Ali isminin anlamı

Ali isminin anlamı

1. Yüce, ulu, yüksek. 2. Hz. Ali: Ebu Talib'in oğlu. Peygamberimizin amcazadesi ve kızı Fatma (r.anha)'nın kocası. Dördüncü halife.

Benzer İsimler

İlk Üç Harfine Göre

Son İki Harfine Göre

İlk ve Son Harfine Göre

Türkiye'de Ali ismini taşıyan yaklaşık 1.504.215 kişi bulunmaktadır.

Ülkemizde Ali ismi en çok kullanılan 2. isim olup, yaklaşık olarak her 52 kişiden biri Ali adını taşımaktadır.

Ali isminin sitemizde görüntülenme sayısı 116.891.

Ali ismi için yaptığımız ankete katılan 861 kişinin bu isme verdiği ortalama değer ise 5 üzerinden 4,32.

Ziyaretçilerimizden 2.080 kişi Ali ismini öneriyor, 226 kişi ise önermiyor.

Ziyaretçilerimiz bu isim için 122 adet yorum yaparak fikirlerini beyan etmişlerdir.

Ali ismine ait nitelikler

Bu ismi nasıl nitelendirirdiniz? Geleneksel, dini, çekici veya modern yapmanız gereken uygun gördüğünüz en fazla 5 özelliği aşağıdaki kutu üzerinde işaretlemek ve onayla düğmesine tıklamak. Ziyaretçilerimizin daha önceki tercihlerini yanlarında bulunan çarpı (x) simgesine tıklayarak kaldırabilir ve yerlerine yenilerini belirtebilirsiniz.

Ali ismi ile ilgili ziyaretçi yorumları Yorum Yap

Valla arkadaslar bu ısım çok gusel herkese tavsıye ederım oglunuzun ısmını ali koyun ali ler efendı olur kısılık sahıbı olur.

Ali Bay

Ali benim sinif arkadaşım o benim aşkım.

Elif Nilsu Yıldırım

Ali ismini çok severm çnkü benm hayatımın anlamının adı ali o benim canım herşeyim iyiki onu tanımışım.

Selcan Söztanacı

Ali çokk guzel isim hatta on numara isim tavsiye ederimm yegenimin adı oda amca gibi motorcuu olacak ali ismini koyun arkadaşlar.

Sabri Kaydırak

Benimde adım ali ve bu ismi benim ismim olduğu için değil ama gerçekten seviyorum.

Ali Yüksekbağ

Bence ali ismi erkek isimleri içinde en güzeli.

Esra ışık

Bnim çıkdııgm kişinin adıda ali o bnim herşeyim onu çoıkkseviyorum oda bni çokseviyor allah ayırmasın biizi o bnim için herşey onun için canım bile verrim bubün verdiign hediye içinde çok tşk edrim çok güüzldi sni çokk seviyorum aşkkmm a//ö ali //özge aşkk
.

Özgee

Çok ali var güzel isim ama çok kulaniliyor.

Ali

Güzel ve süper isim.

Deryamasmavi

Aşkım seni seviyorum

Subra

Tüm Yorumlar

Ziyaretçilerimizin bu isim hakkında belirttiği düşüncelerin geri kalanını görmek için lütfen linke tıklayın.

Ali ismini taşıyan önemli kişiler

Araştırmalarımız sonucunda Ali ismini taşıyan aşağıdaki şahsiyetlere ulaştık. İlgili kişilerin adı soyadı, doğum ve mesleki özellikleri gibi temel bilgileri hakkında fikir edinebilirsiniz.

İsmi Ali olan önemli kişiler

Ali Abalı

Ali Abalı, (Doğum Tarihi: 1930 Fethiye) Türk spor adamı ve gazeteci.

