Selim isminin anlamı

Selim isminin anlamı

1. Kusuru, noksanı olmayan, sağlam, doğru. 2. Tehlikesiz, zararsız, kurtulmuş. 3. Temiz, samimi.

Benzer İsimler

İlk Üç Harfine Göre

Son Üç Harfine Göre

İlk ve Son Harfine Göre

Türkiye'de Selim ismini taşıyan yaklaşık 147.930 kişi bulunmaktadır.

Ülkemizde Selim ismi en çok kullanılan 97. isim olup, yaklaşık olarak her 526 kişiden biri Selim adını taşımaktadır.

Selim isminin sitemizde görüntülenme sayısı 75.341.

Selim ismi için yaptığımız ankete katılan 430 kişinin bu isme verdiği ortalama değer ise 5 üzerinden 4,37.

Ziyaretçilerimizden 1.121 kişi Selim ismini öneriyor, 188 kişi ise önermiyor.

Ziyaretçilerimiz bu isim için 19 adet yorum yaparak fikirlerini beyan etmişlerdir.

Selim ismine ait nitelikler

Bu ismi nasıl nitelendirirdiniz? Geleneksel, dini, çekici veya modern yapmanız gereken uygun gördüğünüz en fazla 5 özelliği aşağıdaki kutu üzerinde işaretlemek ve onayla düğmesine tıklamak. Ziyaretçilerimizin daha önceki tercihlerini yanlarında bulunan çarpı (x) simgesine tıklayarak kaldırabilir ve yerlerine yenilerini belirtebilirsiniz.

Selim ismi ile ilgili ziyaretçi yorumları Yorum Yap

Diğer bir sitede kuranda geçiyor diyor siz geçmiyor diyorsunuz araştırıp yazsanız

meltem

Selim ismini taşıyan önemli kişiler

Araştırmalarımız sonucunda Selim ismini taşıyan aşağıdaki şahsiyetlere ulaştık. İlgili kişilerin adı soyadı, doğum ve mesleki özellikleri gibi temel bilgileri hakkında fikir edinebilirsiniz.

İsmi Selim olan önemli kişiler

Selim Ay

Selim Ay (Doğum Tarihi: 31 Temmuz 1991, Antalya), Türk futbolcu. 1.Lig ekiplerinden Konyaspor'da oynamaktadır.

Selim Çatalbaş

Selim Çatalbaş (Doğum Tarihi: 10 Mayıs Karasu, Sakarya, Sakarya), Türk futbolcu. 1. Lig ekiplerinden Sakaryaspor'da oynamaktadır.

Selim Özer

Selim Özer (Doğum Tarihi: 26 Aralık 1968, İstanbul) Türk eski millî futbolcu. Bursaspor ve Trabzonspor'un eski futbolcularındandır. Özellikle Bursaspor'da oynadığı dönemden dolayı hafizalarda kalmıştır.

Selim Cebiroğlu

Selim Cebiroğlu (Doğum Tarihi: 1957, Solakuşağı, Evren, Ankara, Türkiye), bürokrat.

Selim Erdoğan

Selim Erdoğan (01 Nisan 1972, İstanbul), Türk oyuncu.

Selim Evci

Selim Evci (Doğum Tarihi: 1975; İstanbul), Türk yönetmen, senarist, yapımcı.

Selim Giray

Selim Giray, (Doğum Tarihi: 6 Haziran 1970, İstanbul) Kemancı, Müzikolog, ve Orkestra şefi.

Selim Gülgören

Selim Gülgören, (Doğum Tarihi: 20 Kasım 1986 İstanbul ) Türk şarkıcı, besteci ve oyuncudur.

Selim Güneş

Selim Güneş (Doğum Tarihi: 1961, Artvin) Türk yönetmen, senarist ve fotoğraf sanatçısı.

Selim Gürata

Selim Gürata (Doğum Tarihi:14 Mart 1960, Karabük) Türk oyuncu, yönetmen ve sanat yönetmeni.

Selim Hilmi Özkan

Selim Hilmi Özkan, ( d. 1974 Antalya ) Türk akademisyen, yazar.

