Halil isminin anlamı

Benzer İsimler

İlk Üç Harfine Göre

Son Üç Harfine Göre

İlk ve Son Harfine Göre

Türkiye'de Halil ismini taşıyan yaklaşık 298.974 kişi bulunmaktadır.

Ülkemizde Halil ismi en çok kullanılan 34. isim olup, yaklaşık olarak her 261 kişiden biri Halil adını taşımaktadır.

Halil isminin sitemizde görüntülenme sayısı 59.127.

Halil ismi için yaptığımız ankete katılan 314 kişinin bu isme verdiği ortalama değer ise 5 üzerinden 4,32.

Ziyaretçilerimizden 1.005 kişi Halil ismini öneriyor, 122 kişi ise önermiyor.

Ziyaretçilerimiz bu isim için 50 adet yorum yaparak fikirlerini beyan etmişlerdir.

Halil ismine ait nitelikler

Bu ismi nasıl nitelendirirdiniz? Geleneksel, dini, çekici veya modern yapmanız gereken uygun gördüğünüz en fazla 5 özelliği aşağıdaki kutu üzerinde işaretlemek ve onayla düğmesine tıklamak. Ziyaretçilerimizin daha önceki tercihlerini yanlarında bulunan çarpı (x) simgesine tıklayarak kaldırabilir ve yerlerine yenilerini belirtebilirsiniz.

Halil ismi ile ilgili ziyaretçi yorumları Yorum Yap

Halil ismi Kuran'da 2 yerde geçiyor.

halil avsar

benim ismimdir ve ismimi çook severim herkezede tavsiye ederim bu ismiii..

İbrahim Halil

Benim çok sevdiğim bir isim halil ismi hem anlamı çok güzel hemde söylenişi oğlum olursa adını mutlaka halil koyacağım hemde çok sevdiğim ama kaybettiğim dedemin adı.

Sabiha Sezer

Ben hem ibrahim ismini çook hemde halil ismini çok seviyorum acaba ikisini birden yazsanız olmazmı cevap yazarsanız sevinirim bu siteye cevap yazın.

İbrahim Halil

Halil ismini taşıyan önemli kişiler

Araştırmalarımız sonucunda Halil ismini taşıyan aşağıdaki şahsiyetlere ulaştık. İlgili kişilerin adı soyadı, doğum ve mesleki özellikleri gibi temel bilgileri hakkında fikir edinebilirsiniz.

İsmi Halil olan önemli kişiler

Halil Altıntop

Halil Altıntop (Doğum Tarihi: 8 Aralık 1982, Gelsenkirchen), Türk milli futbolcu. Bundesliga takımlarından Augsburg'da forma giymektedir.

Halil Bıçakçı

Halil Bıçakçı, eski teknik direktör.

Halil Çelik

Halil Çelik (Doğum Tarihi: 25 Mayıs 1988 - Kadıköy, İstanbul), Türk futbolcu. 2. Lig ekiplerinden Göztepe'de oynamaktadır.

Halil Çolak

İbrahim Halil Çolak (29 Haziran 1988, Deventer), Hollanda'da yetişmiş Türk futbolcu. 1. Lig ekiplerinden Kasımpaşa'da oynamaktadır.

Halil İbrahim Eren

Halil İbrahim Eren, (Doğum Tarihi: 20 Ocak 1956, Tekirdağ), Türk eski millî futbolcu, teknik direktör. Ankaragücü ve Gençlerbirliği ve Samsunspor'un eski futbolcularındandır.

Halil Güngördü

Halil Güngördü (Doğum Tarihi: 9 Ocak 1942, Adapazarı), Türk eski futbolcu, teknik direktör, spor yazarı. Eskişehirspor'a yakınlığıyla tanınır. Daha sonra teknik direktörlük döneminde Denizlispor'la elde ettiği başarılardan dolayı bu takımlada özdeşleşmiştir. Eskişehirspor'un 70'lı yıllarda Süper Lig'in zirvesine oynadığı zamanlardaki kadrosunda bulunmuştur. Riva Halil lakabiyla'da anılır.[1]
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Halil Akbunar

Halil Akbunar (Doğum Tarihi: 3 Ocak 1992 İzmir), eski Türk futbolcu. Göztepe'de forma giymektedir.

