Atilla isminin anlamı

Atilla isminin anlamı

1. Büyük, ünlü. 2. Babacık. 3. Savaşçı, fatih. 4. Hun Türklerinin büyük imparatoru (400-453).

Benzer İsimler

İlk Üç Harfine Göre

Son Üç Harfine Göre

İlk ve Son Harfine Göre

Türkiye'de Atilla ismini taşıyan yaklaşık 168.951 kişi bulunmaktadır.

Ülkemizde Atilla ismi en çok kullanılan 84. isim olup, yaklaşık olarak her 460 kişiden biri Atilla adını taşımaktadır.

Atilla isminin sitemizde görüntülenme sayısı 47.844.

Atilla ismi için yaptığımız ankete katılan 138 kişinin bu isme verdiği ortalama değer ise 5 üzerinden 4,25.

Ziyaretçilerimizden 500 kişi Atilla ismini öneriyor, 82 kişi ise önermiyor.

Ziyaretçilerimiz bu isim için 12 adet yorum yaparak fikirlerini beyan etmişlerdir.

Atilla ismine ait nitelikler

Bu ismi nasıl nitelendirirdiniz? Geleneksel, dini, çekici veya modern yapmanız gereken uygun gördüğünüz en fazla 5 özelliği aşağıdaki kutu üzerinde işaretlemek ve onayla düğmesine tıklamak. Ziyaretçilerimizin daha önceki tercihlerini yanlarında bulunan çarpı (x) simgesine tıklayarak kaldırabilir ve yerlerine yenilerini belirtebilirsiniz.

Atilla ismi ile ilgili ziyaretçi yorumları Yorum Yap

Güzel bir Türk ismi olduğu için seviyor ve öneriyorum.

Atilla AKPINAR

Türk kaynaklarına göre volga nehri’nin eski ismi olan atıl/itil/atal/etil kelimelerine oralı anlamı veren illa kelimesiyle birleşmesi sonucu attila ismi oluşmuştur. Etil; aynı zamanda, büyük nehir demek olmuştur. Diğer bir görüşe göre at/atıl/atılmak anlamına gelmiştir. Diğer bir türk efsanesine göre ise; kendisine atlı han’da denilmiştir. Got dilinde attila kelimesi; “atacık” anlamına gelmiştir. Macar kaynaklarına göre; yargı anlamına gelen, ítélet kelimesinden türemiştir. İngilizce’ye etele, etla olarak geçmiş, almanca’da ise etezel olarak geçmiştir. Macaristan’da yaygın kullanım attila iken türkiye’de atilla veya atila şeklinde kullanılmıştır. İsim; türkçe olması nedeniyle, yeni çocuğu olan ailelere tavsiye edilebilmiştir.

Atilla Balıbey

Bencede en güzel isim çift "t" ile olunca marca ismi oluyor.

Atilla Han

En iyi isim.

Atilla Erden

Atilla ismini taşıyan önemli kişiler

Araştırmalarımız sonucunda Atilla ismini taşıyan aşağıdaki şahsiyetlere ulaştık. İlgili kişilerin adı soyadı, doğum ve mesleki özellikleri gibi temel bilgileri hakkında fikir edinebilirsiniz.

İsmi Atilla olan önemli kişiler

Atilla Alpar

Atilla Alpar (Doğum Tarihi: İzmir), bir oyuncudur.

Atilla Arcan

Atilla Arcan, (Doğum Tarihi: Atilla Gürses, 1945), Türk sinemasında aktör, dizi oyuncusudur. Muharrem Gürses'in oğlu ve Kemal Gökhan Gürses'in abisidir. Ayrıca sinema filmlerinde ve televizyon dizilerinde de rol aldı.

