Hilmi isminin anlamı

Benzer İsimler

İlk Üç Harfine Göre

Son Üç Harfine Göre

İlk ve Son Harfine Göre

Türkiye'de Hilmi ismini taşıyan yaklaşık 68.514 kişi bulunmaktadır.

Ülkemizde Hilmi ismi en çok kullanılan 271. isim olup, yaklaşık olarak her 1.133 kişiden biri Hilmi adını taşımaktadır.

Hilmi isminin sitemizde görüntülenme sayısı 22.410.

Hilmi ismi için yaptığımız ankete katılan 60 kişinin bu isme verdiği ortalama değer ise 5 üzerinden 3,93.

Ziyaretçilerimizden 196 kişi Hilmi ismini öneriyor, 52 kişi ise önermiyor.

Ziyaretçilerimiz bu isim için 15 adet yorum yaparak fikirlerini beyan etmişlerdir.

Hilmi ismine ait nitelikler

Bu ismi nasıl nitelendirirdiniz? Geleneksel, dini, çekici veya modern yapmanız gereken uygun gördüğünüz en fazla 5 özelliği aşağıdaki kutu üzerinde işaretlemek ve onayla düğmesine tıklamak. Ziyaretçilerimizin daha önceki tercihlerini yanlarında bulunan çarpı (x) simgesine tıklayarak kaldırabilir ve yerlerine yenilerini belirtebilirsiniz.

Hilmi ismi ile ilgili ziyaretçi yorumları Yorum Yap

Evet bende katiliyorum haklisiniz benim hilmi abim var aynen cok sakin biridir.

Ayse Yilmaz

Hilmi ismi anlamında zikredildiği gibi yumuşak ve tabiatlı kişiler verilen isimdlerdendir;ayrıca bu ismi taşıyan kişiler gayet olgundur.

Hilmi Gelir

Hilmi ismini taşıyan önemli kişiler

Araştırmalarımız sonucunda Hilmi ismini taşıyan aşağıdaki şahsiyetlere ulaştık. İlgili kişilerin adı soyadı, doğum ve mesleki özellikleri gibi temel bilgileri hakkında fikir edinebilirsiniz.

İsmi Hilmi olan önemli kişiler

Hilmi Biçer

Hilmi Biçer (Doğum Tarihi: 1931, Boyabat, Sinop, Türkiye), Türk siyasetçi.

Hilmi Erdem

Hilmi Erdem (Doğum Tarihi: 1972, İstanbul) Türk tiyatro ve dizi oyuncusu.

Hilmi Güler

Mehmet Hilmi Güler (Doğum Tarihi: 15 Temmuz 1949, Ordu, Türkiye), Türk siyasetçi, metalurji mühendisi ve malzeme mühendisliği doktoru.

Hilmi Köksal Alişanoğlu

Bu maddenin konusuna aşina iseniz maddeyi genişleterek onun kayda değer olduğunu ortaya koyun. Bu sorunu çözmenin en iyi yolu, konu hakkında, maddenin yazarı ve konusundan bağımsız taraflarca yayımlanmış kaynaklar vermektir. Eğer kayda değerliği kanıtlanamazsa, maddenin Vikipedi:Silme politikası gereği silinmeye uygunluğu, muhtemelen göz önüne alınacaktır.

Hilmi Ok

Hilmi Ok (Doğum Tarihi: 1 Aralık 1932, İstanbul), eski Türk futbol hakemi.

Hilmi Sözer

Hilmi Sözer, (* 9 Mart 1970, Ankara), Türk asıllı Alman oyuncu ve komedyen.

Hilmi Yarayıcı

Hilmi Yarayıcı (Doğum Tarihi: 1969, Antakya), Antakya doğumlu Türk halk müziği ve özgün müzik sanatçısıdır. 1988-1995 yılları arasında Grup Yorum'la çalıştı bu tarihten sonra gruptan ayrılsa da konser ve albüm çalışmalarına destek verdi.Grup yorumun efsane solisti olarak bilinir. 1993'de İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı'na girdi. İTÜ Çoksesli Batı Müziği korosunda yer aldı. Konservatuvar öncesinde ve sonrasında opera hocalarından şan dersleri aldı. Albüm çalışmalarının dışında "Seher Vakti" ve "İlk Göz Ağrısı" adlı tv dizilerinin ayrıca "Aşk Yolu" adlı televizyon filminin müziklerini hazırladı. Ayrıca başrollerini Altan Erkekli, Göksel Arsoy ve Nevra Serezli'nin paylaştığı 'Unutulmayanlar' adlı filmin müziklerini yapmıştır. Kasımpaşa çok programlı lisesinde müdür yardımcısı olarak çalışmış ancak Türkiye'deki 2014 yerel seçimlerinde Beyoğlu Belediye başkanlığı adaylığından dolayı 16 yıllık görevinden istifa etmiştir. [1]
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Hilmi Yavuz