Ali Abdullah Salih

Ali Abdullah Salih (Arapça:علي عبدالله صالح), (Doğum Tarihi: 21 Mart 1946, Bayt al-Ahmar), Yemen Cumhuriyeti'nin ilk ve şimdiki devlet başkanı. Daha önce devlet başkanı görevine 1978'den 1990 yılına kadar Yemen Arap Cumhuriyeti'nin (Kuzey Yemen) Devlet Başkanı olarak görev yaptı. Yemen'in en uzun görevde kalan devlet başkanıdır. 2 Şubat 2011'de 2013 yılındaki seçimlerde yeniden aday olmayacağını açıkladı. Silahsız protestoculara karşı hükümetin şiddetli yanıt vereceğini açıkladı. Partisinin milletvekilleri 23 Şubat 2011 tarihinde istifa etti. 10 Mart 2011'de Salih yasama ve yürütme yetkilerini ayırarak, yeni bir anayasa konusunda bir referandum yapacağını ilan etti.

Ali Ahmet Kelecek

Ali Ahmet Kelecek, emekli Hava Tuğgenerali ve belediye başkanı. 2 Aralık 1981-28 Mart 1984 tarihleri arasında Adana Belediye Başkanlığı görevini yapmıştır.

Ali Akbar Moradi

Ali Akbar Moradî, (1957- ), Kürt kökenli Yarsani İranlı müzisyen ve besteci. Batı İran'da Kermanşah şehrinde doğdu. Küçük yaşta müziğe başlayan Moradî, Mirza Seyyid Ali Kafaşyan, Kaki Allah Morad Hamidî ve Seyyid Veli Hüseynî gibi Kürt müzik üstatlarının gözetiminde Kürt müzik makamları ve Kürt tamburu öğrenimi gördü. İlk resitalini 1971'de Kermanşah'ta verdi. 1981'de, şarkıcı Şahram Nazerî'yle birlikte çalışarak, Avrupa ve Kuzey Amerika'da sahne aldı. Kürt sufizminde kutsal sayılan tambur konusunda ustadır. New York, San Francisco ve Londra'da sahne almıştır. 30 Eylül 2006'da, San Francisco Dünya Müzik Festivali'nde "Voices of Kurdistan" (Kürt Diyârının Sesleri) isimli bir resital sunmuştur.Erdal Erzincan ve Ulaş Özdemir ilede turneler düzenlemiştir.Bir İngiliz müzik dergisi tarafından dünyadaki en iyi müzisyenlerinden elli birinci olarak seçilmiştir.

Ali Akdemir (futbolcu)

Ali Akdemir, (Doğum Tarihi: 3 Nisan 1982 Bolu) Defans (Sol bek) mevkiinde görev yapan Türk futbolcu.

Ali Akdeniz

Ali Akdeniz, Türk futbolcu (Aydın, 17 Nisan 1975).

Ali Alkan (Ankara doğumlu)

Ali Alkan (Doğum Tarihi: 9 Şubat 1950 Kızılcahamam, Ankara), Türk hukukçu, Yargıtay 1. Başkanı.

Ali Arabacı

Ali Arabacı (Doğum Tarihi: 1950, Bulgaristan), Türk siyaset adamı.

Ali Arslan (siyasetçi)

Ali Arslan (Doğum Tarihi: 20 Ocak 1955, Ula, Muğla), Türk siyasetçi.

Ali Arslan (tarihçi)

Ali Arslan (Doğum Tarihi: 1961, Yayladağı, Hatay), Türk tarihçi.

Ali Arslan (yazar)

Ali Arslan,   (Doğum Tarihi: 12 Nisan 1947, Tire),   Eğitimci, yazar.

Ali Asaf Sarıca

Ali Asaf Sarica (Doğum Tarihi: 6 Aralık 1987, İstanbul) Türk Müzisyen.

Ali Asker Barut

Ali Asker Barut, (Doğum Tarihi: 1964; Ovacık, Tunceli) şair, gazeteci, yayımcı.

Ali Atay

Dursun Ali Atay (20 Nisan 1976, Rize), Türk oyuncu.

Ali Atıf Bir

Ali Atıf Bir (Samsun, 6 Ekim 1962), reklam danışmanı ve köşe yazarı.

