Rahman isminin anlamı

Rahman isminin anlamı

Bütün canlılara merhamet eden, koruyan. Kur'an-ı Kerim'de 55'ten fazla yerde zikredilmiştir. Yine Kur'an-ı Kerim'in 55. suresinin adıdır. - Allah'ın isimlerinden abd takısı alarak isim olarak kullanılır, (bkz. Abdürrahman)

Benzer İsimler

İlk Üç Harfine Göre

Son Üç Harfine Göre

İlk ve Son Harfine Göre

Türkiye'de Rahman ismini taşıyan yaklaşık 2.335 kişi bulunmaktadır.

Ülkemizde Rahman ismi en çok kullanılan 2315. isim olup, yaklaşık olarak her 29.448 kişiden biri Rahman adını taşımaktadır.

Rahman isminin sitemizde görüntülenme sayısı 35.046.

Rahman ismi için yaptığımız ankete katılan 274 kişinin bu isme verdiği ortalama değer ise 5 üzerinden 4,02.

Ziyaretçilerimizden 314 kişi Rahman ismini öneriyor, 116 kişi ise önermiyor.

Ziyaretçilerimiz bu isim için 23 adet yorum yaparak fikirlerini beyan etmişlerdir.

Rahman ismine ait nitelikler

Bu ismi nasıl nitelendirirdiniz? Geleneksel, dini, çekici veya modern yapmanız gereken uygun gördüğünüz en fazla 5 özelliği aşağıdaki kutu üzerinde işaretlemek ve onayla düğmesine tıklamak. Ziyaretçilerimizin daha önceki tercihlerini yanlarında bulunan çarpı (x) simgesine tıklayarak kaldırabilir ve yerlerine yenilerini belirtebilirsiniz.

Rahman ismi ile ilgili ziyaretçi yorumları Yorum Yap

Benim kardeşimin adıda rahman kimseye bu ismi tavsiye etmiyorum. Çünkü doğduğu zaman melek olarak bu ismi taşımak çok güzel ama ilerleyen yaşlarda aynı şey değil. Sonuçta allahın izmi ve buna uygun biliçli yaşamak gerekir. Bence bu ismi bebeğe weripte günaha girmemek gerekir.

Mehtap Cihan

Rahman ismini taşıyan önemli kişiler

Araştırmalarımız sonucunda Rahman ismini taşıyan aşağıdaki şahsiyetlere ulaştık. İlgili kişilerin adı soyadı, doğum ve mesleki özellikleri gibi temel bilgileri hakkında fikir edinebilirsiniz.

İsmi Rahman olan önemli kişiler

Rahman Hajiyev

Rahman Hajiyev (Azerice: Rəhman Hacıyev; d. 25 Temmuz 1993), Azeri futbolcu. FK Bakü'de forma giymektedir.

Rahman Oğuz Kobya

Rahman Oğuz Kobya (Doğum Tarihi: 22 Eylül 1988 Vakfıkebir, Trabzon) Türk futbolcu. 1. Lig ekiplerinden Adanaspor'da oynamaktadır.

Rahman Soyudoğru

Rahman Soyudoğru (Doğum Tarihi: 6 Ocak 1989, Ravensburg, Almanya), Türk-Alman futbolcu. FV Ravensburg forması giymektedir.

İkinci ismi Rahman olan önemli kişiler

Abdül Rahman Arif

Abdürrahman Arif (عبد الرحمن عارف ʿAbd ar-Raḥman ʿĀrif, Ingilizce: Abdul Rahman Arif, d. 1916 veya 1918 Bağdat - Ölüm Tarihi: 24 Ağustos 2007, Amman) Iraklı siyasetçi. 16 Nisan 1966'dan 16 Temmuz 1968'e kadar Irak Cumhurbaşkanı olarak görev yaptı. Kısa süre de başbakan oldu. Sosyalizme karşı bir tutum sergilediğinden dolayı Abdülkerim Kasım tarafından sindirildi.

Soyadı Rahman olan önemli kişiler

A. R. Rahman

Allah Rakha Rahman (Tamilce: ஏ.ஆர்.ரகுமான், d. 6 Ocak 1966, A. S. Dileep Kumar (திலீப் குமார்) adıyla), Hint film müzikleri bestecisi, yapımcı, müzisyen ve şarkıcı. Film müzikleri besteciliği kariyeri 1990'lı yılların başlarında başlayan Rahman; on üç Filmfare Ödülü, dört Ulusal Film Ödülü, bir BAFTA Ödülü, bir Altın Küre ve bir Akademi Ödülü kazandı.[1]

İmamali Rahman

İmamali Rahman (Tacikçe: Эмомалии Раҳмон ya da امامعلی رحمان) eski adı İmamali Şerifoviç Rahmanov (5 Ekim 1952, Kulob, Tacikistan), 1992'den beri Tacikistan devlet başkanı. Aynı zamanda Tacikistan Demokratik Halk Partisi'nin lideridir. Başkanlığının ilk yıllarında, 100.000 kişinin ölümüne neden olan bir iç savaş ile karşı karşıya kalmıştır. 2006 yılında, görevdeki üçüncü dönemine başladı. Rahman başkanlığı, çoğunlukla insan hakları ihlalleri ve yolsuzluk olayları ile tanımlanmıştır.

Zillur Rahman

Md. Zillur Rahman (Doğum Tarihi: 9 Mart 1929, Ölüm Tarihi: 20 Mart 2013), eski Bangladeş devlet başkanı ve Avami üst düzey Başkanlık heyeti üyesi. Bangladeş Seçim Komisyonu tarafından 11 Şubat 2009'da Avami parlamento seçimlerinde sandalyelerin büyük çoğunluğu kazanmasından bu yana cumhurbaşkanlığı seçimlerinde on dokuzuncu devlet başkanı ilan edildi ve 12 Şubat 2009 tarihinde göreve başladı.

Rahman isminin analizi

Rahman isminin her bir harfi aşağıda belirtilen karakteristik özellikleri ifade etmektedir.

R harfi :
Sert yapıya sahip olma
A harfi :
Atılgan, enerjik
H harfi :
Sakin ve durağanlık
M harfi :
Ticarete yatkınlık
A harfi :
Atılgan, enerjik
N harfi :
Sağduyu

Rahman isminin numerolojisi

Rahman isminin numerolojik toplamına, harflerin alfabemizdeki sıralarının toplamları yolu ile ulaşıyoruz.

R =
21
A =
1
H =
10
M =
16
A =
1
N =
17
Toplam =
66

Rahman isminin farklı yazılış biçimleri

Rahman isminin farklı alfabe ve notasyonlardaki yazılışlarını alt bölümden inceleyebilirsiniz. Rahman isminin farklı yazılışları ile ilgili hatalı ya da eksik bulduğunuz bölümleri bize Öneri / Şikayet Formu aracılığı ile iletebilirsiniz.