Atilla Atalay

Atilla Atalay, (doğum 1963 İstanbul) yazar

Atilla Ateş

1937 yılında Kastamonu'da doğdu. 1955 yılında Bursa Işıklar Askeri Lisesi'nden, 1957 yılında topçu asteğmen rütbesi ile harp okulu'ndan mezun oldu. 1959 yılında topçu okulu'nu bitirdi. muhtelif topçu birliklerinde batarya takım ve batarya komutanlığı yaptı. 1969 yılında harp akademisi'ni bitirerek kurmay oldu. 1982 yılına kadar çeşitli birlik ve karargâhlarda, birlik komutanlığı ve karargâh subaylığı ile Bonn kara ataşe muavinliği görevlerinde bulundu.

Atilla Aybars Garhan

Atilla Aybars Garhan (Doğum Tarihi: 17 Mayıs 1991 Ankara), Türk futbolcu. Adana Demirspor'da forma giymektedir.

Atilla Birlik

Atilla Birlik (Doğum Tarihi: 27 Kasım 1977, Ludwigshafen), Türk eski futbolcu.

Atilla Cengiz

Atilla Cengiz (Doğum Tarihi: 1975, Kars), Türk yönetmen. Sırasıyla Ezo Gelin, Hayat Apartmanı, Menekşe ile Halil, Aşk Yeniden, Talih Kuşu, Kapadokya Düşleri, Kızım Nerede?, Bir Günah Gibi ve Alev Alev gibi dizilerinin yönetmenliğini yaptı. Senaryosunu ve yönetmenliğini yaptığı Oğul filmi ulusal ve uluslararası büyük festivallere seçildi.[kaynak belirtilmeli]

Atilla Dorsay

Atilla Dorsay (Doğum Tarihi: 17 Mart 1939, İzmir) Türk sinema eleştirmeni, yazar, gazeteci, mimar.

Atilla Engin

Atilla Engin (Doğum Tarihi: 1946, Kayseri), Türk davulcu, perküsyon ustası, besteci aranjör, büyük orkestra şefi, jazz/fusion yorumcusu ve jazz konservatuarı hocası.

Atilla Engin Köksal

Bu maddenin konusuna aşina iseniz maddeyi genişleterek onun kayda değer olduğunu ortaya koyun. Bu sorunu çözmenin en iyi yolu, konu hakkında, maddenin yazarı ve konusundan bağımsız taraflarca yayımlanmış kaynaklar vermektir. Eğer kayda değerliği kanıtlanamazsa, maddenin Vikipedi:Silme politikası gereği silinmeye uygunluğu, muhtemelen göz önüne alınacaktır.

Atilla Girgin

Prof. Dr. Atilla Girgin (Doğum Tarihi: 1946, İzmit), Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi ögretim üyesidir.

Atilla Güner

Atilla Güner (Doğum Tarihi:1962, Büyükada, İstanbul, Türkiye) Türk Gazeteci, TV habercisi, radyo programcısı.

Atilla Güzel

Atilla Güzel, (Doğum Tarihi: 1984) Türk güreşçi. Kardeşi İsmail Güzel'de güreşçidir. 120 kg'de mücadele etmektedir. 2006 Dünya Üniversitelerarası Şampiyonası'da altın madalya almıştır. 2008 Avrupa Güreş Şampiyonasi'nda bronz madalya kazanarak 2008 Yaz Olimpiyatları'na katılma hakkı elde etmiştir. Ayrıca birçok uluslararası turnuvalarda birçok madalyası vardır. Antrenörü Mustafa Şahin, kulübü Konya Şeker Spor Kulübüdür. Ama Rıza Kayaalp Golden Grand Prix'te Atilla Güzel'i yendiği için olimpiyatlara gidememiştir. Macaristan'in Szombathely sehrinde duzenlenen Greco-Roman Golden GP 2011 de 120 kg'da Bronz Madalya kazanmistir.

Atilla Kart

Atilla Kart (Doğum Tarihi: 10 Nisan 1954, Yeniceoba, Cihanbeyli, Konya), Türk hukukçu ve siyasetçi.

