Hüsrev isminin anlamı

Hüsrev isminin anlamı

1. Padişah, hükümdar, sultan. 2. Hüsrev şirin masalının erkek kahramanı. - Hüsrev: Eserlerini daha çok Farsça yazmış bir Türk şairi ve edibi olup 1253-1325 yıllan arasında Hindistan'da yaşamıştır.

Benzer İsimler

İlk Üç Harfine Göre

Son Üç Harfine Göre

İlk ve Son Harfine Göre

Türkiye'de Hüsrev ismini taşıyan yaklaşık 2.335 kişi bulunmaktadır.

Ülkemizde Hüsrev ismi en çok kullanılan 1676. isim olup, yaklaşık olarak her 29.448 kişiden biri Hüsrev adını taşımaktadır.

Hüsrev isminin sitemizde görüntülenme sayısı 8.505.

Hüsrev ismi için yaptığımız ankete katılan 7 kişinin bu isme verdiği ortalama değer ise 5 üzerinden 3,14.

Ziyaretçilerimizden 45 kişi Hüsrev ismini öneriyor, 18 kişi ise önermiyor.

Ziyaretçilerimiz bu isim için 1 adet yorum yaparak fikirlerini beyan etmişlerdir.

Hüsrev ismine ait nitelikler

Bu ismi nasıl nitelendirirdiniz? Geleneksel, dini, çekici veya modern yapmanız gereken uygun gördüğünüz en fazla 5 özelliği aşağıdaki kutu üzerinde işaretlemek ve onayla düğmesine tıklamak. Ziyaretçilerimizin daha önceki tercihlerini yanlarında bulunan çarpı (x) simgesine tıklayarak kaldırabilir ve yerlerine yenilerini belirtebilirsiniz.

Hüsrev ismi ile ilgili ziyaretçi yorumları Yorum Yap

husrev altınbaşak diye bir ünlü kişi var fakat adını yazmamışsınız

mustafa ozturk

Hüsrev ismini taşıyan önemli kişiler

Araştırmalarımız sonucunda Hüsrev ismini taşıyan aşağıdaki şahsiyetlere ulaştık. İlgili kişilerin adı soyadı, doğum ve mesleki özellikleri gibi temel bilgileri hakkında fikir edinebilirsiniz.

İsmi Hüsrev olan önemli kişiler

Hüsrev Hatemi

Hasan Hüsrev Hatemi (Doğum Tarihi: 12 Aralık 1938[1], İstanbul, Türkiye) Türk tıp profesörü, iç hastalıkları uzmanı, yazar, şair.

Hüsrev Kop

Hüsrev Kop (Doğum Tarihi: 10 Temmuz 1991, Stuttgart), kariyerini Trabzon Kanuni'de sürdürmekte olan Türk futbolcu.

Hüsrev Gerede

Hüsrev Gerede (Doğum Tarihi: 12 Mart 1886, Edirne – Ölüm Tarihi: 22 Mart 1962, İstanbul), Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet tarihininin önemli isimlerinden olan Türk asker, politikacı ve diplomattır. Kurtuluş Savaşı sırasında iç isyanların bastırılmasında rol oynadı. Savaştan sonra Büyükelçi ve milletvekili olarak görev yaptı.

Hüsrev Melik

Hüsrev Melik (ö. 1191), 1160-1186 yılları arasında hüküm süren son Gazne Devleti sultanı.

Hüsrev Paşa

Gazi Ekrem Hüsrev Paşa veya kisaca Hüsrev Paşa (ö. Mart 1632) IV. Murat saltanatının devlet idaresinin annesi Kösem Sultan'ın elinde olduğu ilk dönemlerinde 6 Nisan 1628 - 25 Ekim 1631 tarihleri arasında üç yıl altı ay on dokuz gün sadrazamlık yapmış bir Osmanlı devlet adamıdır.

