan 1988, İstanbul), Türk şair, oyun yazarı ve romancı.

İkinci ismi Oktay olan önemli kişiler

Mehmet Oktay Aykurt

Mehmet Oktay Aykurt (Doğum Tarihi: 19 Eylül 1992, Elazığ, Türk futbolcu. Süper Lig ekiplerinden Elazığspor'da forma gimyektedir.

Soyadı Oktay olan önemli kişiler

Berk Oktay

Berk Oktay (Doğum Tarihi: 28 Ekim 1982, Ankara) Türk aktör ve manken.

Kıvanç Oktay

Kıvanç Oktay ( - İstanbul) Türk sanayici, iş adamı, spor yöneticisi.

Mehmet Seyfi Oktay

Mehmet Seyfi Oktay (Doğum Tarihi: 1934,Hekimhan, Malatya, Türkiye), Türk siyasetçi.

Oğuz Oktay

Oğuz Oktay (Doğum Tarihi: 13 Ağustos 1939, Yalova), Türk oyuncudur.

Ragga Oktay

Ragga Oktay (asıl adı: Oktay Yurtalan; d. 15 Nisan; 1976; Rotterdam, Hollanda), Türk şarkıcı, oyuncu.

Behçet Oktay

Behçet Oktay (Doğum Tarihi: 1957, Hekimhan, Malatya, Türkiye) - (ö. 25 Şubat 2009, Ankara, Türkiye), Türk polis.

Metin Oktay

Metin Oktay (2 Şubat 1936; Karşıyaka, İzmir - 13 Eylül 1991, İstanbul), Türk futbolcu ve teknik direktör. Golcülüğü ve yaşadığı gol krallıkları sebebiyle "Taçsız Kral" lakabıyla da anılmaktadır.[1][2]

Oktay isminin analizi

Oktay isminin her bir harfi aşağıda belirtilen karakteristik özellikleri ifade etmektedir.

O harfi :
Gizliliği sevme
K harfi :
Başarı, unvan sahibi olma
T harfi :
Duygularını zor ifade edebilme
A harfi :
Atılgan, enerjik
Y harfi :
Geçmiş üzüntüleri sürekli yaşamak

Oktay isminin numerolojisi

Oktay isminin numerolojik toplamına, harflerin alfabemizdeki sıralarının toplamları yolu ile ulaşıyoruz.

O =
18
K =
14
T =
24
A =
1
Y =
28
Toplam =
85

Oktay isminin farklı yazılış biçimleri

Oktay isminin farklı alfabe ve notasyonlardaki yazılışlarını alt bölümden inceleyebilirsiniz. Oktay isminin farklı yazılışları ile ilgili hatalı ya da eksik bulduğunuz bölümleri bize Öneri / Şikayet Formu aracılığı ile iletebilirsiniz.