Hilmi Yavuz 14 Nisan 1936'da İstanbul’da doğdu. Kabataş Erkek Lisesi'ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ndeki eğitimini yarıda bıraktı. İngiltere'ye gitti. BBC'nin Türkçe bölümünde çalıştı. Londra Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nü bitirdi. Türkiye'ye döndükten sonra çeşitli yayınevleri ve ansiklopedilerde görev aldı. Cumhuriyet, Milliyet, Yeni Ortam gazeteleri ve çeşitli dergilerde "Ali Hikmet" imzasıyla inceleme, eleştiri ve denemeler yazdı. Mimar Sinan Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. İlk şiirleri Kabataş Erkek Lisesi'nde edebiyat öğretmeni Behçet Necatigil yönetiminde çıkan "Dönüm" dergisinde yayınlandı. Bu dönemde daha çok İkinci Yeni akımının etkisinde imgeci şiirler yazdı. Sonraki yıllarda gelenekçilikle çağdaş bir bakışı kaynaştıran, biçim ve özün dengelendiği bir düzey sergiledi. İslam mistisizmi, özellikle de tasavvuftan yararlanarak kendine özgü bir sözcük dağarcığı geliştirdi. Halen Zaman gazetesinde kültür yazılarına ve Bilkent Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya devam etmektedir. Ayrıca İpek Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Talat Halman tarafından Şairi Azam sıfatı verilmiştir. Bu Talat Halman ve Hilmi Yavuz arasındaki mizahi diyaloğun bir örneğidir.

Hilmi Özkök

28. Motorlu Piyade Tümeni
7. Kolordu
1. Ordu

Hilmi Fırat

Hilmi Fırat (Doğum Tarihi: 1919 İstanbul, Türkiye - Ölüm Tarihi: 10 Nisan 1990), Türk asker ve siyasetçi.

Hilmi Oytaç

Hilmi Oytaç, (Doğum Tarihi: 1879, Selanik) - (ö. 5 Ekim 1942), Türk siyasetçi.

Hilmi Soydan (Kahramanmaraş doğumlu)

Hilmi Soydan (Doğum Tarihi: 1920, Elbistan, Kahramanmaraş) - (ö. 22 Aralık 1978), Türk siyasetçi.

Hilmi Soykut

İsmail Hilmi Soykut, ( d. 1906 Hayfa - Ölüm Tarihi: 9 Temmuz 1974 İstanbul) Edebiyat öğretmeni, şair ve güftekar. [1]

Hilmi Türkmen

Hilmi Türkmen (Doğum Tarihi: 1937, Tarsus) - (ö 10 Haziran 2006), Türk siyaset adamı.

Hilmi Uran

Hilmi Uran (Doğum Tarihi: 1886 - Ölüm Tarihi: 21 Ekim 1957) , TBMM 3. Dönem'den itibaren altı dönem milletvekilliği yapmış, öncesinde Son Osmanlı Meclis-i Mebusanı (1920)'nda mebus olarak bulunmuş, çeşitli hükümetlerde Nafia (Bayındırlık), Adalet ve Dahiliye (İçişleri) bakanlıkları yapmış Türk siyasetçidir.

Hilmi Çoruk

Hilmi Çoruk, (Doğum Tarihi: 1888, İstanbul) - (ö. 11 Aralık 1947), Türksiyasetçi.

Hilmi İleri

Ord.Prof.Dr.Hilmi İleri, (Doğum Tarihi: 1907, Lefkoşa - Ölüm Tarihi: 17 Eylül 1968, İstanbul), Türk Makina Mühendisi. 1907 yılında Kıbrıs'ta Lefkoşa şehrinde doğdu. 1924 yılında Kıbrıs Türk lisesini bitirip İstanbul'a geldi. 1926 yılında Sultan Ahmet Sanat Okulunun Elektrik şubesinden mezun oldu. 1926 yılında İstanbul Yüksek Mühendis Okuluna kaydolmuştur. Üçüncü sınıfı bitirdiğinde Zürich Techinische Hochshuleye ETH gönderilmiştir. 1934'te makina bölümünün tekstil kısmını bitirerek Dipl.-Ing. E.T.H payesini almıştır. 1936 Öğretmen yardımcısı olarak Yüksek Mühendislik Okulunda göreve başlamıştır. 1938-1939 yıllarında Yıldız Teknik Okulunda Makina Bölümünün kuruluşunda çalışmıştır.

