Muhammed isminin anlamı

Bende oğluma..muhammed ismini vereceğim...yakışır..maşallah

Cihan kullebi

Duzeltiyorum arkadaslar .
Yazmis oldugum ikinci hadisi taberani rivayet etmistir..

Bir kimsenin 3 cocuga olursa birine benim (Muhammed) adimi koymayan cahillik etmis olur...

(taberani )

Muhammed Sahin

slm a..

ben Muhammed.. Almanyada yasiyorum..Frankfurtta..
Allahin en sevdigi 2 isim .. Abdullah ve Abdurrahman dir.. bu hadistir..
peygamber efendimiz buyuruyorki.. bir kimsenin 3 oglu olursa birisine muhammed ismini koymazsa cahillik etmis olur
( camius- sagin)hadisi...

inanilmaz mutluyum ,bu ismi tasidigima...

Allah razi olsun bana bu ismi koyana..

Muhammed Sahin

Çok harika olmuş zaten bu isme karşı büyük ilgim vardır.

Zehranur Yılmaz

Muhammed harika bir isim bence.

Elif Nilsu Yıldırım

Selamlar cemil bey, (soyadım birleşik olarak yazılmakta)

fitne çıkaracak olsam yada niyetim kötü olsa neden isim vereyim ki? amacım sadece yukarıdaki çelişkiyi sorgulamaktı. Ayrıca kuran’ı okuduğumuzda görüyoruz ki, (ümit bey’in de belirttiği gibi)
bkz. Anketbut 63, zümer 38, zuhruf 9 vs. Defalarca müşriklerin de allah’ın varlığını kabul etmekteler. Ayrıca üslubunuz ile ilgili emrivaki cümleleri sarfetmeniz hoş olmamış.

ben körü körüne, hoca efendi dedi bilmem kim hoca bunu dedilere inanarak hareket eden biri değilim !. Ben allah’ın bize mesajı olan kuran’ı okurum, anlamaya çalışırım tıpkı kuran’da allah’ın bizden istediği gibi (bkz. Kamer 17, 22, 32, 40 vs. Var da var) defalarca kuran’ı ve allah’ın ayetlerini düşünmemiz gerektiğini anlamamız ve çaba sarfetmemiz gerektiğini söyler. Ben de bunu uygulamaya çalışıyorum o kadar.

niyetim de sadece bir yanlışlık varsa bunun düzeltilmesi yönünde, siz de lütfen benim söylediklerimi iyi anlamaya çalışın, amacım ve niyetim kesinlikle gerçekleri bulmak o kadar !.

saygılar.

not : ümit bey teşekkür ederim, yapıcı yaklaşım ve bilgilendirme amaçlı yazınızdan dolayı, benim de amacım bilgiyi paylaşarak arttırmak, doğru ile yanlışı hak ile batıl’ı ayırt etmek.

ancak
.

Adnan Öncevarlık

Adnan bey, o zamanın müşrikleri de allah’ı biliyor ve kabul ediyorlardı. Fakat buna mukabil yer de de bazı tanrılar olduğuna ve bunların da allah’a aracılar ve onun ortakları oldukları gibi bi vehme de sahiplerdi ki buna da şirk deniyor. Tıpkı firavun ve nemrudun dedikleri gibi. Bilgilerinize. (salatü selam olsun rasulullaha).

Ümit Eksilmez

Slm.
adnan önce varlık beyfendi.
peygamberimizin dedesi ibrahim a. S ın dini olan hanif dinine mensup o zaman sayıları 40 kişi idiler. Ayrıca kainatın efendisi ile ilgili konuşurken daha dikkatli ve saygılı ol eğer bu konuşmaların bi fitne çıkartmak içinse seni mevlaya havale ediyorum. Yok saflıkla yazmışsan mevla affetsin.
.