Halil Akıncı

Halil Akıncı, (Doğum Tarihi: 9 Aralık 1945, Ula, Muğla), Türk diplomat.

Halil Akkaş

Halil Akkaş (Doğum Tarihi: 1 Temmuz 1983 Kütahya), atletizmin 3.000 metre engelli dalında yarışan Türk atleti.

Halil Aksoy

Halil Aksoy (Doğum Tarihi:1 Şubat 1948, Ağrı) Kürt asıllı Türk siyasetçi.

Halil Babür

Halil Babür, (Doğum Tarihi: 26 Haziran 1987) oyuncu. Şuan Show TV'de yayınlanan Pis Yedili adlı gençlik dizisinde Trafo (Mert) rolünü oynamaktadır. Oyuncu, aynı zamanda edebiyat ve müzikle de ilgilenmektedir.

Halil el-Gamdi

Halil İbrahim Celal el-Gamdi (Arapça خليل إبراهيم جلال الغامدي d. 2 Eylül 1970) , FIFA kokartlı Suudi Arabistanlı futbol hakemi.

Halil Ergün

Halil İbrahim Ergün (Doğum Tarihi: 8 Eylül 1946), Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.

Halil Gülbeyaz

Halil Gülbeyaz (Doğum Tarihi: 1962, İskenderun, Hatay), Türk-Alman televizyon gazetecisi, belgesel film yönetmeni, romancı. 1979 yılından beri Almanya'da yaşıyor.[1]

Halil Güven

Prof.Dr.Halil Güven, 1956 Kıbrıs doğumludur. Boğaziçi Üniversitesi Makina Mühendisliği 1978 mezunudur. Yüksek Lisansını Missisipi Üniversitesi'nde, Doktorasını ise Houston Üniversitesi'nde tamamlamıştır. 1999-2003 yıllarında Bahçeşehir Üniversitesi'nde ve 2003-2007 yılları arasında Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde rektörlük görevlerinde bulunmuş, 2009-2011 yillari arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi rektörlüğü görevini yürütmüştür [1] 20'den fazla bilimsel makalesi bulunan Prof. Dr. Güven, Harvard Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde "Rektörlük" eğitimi almıştır. Prof. Dr. Güven'in makine mühendisliği ve enerji sistemleri dışında diğer araştırma ilgi alanları arasında küreselleşme, liderlik, medeniyetler çatışması ve eğitim sayılabilir. Prof. Dr. Güven Türkçe, İngilizce ve orta seviyelerde İspanyolca ve Yunanca konuşmaktadır. Prof. Dr. Güven San Diego Eyalet Üniversitesi’nde (SDSU) yardımcı doçent (1984-88), doçent (1988-94) ve profesör (1994-2002) olarak görev yapmıştır. San Diego Eyalet Üniversitesi’nde bulunduğu dönemde Prof. Dr. Güven, Uluslararası Gelişim direktörlüğü görevini üstlenmiştir. San Diego Eyalet Üniversitesi’nde görev yaptığı dönemde Prof. Dr. Güven iki önemli merkezin kuruculuğunu ve direktörlüğünü üstlenmiştir; sanayi kuruluşları için uygulamalı enerji alanında araştırma ve geliştirme çalışmaları yürüten Enerji Mühendisliği Enstitüsü (EEI, 1986) ile ABD Enerji Bakanlığı’nın mali desteğiyle kurulan küçük ve orta ölçekli imalatçılara enerji konusunda denetim ve sanayi konusunda değerlendirmeler yapan Sanayi Değerlendirme Merkezi (IAC/EADC, 1990). Enerji Mühendisliği Enstitüsü, 1987-88 yıllarında ABD Enerji Bakanlığı’nın Enerji Buluş Ödülü’ne layık görülmüştür. Enerji Mühendisliği Birliği San Diego Bölgesi 1993-94 dönem başkanlığına ve önceki yıllarda da iki dönem başkan yardımcılığına seçilen Prof. Dr. Güven, enerji alanında gerçekleştirdiği başarılı çalışmalardan dolayı AEE (Enerji Mühendisliği Birliği) Uluslararası Gelişim Ödülü, SAE (Otomotiv Mühendisleri Topluluğu) Yılın Eğitimcisi Ödülü, SDES (San Diego Engineering Societies) Mükemmel Mühendislik Eğitimcisi Ödülleri gibi, 20’ye yakın burs ve ödüle layık görülmüştür.