Selim Kakış

Selim Kakış, (Doğum Tarihi: 16 Haziran 1973, İstanbul) Türk yelkenci. 1984 yılında Türkiye Optimist Birinciliği, Cumhurbaşkanlığı Kupası ve Çaka Bey Kupası birinciliklerini kazandı.[kaynak belirtilmeli] Laser Radial sınıfında 1995'te Avrupa Şampiyonu, 1997'de Dünya Şampiyonası'nda üçüncü oldu. 2004 Atina Olimpiyatları'nda Türkiye'yi 470 sınıfında temsil eden Kakış, mücadeleyi 24. olarak tamamladı.[1]
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Selim Kayacı

Selim Kayacı (Doğum Tarihi: 20 Mart 1995), Fransa doğumlu Türk futbolcu.

Selim Koray

Selim Koray, Türk iş adamı, eski Türkiye Futbol Federasyonu yönetim kurulu üyesi.

Selim Sadak

Selim Sadak, (Doğum Tarihi: 1954, İdil, Şırnak[1]) Kürt asıllı Türk politikacı. Kürt milliyetçi önderlerindendir.[2]

Selim Sermet Atacanlı

Sermet Atacanlı 1952 yılında Ankara’da doğmuştur. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdikten sonra, 1975 yılında Dışişleri Bakanlığı’na girmiştir. Bakanlığın çeşitli dairelerinde çalışmış, Güney Afrika Cumhuriyeti’nde Pretoria nezdinde büyükelçilik yapan Atacanlı 2003-2007 yıllarında Cumhurbaşkanı Özel Kalem Müdürü ve Dışişleri Başdanışmanı olarak çalışmış. 2007-2011 arasında da Tokyo Büyükelçisi olarak görev yapmış olup Dışişleri Bakanlığı müşavirliğine atanmıştır.

Selim Soydan

Selim Soydan (Doğum Tarihi: 1941, İstanbul), Türk eski futbolcu, köşe yazarı, film yapımcısıdır.

Selim Temo

Selim Temo (Doğum Tarihi: 1972, Batman - ) Kürt şair, yazar, akademisyen ve çevirmen.

Selim Tunçbilek

Bu maddenin konusuna aşina iseniz maddeyi genişleterek onun kayda değer olduğunu ortaya koyun. Bu sorunu çözmenin en iyi yolu, konu hakkında, maddenin yazarı ve konusundan bağımsız taraflarca yayımlanmış kaynaklar vermektir. Eğer kayda değerliği kanıtlanamazsa, maddenin Vikipedi:Silme politikası gereği silinmeye uygunluğu, muhtemelen göz önüne alınacaktır.

Selim Yağcı

Selim Yağcı ; 2004 Yerel Seçimlerinde Bilecik Belediye başkanı seçildi. 1966 yılında Bilecik ili Cumalı Köyü'nde doğdu. İlk, Orta ve Lise öğrenimini Bilecik ile Çanakkale'de gerçekleştirdi. 1984 - 1988 yılları arasında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Yerel Seçimlerde oyların %38'ini alarak AK Parti'den belediye başkanı oldu.

Selim Yuhay

Selim Yuhay (Doğum Tarihi: 23 Mayıs 1972, İstanbul) Türk ünlü mimar.

Selim İnan

29.10.1954 Ankara doğumlu olan Selim İnan 1977 yılında Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Jeoloji Mühendisliği lisans , 1980 Ankara Üniversitesi yüksek lisans , 1983 Ankara Üniversitesi doktora çalışmalarının ardından 1984 yılında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nde Yardımcı Doçentlik ünvanını ardından , 1988 yılında yapısal jeoloji tektonik dalında Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde Doçentlik , 1993 yılında da Profesörlük ünvanı kazanmıştır.Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nde Rektör Yardımcılığı görevini yürütmüştür(12.1997 / 07.1998).2000 senesinden itibaren Mersin Üniversitesin'de Profesörlük görevini sürdürmektedir. Uluslar arası hakemli dergilerde 52 yayını yer almıştır. Yine bir Jeoloji Mühendisi olan Profesör Doktor Nurdan İnan ile evli olup , 2 kızı vardır.İngilizce ve Almanca bilmektedir.