Atilla Koç

Atilla Koç (Doğum Tarihi: 1 Mart 1946, Aydın, Türkiye), 59. Hükümet Kültür ve Turizm Bakanı, TBMM 22. ve 23. Dönem AKP Aydın milletvekillerindendir.

Atilla Manizade

Atilla Manizade, (Doğum Tarihi: 1945) Türk opera sanatçısı.

Atilla Mutman

Atilla Mutman, (Doğum Tarihi: 1952, Gemlik, Bursa, Türkiye), Türk siyasetçi.

Atilla Olgaç

Atilla Olgaç (Doğum Tarihi: 28 Temmuz 1944 - İstanbul) Türk sanatçı. Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Yüksek Bölümü mezunu. Kıbrıs Barış Harekatına katılmıştır. "Gazi" ünvanı olan tek sanatçıdır.

Atilla Pakdemir

Atilla Pakdemir, Türk tiyatro, sinema, reklam ve dizi oyuncusu. 10 Şubat 1943 tarihinde Giresun’da dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve liseyi Giresun'da okudu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden üçüncü sınıfta ayrıldı. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı tiyatro bölümüne girdi.

Atilla Saral

Atilla Saral (27 Mart 1963, Ankara), Çerkes kökenli Türk model, oyuncu. Ankara başkent lisesinden mezun olmuştur. Aslen Kayserilidir ve çerkes asıllıdır. Türkiyenin ilk mankenlerinden biridir 1987'de mankenliğe başlamış ve hala sürdürmektedir. Birçok dizi ve 20'den fazla sinema filminde rol almıştır.Türkiye'de en uzun süre mankenlik yapan kişidir.

Atilla Sezgin

Atilla Sezgin (Doğum Tarihi: 1944, Urla) Türk akademisyen.

Atilla Taş

Atilla Taş (Doğum Tarihi: 4 Şubat 1975; Ceyhan, Adana); Türk pop müzik şarkıcısı, sunucu ve oyuncu. PSY'nin Gangnam Style şarkısını 2012 yılının Ekim ayında Yam Yam Style adıyla düzenleyen ve çok konuşulan Taş bu maxi single'e klip çekeceğini duyurdu. YouTube'de 8 günde 1,645,000 kişi şarkıyı dinledi.[kaynak belirtilmeli]

Atilla Yayla

Atilla Yayla (Doğum Tarihi: 3 Mart 1957, Kırşehir), Türk siyaset bilimci, akademisyen. Liberal Düşünce Topluluğu kurucuları ve eski başkanlarındandır.

Atilla Yılmaz

Atilla Yılmaz (Doğum Tarihi: 1975, Bakırköy, İstanbul) Türk sanatçıdır.

Atilla Yücel

Atilla Yücel (Doğum Tarihi: 1942, İstanbul) Türk mimar ve öğretim görevlisi.

Atilla Şendil

Atilla Şendil (Doğum Tarihi: 1963, Eskişehir),   tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, seslendirmen.

Atilla Başoğlu

Atilla Başoğlu (Doğum Tarihi: 1954), TBMM 22. Dönem AKP Adana milletvekilidir. Lise mezunudur. Sanayicidir. Yüksel Tekstil A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi üyesidir. Evli ve 3 çocukludur. İngilizce bilir.

Atilla Koca

Atilla Koca; (Doğum Tarihi: 16 Temmuz 1980, Gümüşhane) Türk futbolcu. 1.Lig ekiplerinden Kayseri Erciyesspor'da forma giymektedir.

Atilla Özcan

Mehmet Atilla Özcan (Doğum Tarihi: 1 Ocak 1951, Manisa), Türk teknik direktör. Temmuz 2011'den beri 3. Lig ekiplerinden Menemen Belediyespor'da teknik direktör olarak çalıştırmaktadır. Manisaspor ve Akhisar Belediyespor'a yakınlığıyla tanınır ve ağırlıklı olarak Ege Bölgesinin ekiplerinde görev almakta.

