Ekber isminin anlamı

Ekber isminin anlamı

Daha büyük, çok büyük, en büyük, pek büyük, azam. -Allah'ın sıfatlanndandır. Kur'an-ı Kerim'de 23 yerde geçer. İsim olarak kullanılması iyi değildir. Hindistan'a hakim olan Türk hükümdarı

Benzer İsimler

İlk İki Harfine Göre

Son Üç Harfine Göre

İlk ve Son Harfine Göre

Türkiye'de Ekber ismini taşıyan yaklaşık 2.335 kişi bulunmaktadır.

Ülkemizde Ekber ismi en çok kullanılan 1590. isim olup, yaklaşık olarak her 29.448 kişiden biri Ekber adını taşımaktadır.

Ekber isminin sitemizde görüntülenme sayısı 11.028.

Ekber ismi için yaptığımız ankete katılan 5 kişinin bu isme verdiği ortalama değer ise 5 üzerinden 3,40.

Ziyaretçilerimizden 50 kişi Ekber ismini öneriyor, 39 kişi ise önermiyor.

Ziyaretçilerimiz bu isim için 8 adet yorum yaparak fikirlerini beyan etmişlerdir.

Ekber ismine ait nitelikler

Bu ismi nasıl nitelendirirdiniz? Geleneksel, dini, çekici veya modern yapmanız gereken uygun gördüğünüz en fazla 5 özelliği aşağıdaki kutu üzerinde işaretlemek ve onayla düğmesine tıklamak. Ziyaretçilerimizin daha önceki tercihlerini yanlarında bulunan çarpı (x) simgesine tıklayarak kaldırabilir ve yerlerine yenilerini belirtebilirsiniz.

Ekber ismi ile ilgili ziyaretçi yorumları Yorum Yap

8 martta oglum olacak hayirlisiyla,,ve ben ekber ismini cok sevdim,koymayi gercekten düsünuyorum,ama kafama takilan neden ekber anlamini okurken ,,isim olarak kullanılması iyi değildir,yazili neden ,,lütfen biri bana acele nedenini yazsin,bn gercekten siimi sevdim,hemde dini isim,sevgilerr.

Mehtap Ünal

Ekber ismini taşıyan önemli kişiler

Araştırmalarımız sonucunda Ekber ismini taşıyan aşağıdaki şahsiyetlere ulaştık. İlgili kişilerin adı soyadı, doğum ve mesleki özellikleri gibi temel bilgileri hakkında fikir edinebilirsiniz.

İsmi Ekber olan önemli kişiler

Ekber Genci

Ekber Genci (Farsça: اکبر گنجی ), doğumu: 31 Ocak 1960, Kazvin)[1][2] İranlı yazar ve gazeteci. İran'ın önde gelen siyasi muhalifi olarak tanımlanmaktadır.[3] Gençliğinde İslam Devriminin destekleyicisiydi. 1990'ların ortalarında bu görüşünden vazgeçti. İran'daki seri cinayetleri anlatan bir dizi makalesinden sonra 2001 - 2006 yıllarında Evin Cezaevi'nde mahkûm oldu.[4]
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Ekber Yeşil

Ekber Yeşil (Doğum Tarihi: 1956, Iğdır) iş adamı ve siyasetçi.

Ekber Şah

Ekber Şah tam adıyla Ebul Fatih Celaleddin Muhammed Ekber (Urduca: جلال الدین محمد اکبر , Hindi: जलालुद्दीन मुहम्मद अकबर, Jalāl ud-Dīn Muḥammad Akbar) (Doğum Tarihi: 15 Ekim 1542 - 27 Ekim 1605).Hint-müslüman hezarfen Babası Hümayun Şah'in ardından 1556-1605 arası Babür İmparatorluğu tahtına geçmiştir. Sind'de bulunan Ömerküt Kalesi'nde doğdu. Babası Hümayun Şah, annesi İran asıllı Hamide Banu'dur. Babürlerin en parlak dönemi Ekber Şah'in padişah olduğu dönemdir.

İkinci ismi Ekber olan önemli kişiler

Ali Ekber Kayaş

Ali Ekber Kayaş (Doğum Tarihi: 5 Nisan 1987), Türk atlet. 200, 300 ve 400 metre koşmaktadır. Enka Spor Kulübü sporcusudur.

II. Ekber Şah

II. Ekber Şah veya asıl adı Ebu Nasir Mu'in ud-din Muhammed Ekber Şah II (Doğum Tarihi: 22 Nisan 1760 - Ölüm Tarihi: 28 Eylül 1837) 19. Babür Şahı öldükten sonra son Babür Şahı II. Bahadır Şah geçti. 19 Kasım 1806 ile 28 Eylül 1837 Babür Şahı. Babası Şah-ı Alem (Doğum Tarihi: 1728 - Ölüm Tarihi: 19 Kasım 1806, taht 1759 - 1806)'dir.

Ekber isminin analizi

Ekber isminin her bir harfi aşağıda belirtilen karakteristik özellikleri ifade etmektedir.

E harfi :
Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele
K harfi :
Başarı, unvan sahibi olma
B harfi :
Ön sezilerinin kuvveti
E harfi :
Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele
R harfi :
Sert yapıya sahip olma

Ekber isminin numerolojisi

Ekber isminin numerolojik toplamına, harflerin alfabemizdeki sıralarının toplamları yolu ile ulaşıyoruz.

E =
6
K =
14
B =
2
E =
6
R =
21
Toplam =
49

Ekber isminin farklı yazılış biçimleri

Ekber isminin farklı alfabe ve notasyonlardaki yazılışlarını alt bölümden inceleyebilirsiniz. Ekber isminin farklı yazılışları ile ilgili hatalı ya da eksik bulduğunuz bölümleri bize Öneri / Şikayet Formu aracılığı ile iletebilirsiniz.