Selim Teber

Selim Teber (Doğum Tarihi: 7 Mart 1981, Frankenthal), kariyerini MKE Ankaragücü'nde sürdürmekte olan Türk futbolcu. Almanya vatandaşlığı da bulunmakta olan futbolcu bir dönem Almanya 21 Yaş Altı Millî Futbol Takımı'nda da yer almıştır. 2003 yılında beri Dzneta Teber ile evli olan futbolcunun Melodi adında bir de kızı vardır.[1]
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Selim İleri

Selim İleri (Doğum Tarihi: 30 Nisan 1949, İstanbul), Türk yazar ve dizi film oyuncusu.

Selim Naşit Özcan

Selim Naşit Özcan (15 Ağustos 1928, İstanbul - 18 Ağustos 2000, İstanbul) Türk tiyatro sanatçısı.

Selim Rauf Sarper

Selim Rauf Sarper, (Doğum Tarihi: 14 Haziran 1899, İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu) - (ö. 11 Ekim, 1968, İstanbul) Türk siyasetçi.

Selim Seven

Mehmet Selim Seven (Doğum Tarihi: 1892, Hakkari) - (ö. 6 Ekim 1955), Türk siyasetçi.

İkinci ismi Selim olan önemli kişiler

Bahadır Selim Dilek

Bursa Özel İnal Ertekin İlkokulu'nu, Bursa Anadolu Lisesi'ni, Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu'nu bitirdi. Gazeteciliğe 1991'de Cumhuriyet'te başladı. Daha sonra THA, BRT Akşam ve Tercüman'da dış politika muhabiri ve yazar olarak çalıştı. ABD işgali öncesi Irak'ta bulundu. Kürt devletinin kurulma sürecini izledi. 2004 yılında Annan Planı'nın halkoylamasına sunulmasından önceki süreçte Kıbrıs'ta görev yaptı. İsrail'in 2006'daki Yaz Yağmurları operasyonunun sonlarına doğru Lübnan'a gitti; gelişmeleri haber ve söyleşilerle Türkiye'ye duyurdu. Çekiç Güç'ün Gölgesinde Kürt Devleti, Ortadoğu'nun Kanayan Yarası Lübnan, Kardak Krizinin Perde Arkası ve daha birçok yazı dizisi yayımlandı. TRT Türkiye'nin Sesi Radyosu'nda, Değişen Dünya ve Türkiye, Diplomasi Gündemi programlarının yapımcılığını üstlendi. Bahadır Selim Dilek'in, Lübnan, İran, Tunus, Cezayir, Afganistan, Fas ve Pakistan'ın rejimlerinin küresel güçler tarafından siyasal İslam'a doğru evirilmesini inceleyen Küresel Tuzak Ilımlı İslam adındaki kitabı Mart 2008'de, Ege'nin Unutulan Türkleri kitabı da Haziran 2008'de ilk baskılarını yaptı. Küresel Tuzak Ilımlı İslam adlı kitabıyla Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin (ÇGD) 2008 Yılı Başarılı Gazeteciler-Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Ödülü'nü aldı. Irak Türklerine ilişkin yazıları nedeniyle 2002 yılında Irak Türkmen Cephesi'nin onur ödülüne layık görüldü. Ege'nin Unutulan Türkleri kitabı nedeniyle, 2009 yılında Rodos, İstanköy ve Onikiada Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nce kendisine Rodos Fahri Hemşehrilik beratı verildi. 31 Ekim 2009'da, AKP'nin Kürt açılımını; Türkiye'nin toprak bütünlüğünü tehdit altına sokacak bir sürecin başlangıcı olarak değerlendirdiği "AKP'nin Kürt Açmazı" kitabı piyasaya çıktı. (Kaynak: www.edebik.com) Halen Cumhuriyet Gazetesi'nde diplomasi muhabiri olarak çalışmaktadır. Bahadır Selim Dilek 2006 yılından buyana Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı um:ag'ta dış politika haberciliği dersleri vermektedir. Bahadır Selim Dilek, Diplomasi Muhabirleri Derneği, Ankara Gazeteciler Cemiyeti, 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü ve Bursaspor Taraftarlar Derneği Ankara Şubesi'nin Yönetim Kurulu üyesidir. Aynı zamanda Çağdaş Gazeteciler Derneği üyesidir.