Halil Koçak

Halil Koçak (Doğum Tarihi: 12 Nisan 1983, Adana) Türk pop şarkıcısı ve söz yazarıdır.

Halil Sezai

Halil Sezai Paracıkoğlu, ya da bilinen adıyla Halil Sezai (16 Ağustos 1979, Eskişehir), Bulgar asıllı Türk oyuncu, şarkıcı.

Halil Ünlütepe

Halil Ünlütepe, (Doğum Tarihi: 1949, Afyonkarahisar), Türk siyasetçi.

Halil Ürün (Afyonlu)

Halil Ürün (Doğum Tarihi: 30 Temmuz 1968 Afyonkarahisar, Türkiye), Türk siyasetçi.

Halil Ürün (Konyalı)

Doç.Dr.Halil Ürün (Doğum Tarihi: 1947 Yunak, Konya Türkiye), Türk siyasetçi.

Halil İbrahim Akpınar

Halil İbrahim Akpınar (Doğum Tarihi: 10 Şubat 1963, Türkoğlu, Kahramanmaraş, Türkiye), Türk bürokrat.

Halil İbrahim Akça

Halil İbrahim Akça (Doğum Tarihi: 1963, Sivas-Yıldızeli) İstanbul Teknik Üniversitesi, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümünden 1988 yılında mezun oldu. Devlet Planlama Teşkilatı’nda 1989 yılında Planlama Uzman Yardımcısı olarak işe başladı. 1992-1994 yılları arasında ABD’de University of Delaware’de Ekonomi Master’ı yaptı ve 1996 yılında Planlama Uzmanı oldu. Master araştırmasını Bütçe Açıklarının Enflasyon Üzerindeki Etkisi, Uzmanlık Tezini ise Türkiye’de Döviz Kurunun Belirleyicileri konusunda yaptı.

Halil İbrahim Daşöz

Halil İbrahim Daşöz, (Doğum Tarihi: 1959, Toprakkale, Osmaniye, Türkiye), Türk bürokrat.

Halil İbrahim Dinçdağ

Halil İbrahim Dinçdağ, eski hakem ve radyo programcısı.[1]
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Halil İbrahim Özcan


Halil İbrahim Özcan (Doğum Tarihi: 15 Haziran 1987, İstanbul), Türk şarkıcı, tiyatrocu.

Halil İnalcık

Halil İnalcık (Doğum Tarihi: 7 Eylül 1916, İstanbul), Türk tarihçi.[2]

Halil Şıvgın

Halil Şıvgın (Doğum Tarihi: 1950, Ankara), Türk siyasetçi.

Halil İbrahim Kara

Halil İbrahim Kara (Doğum Tarihi: 26 Eylül 1972, Kocaeli), Türk eski millî futbolcu. Kocaelispor'da uzun yıllar forma giymiştir. Özellikle Kocaelispor'la elde ettiği başarılardan dolayı kulübün efsane futbolcuları arasında gösterilmektedır. Son olarak misafirliğe gittiği evin balkonundan düşerek hastaneye kaldırılmasıyla gündeme geldi ve vücudunda birkaç kırıklarla ölümden döndü.[1]
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Halil Kiraz

Halil Kiraz (Doğum Tarihi: 15 Ekim1943, İzmir) eski türk millî futbolcu, teknik direktör.