Cemil Kirpi

Pardon, isim anlamlarında özellikle 2. Manasında bir tuhaflık yok mu? benim bildiğim, peygamberimizin dedesi kafir olarak hayata gözlerini yumdu. Buna rağmen "dedesi abdülmuttalib tarafından, gökte hak yerde halk övsün niyetiyle" diyerek dedesinin allah’ı tanıdığını mı söylüyor bu açıklama?

eğer öyleyse, abdulmuttalip iman edenler sınıfındadır, iman edenler sınıfındaysa neden kafir olarak öldüğü söyleniyor, eğer iman etmediği sabit ise, yukarıdaki anlamlarda bir bozukluk yok mu?

ayrıca, peygamber efendimizle birlikte gelen bir isim değil ki bu, arapçada peygamberimizden de öncesinde bu isimle bir sürü arap yaşamıştır. Sanırım bu ismin daha derin incelenip araştırılıp irdelenmesi gerekiyor.

siz ne dersiniz?.

Adnan Öncevarlık

Ben ismimi çok seviyorum iyiki benim adım muhammed olmuş çok mutluyum ben ismimden.

Muhammed Cücü

Manası itibariyle ağır bir isim. İnşallah adı muhammed konan her çocuk bu ağırlığı taşıyabilir.

Mehmet Akif

Bence muhammed çokk anlamlı ve çokk güsel bi isim bu isim güzelliği peygamber efendimiz(s. A. V) sayesinde almıştır.

Muhammed

Sizin site berbat bir site. Bune biçim bir site böyle. İsime tıklıyorum başka isimler çıkıyor. Bide bir ismi öneriyorum hiç kabul etmiyor. Bu yazdığıma bir cevap yazın.

İbrahim Yaver

İsmimi çok seviyorum.

Muhammet

Muhammed ismi çocuklara verilebilir. İsmin çocuğa ağır gelmesi diye bir durum yoktur. Ayrıca çocuğa muhammed diye seslenildiğinde salavat getirmek de şart değildir.
http://ww. Sorularlaislamiyet. Com/subpage. Php?s=show_qna&id=87

çocuklara muhammed ismini koymanın bir mahzuru yoktur.
http://ww. Sorularlaislamiyet. Com/subpage. Php?s=show_qna&id=7837.

Süleyman Erhan

Çok harika ama daha açabilirsiniz yani daha derine inebilirsiniz.

Merve Kayhan

Benim adımda muhammed kısaca çok guxel
.

Muhammed Emin Kendirci

Slm
.

Habibe Özer

Bu güzel isme sahip çıkmak lazım layıkıyla bu isim konulan insanlara isim ağır geliyor bence anne babalar evlatlarına isim seçerken daha dikkatli olmalılar önemli olan bu ismi ğönülde yaşatmak.

Hilal Kaptan

Muhammed ismi peygamberimizin ismi ne güzel isim ne güzel anlamı var sırf bu isimi koyan ve bu isimi taşıyan insanlar peygamberimizin şefaatinden yararlanacaktır.

Ahmet Metin

Muhammed ismi çocuklara konulmaz, en azından anadolu türklerinde bu isim, daha kibarlaştırılarak, inceltilerek, türk kültürüne yakışır şekilde "mehmet" olarak kullanılagelmiştir. Muhammed adının doğrudan çocuğa verilmesi, son zamanlarda ortaya çıkan arabî gelenekçilerden kaynaklanan bir durum. Yapmayın. Onun yerine daha uygun olan "mustafa" adı yine peygamber tarafından kullanılmıştır, o adı verin. Peygambere saygı buradan başlar.

Nomad Touareq

Muhammed ismini gerçekten öneririm ben ama üzerinde düşünülmesi gereken bi isim. Yani tamam layık olmak zor o isme layık olduğumu da düşünmüyorum tam anlamıyla ama inşallah layık olanlardan olurum ben de.

Muhammed

Bu isim çook güzel anlamı manevi degeride cok yüksek ama ben bu ismin cocuklara konmasını tavsiye etmiyorum muhammet ismi konulan çocuklara davranış ve sözlerde çok dikkatli olmak gerekli.

Zeynep

Cook güzel bir isim ve anlamlari da süper yani inanilmaz güzel bir isim.

Nurgül

Muhammed in anlamı neden yok ben öğrenmek istiyordum.

Muhammed Kaya