Yavuz Selim Köşger

Yavuz Selim Köşger(Doğum Tarihi: 3 Ocak 1964, Konya) Türk Bürokrat.

Benderli Mehmed Selim Sırrı Paşa

Benderli Mehmet Selim Sırrı Paşa (ö. 1829, Şam) II. Mahmut saltanatında 14 Eylül 1824 - 24 Ekim 1828 tarihleri arasında dört yıl bir ay on gün sadrazamlık yapmış bir Osmanlı devlet adamıdır.

Soyadı Selim olan önemli kişiler

Muhammet Ali Selim

Mohammed Ali Salim (Doğum Tarihi: 1935), Libya Genel Ulusal Kongre Başkan Vekili. Muhammed Yusuf el-Magarif'in göreve başlayana kadar Libya'da ilk demokratik olarak seçilmiş, meclisin en yaşlı üyesi olarak görev almıştır.[1] 8 Ağustos 2012 ile 9 Ağustos 2012 tarihleri arası vekaleten sadece 1 gün görevde kalmıştır.
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

III. Selim

III. Selim (Osmanlı Türkçesi: سليم ثالث Selīm-i sālis) (24 Aralık 1761 - 28 Temmuz 1808), 28. Osmanlı padişahı ve 107. İslam halifesidir.

I. Selim

I. Selim, Yavuz[3], Hâdim'ul-Harameyn'uş-Şerifeyn (Mekke ve Medine'nin Hizmetkârı)[3] (Osmanlı Türkçesi: سليم الأول) (Doğum Tarihi: 10 Ekim 1470 – Ölüm Tarihi: 21/22 Eylül 1520[1][2]), 9. Osmanlı padişahı, 88. İslam halifesi ve ilk Osmanlı halifesidir.

II. Selim

II. Selim (Osmanlı Türkçesi: سليم ثانى Selīm-i sānī), Sarı Selim olarak anılır (28 Mayıs 1524, İstanbul - 15 Aralık 1574, İstanbul), 11. Osmanlı padişahı ve 90. İslam halifesidir. Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan'ın oğludur.[1][2][3] Kardeşi Bayezid'e karşı Konya'da yapılan savaşı kazanarak, babasının desteğini aldı. Babasının ölümü üzerine, onun tek oğlu olarak 1566 tarihinde on birinci padişah olarak tahta geçti. Padişah olur olmaz ilk seferini Batı’ya yaptı. Ülke sınırlarını Orta Avrupa’ya kadar genişletti. Kıbrıs, Tunus kayıtsız şartsız teslim olanlar arasındaydı. Ülkesinin denizlerde de egemenliğini genişleterek, deniz egemenliğine önem verdi.

Selim isminin analizi

Selim isminin her bir harfi aşağıda belirtilen karakteristik özellikleri ifade etmektedir.

S harfi :
Hayalperestlik
E harfi :
Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele
L harfi :
Sanatsal yeteneğe sahip olma
İ harfi :
Kırılganlığı
M harfi :
Ticarete yatkınlık

Selim isminin numerolojisi

Selim isminin numerolojik toplamına, harflerin alfabemizdeki sıralarının toplamları yolu ile ulaşıyoruz.

S =
22
E =
6
L =
15
İ =
12
M =
16
Toplam =
71

Selim isminin farklı yazılış biçimleri

Selim isminin farklı alfabe ve notasyonlardaki yazılışlarını alt bölümden inceleyebilirsiniz. Selim isminin farklı yazılışları ile ilgili hatalı ya da eksik bulduğunuz bölümleri bize Öneri / Şikayet Formu aracılığı ile iletebilirsiniz.