Halil Mutlu

Halil Mutlu (Doğum Tarihi: 14 Temmuz 1973, Kırcaali), Dünya ve olimpiyat şampiyonu Bulgaristan göçmeni Türk haltercidir. 3 kez Olimpiyat Şampiyonu, 5 kez Dünya Şampiyonu, 9 kez Avrupa Şampiyonu olmuş, 52 kg, 54 kg ve 56 kg'da 20'den fazla dünya rekoru kırmıştır. Üst üste kırdığı rekorlar nedeniyle kendisine Dinamo lakabı takıldı.

Halil İbrahim Pekşen

Halil İbrahim Pekşen (Doğum Tarihi: 1 Ocak 1993, Havza), kariyerini Eyüpspor'da sürdürmekte olan Türk futbolcu.

Halil Cihan Ünal

Halil Cihan Ünal (Doğum Tarihi: 25 Kasım 1983 - Adana), Türk futbolcu. 2. Lig ekiplerinden Tarsus İdman Yurdu 'nda oynamaktadır.

Halil Zeybek

Halil Zeybek (Doğum Tarihi: 23 Ağustos 1985, Üsküdar, İstanbul), Türk futbolcu. 2. Lig takımlarından Yeni Malatyaspor'da oynamaktadır.

Halil Cibran

Halil Cibran (Doğum Tarihi: 1883 - Ölüm Tarihi: 1931), Lübnan asıllı ABD'li ressam, şair ve filozof.

Halil Ağar

Halil Ağar, (Doğum Tarihi: 1920, Besni, Adıyaman) - (ö. 13 Aralık 2004), Türk siyasetçi.

Halil Benli

Halil Benli, (Doğum Tarihi: 1898, Tavşanlı, Kütahya) - (ö. 28 Mayıs 1950), Türk siyasetçi.

Halil Boztepe

Halil Nihat Boztepe (Doğum Tarihi: 1884, Trabzon) - (ö. 17 Şubat 1949), Türk siyasetçi.

Halil Demircioğlu


Prof. Dr. Halil Demircioğlu (Doğum Tarihi: 1905 Kalkandelen, Manastır - Ölüm Tarihi: 23 Şubat 1972 Ankara) Türk akademisyen, Eskiçağ Tarihi Profesörü, eğitimci, tarih yazarı, çevirici.

Halil Ethem Eldem

Halil Ethem Bey (soyadı kanunundan sonra Halil Ethem Eldem) (Doğum Tarihi: 1861, İstanbul - Ölüm Tarihi: 17 Kasım 1938), Sadrazam İbrahim Ethem Paşa’nın oğlu, Osman Hamdi Bey'in küçük kardeşidir.

Halil Hamid Paşa

Halil Hamit Paşa (Doğum Tarihi: 1736 Isparta - Ölüm Tarihi: 1785 Bozcaada) I. Abdülhamid saltanatında, 31 Temmuz 1782 - 31 Mart 1785 tarihleri arasında sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamı.

Halil Kut

Halil (Kut) Paşa (Doğum Tarihi: 1882, İstanbul - Ölüm Tarihi: 1957, İstanbul), Türk asker. "Kut'ül Ammare Kahramanı" olarak da bilinir. Enver Paşa'nın kendisinden bir yaş küçük amcası olan Halil Kut, Kut'ül Ammare Kuşatması sonucundaki zafere istinaden Kut soyadını almıştır.

Halil Menteşe

Halil Menteşe (Doğum Tarihi: 1874 Milas - Ölüm Tarihi: 2 Nisan 1948), Türk siyasetçi.

Halil Nüzhet Goral

Halil Nüzhet Goral, (Doğum Tarihi: 1922, Şanlıurfa) - (ö. 22 Kasım 2010), Türk siyasetçi.