Ali Ayağ

Ali Ayağ, (Doğum Tarihi: 1950, İstanbul, Türkiye), Türk siyasetçi.

Ali Ağaoğlu

Ali İbrahim Ağaoğlu (Doğum Tarihi: 3 Mart 1954, Of, Trabzon), Türk iş adamı. Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı'dır. Beş çocuk babasıdır. Lise eğitimini son sınıfta[1] ticarete atılmasıyla[2] bırakmıştır. Mart 2013 itibariyle Forbes'in yaptığı araştırmaya göre, 2.7 milyar ABD doları servetiyle, Türkiye'nin 8., dünyanın ise 527. en zengin iş adamıdır[3].
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Ali Babaoğlu

Ali Babaoğlu (Doğum Tarihi: 1930, Nevşehir, Türkiye), Türk siyasetçi.

Ali Baransel

Ali Baransel, Türk televizyoncu ve Radyo Televizyon Üst Kurulu başkanı. 1994 ve 1996 yılları arasında RTÜK başkanlığı görevinde bulunmuştur. RTÜK başkanlığı görevine getirilmiş olan ilk kişi kendisidir. Ayrıca Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mütevelli Heyeti başkanvekilidir.1998-2001 yılları arasında TGRT genel müdürlüğü yapmıştır.

Ali Bardakoğlu

Ali Bardakoğlu (1952 Tosya, Kastamonu, Türkiye), Eski diyanet işleri başkanı ve Türk ilahiyatçı.

Ali Barışık

22 Ağustos1980 tarihinde doğmuştur. Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü'nde 2 yıl eğitim gördükten sonra, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı'na geçiş yapmıştır; 2007 yılında mezun olmuştur.2006 yılında Royal Shakespeare Company' ye gözlemci olarak kabul edilmiştir. Royal Shakespeare Company ve BBC Drama Radyosu' nun ortak bir çalışması olan "Regime Change" adlı oyunda Henry Goodman ile birlikte rol almıştır.Genel Sanat Yönetmenliğini Prof. Zeliha Berksoy' un yaptığı Beşiktaş Belediyesi Kültür Sanat Platformu'nda Tiyatro koordinatörü olarak çalışmıştır. Orada "Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım" ve "Mutlu Yıllar" adlı oyunlarda rol almıştır.

Ali Barkın

Ali Barkın Bürkan(Doğum Tarihi: 3 Ocak 1985, Ankara), Türk sinema ve dizi oyuncusu.

Ali Bayramoğlu

Ali Bayramoğlu, (1956, Gelibolu, Çanakkale, Türkiye) Yeni Şafak gazetesi köşe yazarı.

Ali Başar

Ali Başar (17 Şubat 1974, Almanya), Türk oyuncu.

Ali Bektan

Ali Bektan (Doğum Tarihi: Üsküdar, İstanbul), Türk gazeteci ve köşe yazarı.

Ali Berktay

Ali Berktay (Doğum Tarihi:1960) İstanbul Türk yazar,çevirmen, sinema ve tiyatro oyuncusu.

Ali Bozer

Ali Hüsrev Bozer (Doğum Tarihi: 1925, Ankara) Türk hukukçu ve siyasetçi.

Ali Buhara Mete

Ali Buhara Mete (Doğum Tarihi: 20 Şubat 1983, İstanbul), Türk oyuncu. Üniversite eğitimini İstanbul Bilgi Üniversitesi, Siyaset Bilimi bölümünde tamamladı. Ömer Lütfi Mete'nin oğludur.

Ali Bulaç

Ali Bulaç (Doğum Tarihi: 1951, Mardin), sosyolog, ilahiyatçı, gazeteci, yazar.