İkinci ismi Hüsrev olan önemli kişiler

Koca Hüsrev Mehmed Paşa

Koca Hüsrev Mehmed Paşa (1769 – 3 Mart 1855), Abdülmecid saltanatında 2 Temmuz 1839-29 Mayıs 1840 tarihleri arasında on bir ay yedi gün sadrazamlik yapmış Osmanlı devlet adamıdır. Koca Hüsrev Mehmed Paşa 1811-1818 arasında ve 1823-1827 dönemlerinde kaptan-ı derya olarak iki dönem görev yapmıştır. Yeni kurulan Asakiri Mansuriye'nin kurucu seraskerliğini yapmıştır. Ayrıca (başta çok olaylı geçen Mısır valiliği gibi) birçok eyalet valığinde de bulunmuştur.

Soyadı Hüsrev olan önemli kişiler

Fena Hüsrev

Adudüddevle veya Fena Hüsrev (tam olarak: Azud'üd-Devle fena Husrev-ibn-i Buveyh'id-Deylemi) Büveyhoğulları hükumdarı. Hanedanın isim babası olan Ebu Şüca' Büveyh dedesi, hanedanın Rey koluna hükmeden Ruknüddevle ise babası olur.

I. Hüsrev

I. Hüsrev ya da Kisra (klasik kaynaklarda Chosroes I, Farsça'da en bilinen hali Anuşiravan, Anuşirvan diye de okunur, Farsça'da: انوشيروان, ölümsüz ruh anlamında), Adil Anuşiravan diye de bilinir (انوشیروان عادل, Anuşiravan-ı-ādil) 531–579 yılları arasında Sasani İmparatorluğu'nun hükümdarıydı. I. Kavad'ın (488–531) en sevdiği oğluydu ve babasından sonra tahta çıktı. Sasanilerin en meşhur ve en çok övülen kralıdır. Onun döneminde, birçok yeni şehrin ve muhteşem sarayın temeli atılmış, ticaret yolları tamir edilmiş, yeni köprüler ve barajlar inşa edilmiştir. I. Hüsrev'in hırslı döneminde, İran'da sanat ve bilim son derece ilerlemiş, Sasani Devleti de refahının ve ününün zirvesine ulaşmıştır. Kendinden önce gelen babasının hükümdarlık dönemi, kendi dönemi ve kendinden sonra gelen II. Hüsrev dönemi (590-628) beraber Sasani tarihinin İkinci altın çağını oluştururlar.

II. Hüsrev

II. Hüsrev ya da Kisra (klasik kaynaklarda Chosroes II, bazen Pervez olarak da geçer, "hep Muzaffer" – Farsça'da: خسرو پرویز) Sasani İmparatorluğu'nun 590–628 yılları arasındaki hükümdarıydı. IV. Hürmüz'ün (579–590) oğlu ve I. Hüsrev'in (531–579) torunudur.

Nasır-ı Hüsrev

İslâm

Şiîlik

Hüsrev isminin analizi

Hüsrev isminin her bir harfi aşağıda belirtilen karakteristik özellikleri ifade etmektedir.

H harfi :
Sakin ve durağanlık
Ü harfi :
Başarısının sürekli engellenmesi
S harfi :
Hayalperestlik
R harfi :
Sert yapıya sahip olma
E harfi :
Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele
V harfi :
Kendi içine dönüklüğü, umursamazlık

Hüsrev isminin numerolojisi

Hüsrev isminin numerolojik toplamına, harflerin alfabemizdeki sıralarının toplamları yolu ile ulaşıyoruz.

H =
10
Ü =
26
S =
22
R =
21
E =
6
V =
27
Toplam =
112

Hüsrev isminin farklı yazılış biçimleri

Hüsrev isminin farklı alfabe ve notasyonlardaki yazılışlarını alt bölümden inceleyebilirsiniz. Hüsrev isminin farklı yazılışları ile ilgili hatalı ya da eksik bulduğunuz bölümleri bize Öneri / Şikayet Formu aracılığı ile iletebilirsiniz.