Hilmi Kiremitçi

Hilmi Kiremitçi (Doğum Tarihi: 1 Ocak 1934; Filibe, Bulgaristan - Ölüm Tarihi: 20 Temmuz 2011, Bandırma), Türk eski millî futbolcu, teknik direktör. Vefa ve Fenerbahçe'nın eski futbolcularındandir. 2005 yılında akciğer kanserine yakalandı ve uzun süre yaşam mücadele verdi. 10 Temmuz 2000 tarihinde yaşamını sürdürdüğü Bandırma'da Bandırma Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı ve 19 Temmuz 2011'yı 20 Temmuz 2011'e bağlayan gece hayatını kaybetti. Cenazesi 20 Temmuz 2011 tarihinde Kethuda Çarşı Camiinde kılınacak öğlen namazının ardından son olarak yaşamını sürdürdüğü Balıkesir'in Erdek İlçesi'nde toprağa verildi.[1][2]
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

İkinci ismi Hilmi olan önemli kişiler

Ali Hilmi Yazıcı

Bu maddenin konusuna aşina iseniz maddeyi genişleterek onun kayda değer olduğunu ortaya koyun. Bu sorunu çözmenin en iyi yolu, konu hakkında, maddenin yazarı ve konusundan bağımsız taraflarca yayımlanmış kaynaklar vermektir. Eğer kayda değerliği kanıtlanamazsa, maddenin Vikipedi:Silme politikası gereği silinmeye uygunluğu, muhtemelen göz önüne alınacaktır.

Hüseyin Hilmi Bulunmaz

Hüseyin Hilmi Bulunmaz, tiyatro yönetmeni ve yazar.

Selim Hilmi Özkan

Selim Hilmi Özkan, ( d. 1974 Antalya ) Türk akademisyen, yazar.

Hüseyin Hilmi Işık

Hüseyin Hilmi Işık (8 Mart 1911 - 26 Ekim 2001), kimyadaki buluşu ve yazdığı kitaplarla tanınan yirminci yüzyıla damgasını vurmuş olan bir İslâm âlimidir. Kendi öğretileri doğrultusunda Işıkçılar Cemaati oluşmuştur.

Hüseyin Hilmi Paşa

Hüseyin Hilmi Paşa (Doğum Tarihi: 1855 Midilli, Ölüm Tarihi: 1922 Viyana), II. Abdülhamit saltanatında, 31 Mart Ayaklanması döneminde 14 Şubat 1909 - 13 Nisan 1909 tarihleri arasında ve V. Mehmet Reşat saltanatında 5 Mayıs 1909 - 28 Aralık 1909 tarihleri arasında iki kez toplam on ay altı gün sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamıdır.

Mehmet Hilmi İncesulu

Hilmi İncesulu (Doğum Tarihi:1917, Sungurlu, Çorum) - Ölüm Tarihi: 11 Haziran 1992), Türk siyasetçi.

Mustafa Hilmi Çayırlıoğlu

Mustafa Hilmi Çayırlıoğlu, (Doğum Tarihi:1867, Beypazarı, Ankara) - (ö. 10 Nisan 1929), Türk siyasetçi.

Osman Hilmi Taner

Osman Taner, (Doğum Tarihi: 1896, Malatya) - (ö. 25 Ağustos 1964), Türk siyasetçi.

İbrahim Hilmi Paşa

İbrahim Hilmi Paşa veya Keçiboynuzu İbrahim Hilmi Paşa (Doğum Tarihi: 1747, İstanbul - Ölüm Tarihi: 1825 İstanköy), III. Selim saltanatında 14 Kasım 1806 - 18 Haziran 1807 tarihleri arasında yedi ay dört gün sadrazamlık ve çeşitli eyalet valiliği ve bu arada Girit valiliği yapmış Osmanlı devlet adamıdır.

İbrahim Hilmi Senil

İbrahim Hilmi Senil, (Doğum Tarihi: 13 Temmuz 1903, Kandiye, Girit - Ölüm Tarihi: 25 Şubat 1981), Türk hukukçu.

Soyadı Hilmi olan önemli kişiler

Turgay Hilmi

Turgay Hilmi (Lefkoşa, Kıbrıs doğumlu), Kıbrıslı Türk korno çalan bir müzisyen. Friedrich Alexander Üniversitesi'nde çalışmaktadır.[1] Hilmi, aynı zamanda Kuzey Kıbrıs'ın Almanya'daki kültür işlerinden sorumlu fahri konsolosudur. Hilmi, Kıbrıs Sanat Müzik ve Bale Okulu'nun kurucusu ve genel müdürüdür.[2]
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Hilmi isminin analizi

Hilmi isminin her bir harfi aşağıda belirtilen karakteristik özellikleri ifade etmektedir.

H harfi :
Sakin ve durağanlık
İ harfi :
Kırılganlığı
L harfi :
Sanatsal yeteneğe sahip olma
M harfi :
Ticarete yatkınlık
İ harfi :
Kırılganlığı

Hilmi isminin numerolojisi

Hilmi isminin numerolojik toplamına, harflerin alfabemizdeki sıralarının toplamları yolu ile ulaşıyoruz.

H =
10
İ =
12
L =
15
M =
16
İ =
12
Toplam =
65

Hilmi isminin farklı yazılış biçimleri

Hilmi isminin farklı alfabe ve notasyonlardaki yazılışlarını alt bölümden inceleyebilirsiniz. Hilmi isminin farklı yazılışları ile ilgili hatalı ya da eksik bulduğunuz bölümleri bize Öneri / Şikayet Formu aracılığı ile iletebilirsiniz.