Halid isminin anlamı

Halid isminin anlamı

1. Sonsuz, daim, ebedi. 2. Bir yıldan çok yaşayan. 3. Türk dil kurallarına göre "d/t" olarak kullanılır. Halid b. Velid: Ünlü sahabi. Allah'ın kılıcı olarak anıldı.

  • Nitelik
  • Güçlü
  • Anlamlı
  • Tarihi
  • Karizmatik
  • İslami
  • Halid ismi Kur'an-ı Kerim'de geçmiyor.
  • Admin

Benzer İsimler

İlk Üç Harfine Göre

Son Üç Harfine Göre

İlk ve Son Harfine Göre

Halid isminin sitemizde görüntülenme sayısı 25.675.

Halid ismi için yaptığımız ankete katılan 60 kişinin bu isme verdiği ortalama değer ise 5 üzerinden 4,37.

Ziyaretçilerimizden 141 kişi Halid ismini öneriyor, 29 kişi ise önermiyor.

Ziyaretçilerimiz bu isim için 9 adet yorum yaparak fikirlerini beyan etmişlerdir.

Halid ismine ait nitelikler

Bu ismi nasıl nitelendirirdiniz? Geleneksel, dini, çekici veya modern yapmanız gereken uygun gördüğünüz en fazla 5 özelliği aşağıdaki kutu üzerinde işaretlemek ve onayla düğmesine tıklamak. Ziyaretçilerimizin daha önceki tercihlerini yanlarında bulunan çarpı (x) simgesine tıklayarak kaldırabilir ve yerlerine yenilerini belirtebilirsiniz.

Halid ismi ile ilgili ziyaretçi yorumları Yorum Yap

Halit ismi karizmatık yakışıkılı ve 6/c ye giden numarası 418 olan çocuklara verilir.

Halit Kuşcu

Nice halid bin velidlere ins 1 ay sonra dunyaya gelecek olan oglumu adi olucak ins.

Zuleyha Keskin

Benim kendi ismim çok beğeniyorum ismimi çocuklarına isim koymak isteyenlere tavsiye ederim.

Halit

Bu benim adım anlamı itibari ile bence çok hoş twvsiye ederim.

Halid Nur

Halid ismini taşıyan önemli kişiler

Araştırmalarımız sonucunda Halid ismini taşıyan aşağıdaki şahsiyetlere ulaştık. İlgili kişilerin adı soyadı, doğum ve mesleki özellikleri gibi temel bilgileri hakkında fikir edinebilirsiniz.

İsmi Halid olan önemli kişiler

Halid Ali

Halid Ali (Arapça: خالد على‎) (Doğum Tarihi: 26 Şubat 1972), Mısırlı avukat ve aktivist. Hükümette reform yapılması, özel sektörde yozlaşmasının önlenmesi ve sosyal adalet ve işçi hakları gibi konuları savunması ile bilinir. Mısır Sosyal ve Ekonomik Haklar Merkezi (ECESR) eski başkanıdır. Hisham Mubarak Hukuk Merkezi (HMLC) kurucu ortağıdır. 2012 Mısır cumhurbaşkanlığı seçimlerine adaylığını koyan en genç kişidir. 2011 Mısır Devrimi'nde aktivist olarak yer almıştır ve yer almaya devam etmektedir.

Halid Aziz

Halid Aziz, (Arapça: خالد عزيز), (Doğum Tarihi: 14 Temmuz 1981), Suudi Arabistanlı milli futbolcu. Orta sahada oynayan futbolcu, 2000 yılından beri Al Hilal takımında oynamaktadır.

Halid Bešlić

Halid Brka Bešlić (Doğum Tarihi: 20 Kasım 1953; Sokolac), Bosna-Hersek'in ünlü halk sanatçısı, aynı ölçüde eski Yugoslav cumhuriyetlerinde de tanınır.

Halid bin Abdülaziz

Halid bin Abdülaziz (Arapça: خالد بن عبد العزيز) (Doğum Tarihi: 1913 – Ölüm Tarihi: 13 Haziran 1982), Suudi Arabistan Kralı.