Halil Rifat Paşa

Halil Rıfat Paşa (Doğum Tarihi: Selanik 1827- Ölüm Tarihi: İstanbul 1901) II. Abdülhamid saltanatında, 7 Kasım 1895 - 9 Kasım 1901 tarihleri arasında sadrazamlık yapmış, bunun öncesinde de Sivas ve İzmir valilikleri hizmetlerinde bulunmuş bir Osmanlı devlet adamıdır.

Halil Sezai Erkut

Halil Sezai Erkut (Doğum Tarihi: 1908, Mucur, Kırşehir) - (ö. 29 Şubat 1988), Türk siyasetçi.

Halil Sıtkı Kumru

Halil Sıtkı Kumru, (Doğum Tarihi: 1863 Samsun) - (ö. 25 Mayıs 1926), Türk siyasetçi.

Halil Tekin Bucaklı

Halil Tekin Bucaklı, (Doğum Tarihi: 1901, Selanik - Ölüm Tarihi: 19 Eylül 1980, İstanbul) Türk bürokrat.

Halil Tunç

Halil Tunç (Doğum Tarihi: 1928, Hacıbektaş, Nevşehir) - (ö. 19 Ağustos 2002), Türk siyasetçi.

Halil Türkmen

Halil Türkmen, (Doğum Tarihi: 1883, Sivas) - (ö. 19 Aralık 1943), Türk siyasetçi.

Halil Vehbi Eralp

Halil Vehbi Eralp (Doğum Tarihi: 1907, Selanik - Ölüm Tarihi: 1994), Türk matematikçi.

Halil İbrahim Karal

Halil İbrahim Karal, (Doğum Tarihi: 1924 Mestanlı, Bulgaristan - Ölüm Tarihi: 20 Temmuz 2000 Ankara). Türk asker, sosyolog, siyasetçi.

Halil İbrahim Karaoğlanoğlu

Halil İbrahim Karaoğlanoğlu, (Doğum Tarihi: 1924 Tavas, Denizli- Ölüm Tarihi: 1974, Kıbrıs) Kıbrıs Harekâtı'nda Kıbrıs'a ilk çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri 50. Piyade Alayı'nın komutanı.

Halil İbrahim Kuzucu

Halil İbrahim Kuzucu (Doğum Tarihi: 1962, Konya - Ölüm Tarihi: 11 Aralık 2007, İzmir), eski Türk basketbolcu. 1990'lı yıllarda Show Tv ana haber bültenlerinde yer verilen haber şakalarında yer alarak geniş kitlelerce beğeni kazanmıştır.

Halil İbrahim Nakıpoğlu

Kazım Hüsnü Bey, ya da Halil İbrahim Nakıpoğlu[1] (Doğum Tarihi: 1881, Konya) - (ö. 19 Şubat 1934), Türk siyasetçi.

Halil İbrahim Özkaya

Halil İbrahim Özkaya, (Doğum Tarihi: 1892, Antalya, Türkiye), (ö. 26 Ocak 1972, Ankara, Türkiye), Türk siyasetçi Öğretmen.

Halil Şerif Paşa

Halil Şerif Paşa (1831, Kahire - 1879, İstanbul), 19. yüzyılda yaşamış bir Osmanlı devlet adamı, diplomattır.

İkinci ismi Halil olan önemli kişiler

Efe Halil Özarslan

Efe Halil Özarslan (Doğum Tarihi: 29 Mart 1990, Mersin), Türk futbolcu. 1. Lig ekiplerinden Mersin İdman Yurdu'da oynamaktadır.

İbrahim Halil Keser

İbrahim Halil Keser (Doğum Tarihi: 2 Temmuz 1992 Adıyaman), Türk futbolcu. Süper Lig ekiplerinden Gaziantepspor takımında oynamaktadır.

İbrahim Halil Çanakcı

İbrahim Halil Çanakcı (Doğum Tarihi: 1962, Elazığ), Türk bürokrat.

İbrahim Halil Çomaktekin

İbrahim Halil Çomaktekin, (Doğum Tarihi: 1970, Mardin), Türk bürokrat.