Ali Candaş

Ali Candaş (Doğum Tarihi: 1940 Trabzon / Beşikdüzü), İstanbul ‘da yaşamaktadır. İlköğrenimini Erzurum Gazi İlkokulunda yaptı. 1952 yılında Erzurum Pulur Köy Enstitüsü’ne sınavla girdi. 1956 yılında İstanbul, Çapa öğretmen Okulu resim semineri öğrencisi oldu. 1959 yılında Bu okuldan ilkokul öğretmeni olarak mezun oldu. Aynı yıl İstanbul- Çatalca Bahşayiş köyü öğretmeni oldu Aynı yıl Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü'nü ikincilikle kazandı. 1962 yılında resim-iş öğretmeni olarak Urfa Kız Öğretmen Okulu'na atandı.1965’te Trabzon Karma Ortaokuluna nakli çıktı. Aynı yıl, Ordu, Perşembe Öğretmen Okulu resim-İş öğretmenliğine geçiş yaptı. 1971 yılında ilk kişisel sergisini bu şehirde açtı. 1973 yılında İstanbul-Çapa Öğretmen Okulu resim öğretmenliğine atandı. Bu okulda beş yıl çalıştıktan sonra 1978 yılında İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü'ne geçti. (Şimdiki adıyla Marmara Üniversitesi, Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü. Aynı kurumdan Prof. Ünvanı ile 2006 yılında kendi isteği ile emekli oldu.

Ali Cansun Begeçarslan

Ali Cansun Begeçarslan (Doğum Tarihi: 18 Eylül 1982, İstanbul) Futbol kariyerine Beşiktaş'ta başladı ve burada profesyonel oldu. Beşiktaş'ta fazla şans bulamadı ve Gençlerbirliği, Sakaryaspor, Antalyaspor, Gaziantepspor'da oynadı. 2008 - 2009 sezonunda Azerbaycan'da Neftçi Bakü takımında oynadı. 2009-2010 sezonunda transferin son gününde Hacettepespor ile anlaştı. 2010-2011 sezonu itibariyle Adana Demirspor ile sözleşme imzaladı. 2011-2012 sezonu başında Eyüpspor'a transfer oldu.

Ali Cengizkan

Ali Cengizkan (Doğum Tarihi: 29 Ekim 1954, Ankara), Türk şair ve yazar.

Ali Coşkun (akademisyen)

Bu maddenin konusuna aşina iseniz maddeyi genişleterek onun kayda değer olduğunu ortaya koyun. Bu sorunu çözmenin en iyi yolu, konu hakkında, maddenin yazarı ve konusundan bağımsız taraflarca yayımlanmış kaynaklar vermektir. Eğer kayda değerliği kanıtlanamazsa, maddenin Vikipedi:Silme politikası gereği silinmeye uygunluğu, muhtemelen göz önüne alınacaktır.

Ali Coşkun (sanayici)

Ali Coşkun 59. Hükümet (ve öncesinde 58. Hükümet) Sanayi ve Ticaret Bakanı, TBMM 22. Dönem AKP İstanbul milletvekillerindendir. Öncesinde, 21. Dönem'de FP'den ve 20. Dönem'de ANAP'tan İstanbul milletvekili seçilmişti.

Ali Demirsoy

Prof. Dr. Ali Demirsoy, (ICZN yazar gösteriminde Demirsoy; d. 1945 Yuva, Kemaliye, Erzincan) Türk biyolog, profesör akademisyen, entomoloji ve entomoloji dalında evrimsel biyoloji uzmanı. Şimdiye kadar 20 takson tanımlamış ve 12 taksona da adı verilmiştir. 1945 yılında, eski adı Gerüşla olan Yuva köyünde doğdu.

Ali Demirçalı

Ali Demirçalı (Doğum Tarihi: 1 Nisan 1965, Elazığ), Türk siyasetçi ve iş adamı.