Atilla Özmen

Atilla Özmen (Doğum Tarihi: 11 Mayıs 1988, Ayvalık), kariyerini Samsunspor'da sürdürmekte olan Türk futbolcu.

Atilla Şereftuğ

Atilla Şereftuğ (Doğum Tarihi: 1950), Türk-İsviçreli besteci, yapımcı, aranjör ve piyanisttir.

Atilla Yıldırım

Atilla Yıldırım, (Doğum Tarihi: 22 Kasım 1990, Bad Mergentheim) Hollanda'da yetişmiş Türk futbolcu. PTT 1. Lig takımlarından Bucaspor'da oynamaktadır.

Atilla Ergün

Atilla Ergün (Doğum Tarihi: 10 Ekim 1939, İzmir - Ölüm Tarihi: 20 Ekim 1998, İstanbul, Türkiye), Türk tiyatro ve sinema oyuncusu." Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü" mezunu olan Atilla Ergün, Yeşilçam'ın önemli karakter oyuncularındandır, ayrıca müzikle de uğraşmış söz yazarlığı da yapmıştır.

Atilla Konuk

Atilla Konuk (Doğum Tarihi: 1923, Antalya) - (ö 31 Mart 2009), Türk siyaset adamı.

Atilla Tokatlı

Atilla Tokatlı,   (Doğum Tarihi: 1934 - Denizli (Babadağ) - Ölüm Tarihi: 21 Şubat 1988) Yazar, çevirmen ve yönetmen.

Atilla Özkırımlı

Atilla Özkırımlı (1942, Konya, Türkiye- 22 Ocak 2005 İstanbul, Türkiye), edebiyat tarihçisi ve yazar.

Atilla İçli

Atilla İçli, (Doğum Tarihi: 3 Mart 1945, Ankara) - (ö. 31 Ocak 2004, Ankara), Türk halk müziği ses sanatçısı, besteci ve program yapımcısı.

İkinci ismi Atilla olan önemli kişiler

Arif Atilla Osmançelebioğlu

Arif Atilla Osmançelebioğlu (Doğum Tarihi: 1947, Bulduk, Cihanbeyli, Konya, Türkiye), Türk bürokrat

Hasan Atilla Uğur

Hasan Atilla Uğur (Doğum Tarihi: 19 Aralık 1957, Ankara, Türkiye) Türk asker, emekli Albay. PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın yakalanmasından sonra ilk sorgulamasını yapan kişidir.

Mustafa Atilla Kunt

Mustafa Atila Kunt (Doğum Tarihi: 15 Ekim 1953, İstanbul), Türk oyuncu.

Soyadı Atilla olan önemli kişiler

Ayberk Atilla

Ayberk Atilla (Doğum Tarihi: 1946, İstanbul), tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.

Can Atilla

Konuyla ilgili diğer Wikimedia sayfaları :

Atilla isminin analizi

Atilla isminin her bir harfi aşağıda belirtilen karakteristik özellikleri ifade etmektedir.

A harfi :
Atılgan, enerjik
T harfi :
Duygularını zor ifade edebilme
İ harfi :
Kırılganlığı
L harfi :
Sanatsal yeteneğe sahip olma
L harfi :
Sanatsal yeteneğe sahip olma
A harfi :
Atılgan, enerjik

Atilla isminin numerolojisi

Atilla isminin numerolojik toplamına, harflerin alfabemizdeki sıralarının toplamları yolu ile ulaşıyoruz.

A =
1
T =
24
İ =
12
L =
15
L =
15
A =
1
Toplam =
68

Atilla isminin farklı yazılış biçimleri

Atilla isminin farklı alfabe ve notasyonlardaki yazılışlarını alt bölümden inceleyebilirsiniz. Atilla isminin farklı yazılışları ile ilgili hatalı ya da eksik bulduğunuz bölümleri bize Öneri / Şikayet Formu aracılığı ile iletebilirsiniz.