Damat Halil Paşa

Damat Halil Paşa veya Maraşlı Damat Halil Paşa, 17 Kasım 1616-18 Ocak 1619 tarihleri arasında, I. Ahmed saltanatının son döneminde, I. Mustafa'nın ilk saltanatında ve II. Osman saltanatının ilk döneminde iki yıldan biraz fazla bir süre ve daha sonra IV. Murad saltanatı döneminde 1 Aralık 1626-6 Nisan 1628 tarihleri arasında bir buçuk yıla yakın bir süre olmak üzere, iki kez toplam üç yıl yedi ay yedi gün sadrazamlık yapmış devlet adamıdır.

Dua Halil Esved

Dua Halil Esved (Arap:دعاء خليل أسود; d. 1990 - 7 Nisan 2007), 17 yaşındayken töre cinayetine kurban giden Iraklı Yezidi kız. Sokak ortasında çevresini saran kalabalık tarafından dövüldükten sonra taşlanarak öldürülmüştür.[1] 7 Nisan 2007'de öldürüldüğü sanılmaktadır ancak olay taşlamaya ait cep telefonu görüntüleri internette yayınlanana kadar ortaya çıkmamıştır. [2] Yezidi olan genç kızın İslam dinine geçtiği için taşlandığı söylentilerinin aşırı tutucu bazı sünni müslümanların Yezidilere karşı 2007 Musul Katliamı gibi çeşitli eylemlerde bulunmasına yol açtığı söylenmektedir. [3][4]

Garseddin Halil Bey

Garseddin Halil Bey 1353-1386 yılları arasında hüküm sürmüş Dulkadiroğulları beyi.

Hacı Halil Paşa


Hacı Halil Paşa, (ö. 1733 Girit) III. Ahmet saltanatında, 5 Ağustos 1716 - 26 Ağustos 1717 tarihleri arasında bir yıl yirmi iki gün sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamı.

Kara Halil Efendi

Kara Halil Efendi (1804-1880) II. Abdülhamid döneminde Osmanlı Devleti'nin şeyhülislamı olarak görev yapmış bir din adamıydı.

Moralı İbrahim Halil Paşa

Moralı İbrahim Halil Paşa (Doğum Tarihi:1818, Ölüm Tarihi: 9 Mart 1889) Osmanlı döneminde iki kez Bahriye Nazırlığı, valilik ve meclis üyeliği yapmış bir devlet adamıdır[1].

Necmettin Halil Onan

Necmettin Halil Onan (Doğum Tarihi: 1902 - Ölüm Tarihi: 17 Ağustos 1968), Türk şair, öğretmen, edebiyat tarihçisi.

İvazzade Halil Paşa

İvazzade Halil Paşa, (Doğum Tarihi: 1723, İstanbul - Ölüm Tarihi: 1777, Nallıhan) III. Mustafa saltanatında, 12 Aralık 1769 - 25 Ekim 1770 tarihleri arasında on buçuk ay sadrazamlık yapmış bir Osmanlı devlet adamıdır.[1]
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Halil isminin analizi

Halil isminin her bir harfi aşağıda belirtilen karakteristik özellikleri ifade etmektedir.

H harfi :
Sakin ve durağanlık
A harfi :
Atılgan, enerjik
L harfi :
Sanatsal yeteneğe sahip olma
İ harfi :
Kırılganlığı
L harfi :
Sanatsal yeteneğe sahip olma

Halil isminin numerolojisi

Halil isminin numerolojik toplamına, harflerin alfabemizdeki sıralarının toplamları yolu ile ulaşıyoruz.

H =
10
A =
1
L =
15
İ =
12
L =
15
Toplam =
53

Halil isminin farklı yazılış biçimleri

Halil isminin farklı alfabe ve notasyonlardaki yazılışlarını alt bölümden inceleyebilirsiniz. Halil isminin farklı yazılışları ile ilgili hatalı ya da eksik bulduğunuz bölümleri bize Öneri / Şikayet Formu aracılığı ile iletebilirsiniz.