Halid bin Velid

Halid Bin Velid (Arapça: خالد بن الوليد, d. 592 - Ölüm Tarihi: 642) Seyfullah (Allah'ın kılıcı) olarak da bilinen Arap komutan. Hudeybiye Antlaşması sonrasında Müslümanlığı seçene kadar Kureyşlilerin saflarında, sonrasında İslam devletinin emrinde savaşmıştır. Kureyşlilerin Uhud Savaşında yenilmemelerinde kilit rol oynamış, emrindeki süvarilere yaptırdığı manevra ile Müslümanların yenilmesini sağlamıştır. Müslüman olduktan sonra Bizans ve Sasanilere karşı zaferler kazanmıştır. Bunların en dikkat çekeni Yermük nehri kıyısında Bizans ordusunu bozguna uğrattığı savaştır. Katıldığı yüzü aşkın savaşta yenilgiye uğramamıştır. Halid bin Velid savaş kaybetmemiş nadir komutanlardandır.[kaynak belirtilmeli]

Halid Ziya Uşaklıgil

Halid Ziya Uşaklıgil (1866 – 27 Mart 1945), Servet-i Fünun ve Cumhuriyet dönemi Türk yazarı. Bazı edebi yazılarını Hazine-i Evrak dergisinde Mehmet Halit Ziyaeddin adıyla yayımlamıştır. Servet-i Fünun edebiyatının en büyük nesir ustası kabul edilir. İlk büyük Türk romanı olarak kabul görmüş Aşk-ı Memnu'nun yazarıdır.

İkinci ismi Halid olan önemli kişiler

Emin Halid Onat

Mehmet Emin Onat, (1910 - 17 Temmuz 1961) Türk mimar, eski İTÜ rektörü[1], Mimarlar Odası 1 numaralı üyesi ve DP eski İstanbul Milletvekili (1954-1957)[2]. Türkiye'de mimarlık alanında özel bir yeri olan Emin Onat sürekli aşama göstermiş, İTÜ Mimarlık Fakültesi'nin örgütlenmesinde çalışmış, ulusal ve uluslararası boyutta ün yapmıştır.

Soyadı Halid olan önemli kişiler

Leyla Halid

Leyla Halid (ليلى خالد laylà ẖālid; 9 Nisan 1944) Filistin Halk Kurtuluş Örgütü'nün bir üyesi. Şu anda Filistin Ulusal Yönetimi'nin bir üyesidir. 1982 yılında evlendiği ikinci kocası doktor Fayez Raşid Hilal ve Bader ve Başar adındaki iki oğluyla birlikte Ürdün'ün başkenti Amman'da ikamet etmektedir. [1]

Yahya bin Halid

Yahya bin Halid, tam adı Ebu Ali Yahya bin Halid el-Bermeki (733/737-29 Kasım 805, Rakka), Abbasi veziri. İlk Abbasi halifelerine ünlü vezirler ve kâtipler yetiştiren İran asıllı Bermekîler ailesindendir.

Halid isminin analizi

Halid isminin her bir harfi aşağıda belirtilen karakteristik özellikleri ifade etmektedir.

H harfi :
Sakin ve durağanlık
A harfi :
Atılgan, enerjik
L harfi :
Sanatsal yeteneğe sahip olma
İ harfi :
Kırılganlığı
D harfi :
Üstün güçlere sahipliği

Halid isminin numerolojisi

Halid isminin numerolojik toplamına, harflerin alfabemizdeki sıralarının toplamları yolu ile ulaşıyoruz.

H =
10
A =
1
L =
15
İ =
12
D =
5
Toplam =
43

Halid isminin farklı yazılış biçimleri

Halid isminin farklı alfabe ve notasyonlardaki yazılışlarını alt bölümden inceleyebilirsiniz. Halid isminin farklı yazılışları ile ilgili hatalı ya da eksik bulduğunuz bölümleri bize Öneri / Şikayet Formu aracılığı ile iletebilirsiniz.