Behram isminin anlamı

Behram isminin anlamı

1. Merih yıldızı. 2. Her ayın 20. gönü. 3. Acem pehlivanlarından birinin adı. 4. İran hükümdarlarından birkaçının adı ki en meşhuru yaban eşeği avına pek düşkün olan "Behram Gûr"dür.

Benzer İsimler

İlk Üç Harfine Göre

Son Üç Harfine Göre

İlk ve Son Harfine Göre

Türkiye'de Behram ismini taşıyan yaklaşık 2.335 kişi bulunmaktadır.

Ülkemizde Behram ismi en çok kullanılan 1984. isim olup, yaklaşık olarak her 29.448 kişiden biri Behram adını taşımaktadır.

Behram isminin sitemizde görüntülenme sayısı 27.730.

Behram ismi için yaptığımız ankete katılan 38 kişinin bu isme verdiği ortalama değer ise 5 üzerinden 3,68.

Ziyaretçilerimizden 135 kişi Behram ismini öneriyor, 49 kişi ise önermiyor.

Ziyaretçilerimiz bu isim için 4 adet yorum yaparak fikirlerini beyan etmişlerdir.

Behram ismine ait nitelikler

Bu ismi nasıl nitelendirirdiniz? Geleneksel, dini, çekici veya modern yapmanız gereken uygun gördüğünüz en fazla 5 özelliği aşağıdaki kutu üzerinde işaretlemek ve onayla düğmesine tıklamak. Ziyaretçilerimizin daha önceki tercihlerini yanlarında bulunan çarpı (x) simgesine tıklayarak kaldırabilir ve yerlerine yenilerini belirtebilirsiniz.

Behram ismi ile ilgili ziyaretçi yorumları Yorum Yap

Yorum Yok!

Bu isim için daha önce yorum yapılmamış, yorum bırakmak için lütfen yorum yap düğmesine tıklayınız.

Behram ismini taşıyan önemli kişiler

Araştırmalarımız sonucunda Behram ismini taşıyan aşağıdaki şahsiyetlere ulaştık. İlgili kişilerin adı soyadı, doğum ve mesleki özellikleri gibi temel bilgileri hakkında fikir edinebilirsiniz.

İsmi Behram olan önemli kişiler

Behram Beyzayi

Behram Beyzayi (Farsça: بهرام بیضایی, İng., Alm. ve Fra.: Bahram Bayzai, Bahram Beizai ya da Bahram Beyzaie, d. 26 Aralık 1938, Tahran), İranlı film ve tiyatro yönetmeni, senaryo ve oyun yazarı, kurgucu, film yapımcısı, araştırmacı.

Behram Zülaloğlu

Behram Zülaloğlu, (Doğum Tarihi: 30 Ağustos 1982, Tokat), Türk Futbolcu.

Behram Kurşunoğlu

Behram Kurşunoğlu (1922, Trabzon - 25 Ekim 2003; Miami, Florida), Türk fizikçi.

Behram Çubin

Behram Çubin (Farsça'da بهرام چوبین), Sasaniler zamanında II. Hüsrev'e bağlı meşhur bir İranî askerî komutan. 590 — 591 yılları arasında kısa bir süreliğine VI. Behram adıyla Sasani İmpartorluğu tahtına çıkmıştır.

İkinci ismi Behram olan önemli kişiler

Halhallı Behram Paşa

Behram Paşa, eski Yemen Valilerinden Kara Şahin Mustafa Paşa'nın oğlu, yine Yemen vilâyetin eski valilerinden Rıdvan Paşa'nın kardeşidir. Her ikisi de II. Selim (1566-1574) devri ricâlindendir.

Soyadı Behram olan önemli kişiler

Tunç Murat Behram

Tunç Murat Behram, (Doğum Tarihi: 21 Temmuz 1990, Mersin) Türk futbolcu. 1. Lig ekiplerinden Şanlıurfaspor'da oynamaktadır.

Nihat Behram

Nihat Behram (Doğum Tarihi: 18 Kasım 1946 Kars), Türk şair, yazar, gazeteci. Asıl adı Mustafa Nihat Behramoğlu. Evlidir ve Mavi adında bir kız çocuk babasıdır.

I. Behram

I. Behram (h.: 273–276), Sasani Devleti'nin dördüncü hükümdarıydı. Sadece bir sene tahtta kalan kardeşi I. Hürmüz'den (272–273) sonra kral oldu.

II. Behram

II. Behram, 276–293 yılları arasında Sasani Devleti'nin kralıydı.

III. Behram

III. Behram (ö. 293), Sasanilerin bir kralıydı.

IV. Behram

IV. Behram, 388 - 399 yılları arasında Sasani İmparatorluğu'nun hükümdarıydı. III. Şapur'un (383-388) oğlu olarak ondan sonra tahta çıkmıştır. Babasının hükümdarlığı zamanında Kirman'ın valisi olarak görev almış ve bundan dolayı Kirmanşah ünvanına da sahip olmuştur (Agathias iv. 26; Taberi).

V. Behram

V. Behram (Behram-ı Gur ya da Behram Gor olarak da bilinir) , 421 - 438 yılları arasında Sasani İmparatorluğu'nun hükümdarıydı. . I. Yezdigirt'in oğludur. I. Yezdigirt'in ani ölümü ya da suikastı sonucu, asillerin muhalefetine karşı El-Hirah Arap hanedanının da desteğiyle tacı ele geçirdi. V. Behram'ın annesi, Yahudi Eksilark'ın kızı olan Soşandukht'tır. I. Yezdigirt'in halefi, en çok bilinen Sasani krallarından biri ve birçok efsanenin de kahramanı olan oğlu V. Behram'dır (421-438). Bu efsaneler Sasani İmparatorluğu'nun Araplar tarafından yıkılmasının ardından bile devam etti. V. Behram, daha çok bilinen adıyla Behram-ı Gur, babası I. Yezdigirt'in bir Arap hanedanı olan El-Hirah tarafından yardım gören asilzadelerin muhalefetleri neticesinde aniden ölmesinin (ya da suikaste uğraması) ardından tacı ele geçirdi. V. Behram'ın annesi Soşandukht, Yahudi Eksilarçı'nın kızıdır. 427 yılında göçebe Eftalitelerin doğuda başlattıkları işgali durdurdu. Böylece, Buhara (günümüz Özbekistan'ında) demir paralarında portesi yüzyıllar boyunca kalacak şekilde etkisini Orta Asya içerlerine kadar genişletti. V. Behram, Ermenistan'ın İran'a bağlı kralını azlederek, orayı bir eyalete çevirdi.

Behram isminin analizi

Behram isminin her bir harfi aşağıda belirtilen karakteristik özellikleri ifade etmektedir.

B harfi :
Ön sezilerinin kuvveti
E harfi :
Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele
H harfi :
Sakin ve durağanlık
R harfi :
Sert yapıya sahip olma
A harfi :
Atılgan, enerjik
M harfi :
Ticarete yatkınlık

Behram isminin numerolojisi

Behram isminin numerolojik toplamına, harflerin alfabemizdeki sıralarının toplamları yolu ile ulaşıyoruz.

B =
2
E =
6
H =
10
R =
21
A =
1
M =
16
Toplam =
56

Behram isminin farklı yazılış biçimleri

Behram isminin farklı alfabe ve notasyonlardaki yazılışlarını alt bölümden inceleyebilirsiniz. Behram isminin farklı yazılışları ile ilgili hatalı ya da eksik bulduğunuz bölümleri bize Öneri / Şikayet Formu aracılığı ile iletebilirsiniz.