Ali Divandari

Ali Divandari (Doğum Tarihi: 1957, Sabzevar, İran), İranlı çizer. 1975 yılından bugüne grafik ve karikatür sanatıyla uğraşmaktadır. İlk kişisel karikatür sergisini 1976 yılında Sabzevar şehrinde açtı. 1980 yılından sonra eserleri yerel gazetelerde ve birçok uluslararası kültür ve sanat dergisinde yayımlandı. İran, Norveç, Yugoslavya, Fransa, Kolombiya, İtalya, Japonya, Makedonya, Belçika, Kore, Türkiye, Almanya, ABD, Brezilya, Hırvatistan, Hollanda, İsveç, Kıbrıs, Küba, Portekiz, Romanya, Rusya, Ukrayna, Çin, Kazakistan ve Polonya'da düzenlenen uluslararası karikatür etkinliklerinde eserleri sergilendi ve hazırlanan albümlerde yayınlandı. Karikatür dalında 43 uluslararası ödülü vardır.[1][2]
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Ali Dündar

Ali Dündar (Doğum Tarihi: 1 Eylül 1924, Akkışla), öğretmen, yazar.

Ali Dürüst

Ali Dürüst (Doğum Tarihi: 1955, İstanbul), iş adamı. Boğaziçi Üniversitesi mezunudur. Ayrıca, Galatasaray Lisesi ve Dürüst Şirketler Grubu adlı şirketin yöneticisidir.2013 yılının Temmuz ayında Galatasaray yöneticiliğinden alınıp yerine İlhan Helvacı getirilmiştir.

Ali Düşenkalkar

Ali Düşenkalkar (Doğum Tarihi: 1961, Lefkoşa), tiyatro ve sinema oyuncusu.

Ali Ecder Akışık

Ali Ecder Akışık (Doğum Tarihi: 23 Nisan 1938 Ankara, Ölüm Tarihi: 28 Eylül 2010 Ankara) Türk tiyatro, sinema, seslendirme sanatçısı.

Ali Ekber Kayaş

Ali Ekber Kayaş (Doğum Tarihi: 5 Nisan 1987), Türk atlet. 200, 300 ve 400 metre koşmaktadır. Enka Spor Kulübü sporcusudur.

Ali Ekrem Özkul

Ali Ekrem Özkul, (Doğum Tarihi: 1954), YÖK Yürütme Kurulu üyesi.

Ali el-Ureyd

Ali el-Ureyd (Arapça: عبيد علي شرم) Tunuslu siyasetçi, Tunus İçişleri Bakanı ve eski başbakanı.

Ali Em

Ali Em, (Doğum Tarihi: 11 Kasım 1950; Aybastı, Ordu Türkiye), Türk hukukçu.

Ali Er

Ali Er (Doğum Tarihi: 10 Mart 1949, Mersin, Türkiye), Türk siyasetçi.

Ali Erdemir

Ali Erdemir (Doğum Tarihi: 2 Temmuz 1954, Göztaşı (Nürfet) Köyü Kadirli, Osmaniye), Türk bilim insanı. Malzeme bilimi, yüzey mühendisliği ve triboloji üzerine yaptığı araştırmalarla tanınmıştır. Nanoteknoloji kullanarak geliştirdiği yapay elmas özelliği taşıyan buluşu ile R&D ödülünü 4[1] kez kazanmıştır. Ayrıca 6 tane buluşu için patent almıştır.[2]

Ali Erdoğan

Ali Erdoğan (Doğum Tarihi: 1968, İlyaslı), Türk mimar ve siyasetçi. 29 Mart 2009 tarihi itibari ile Uşak belediye başkanı'dır.

Ali Erkan Kavaklı

Ali Erkan Kavaklı (Doğum Tarihi: 1952, Konya), Türk yazar

Ali Erkazan

Ali Erkazan (Doğum Tarihi: 1952, Samsun), Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.

Ali Ersan Duru

Ali Ersan Duru, (Doğum Tarihi: 19 Eylül 1984) Ankara doğumlu Türk oyuncudur.

Ali Farzat

Ali Farzat (Arapça: علي فرزات‎) (Doğum Tarihi: Hama, 22 Haziran 1951), ünlü Suriyeli siyasi karikatürist. Suriye, Arap ve uluslararası gazetelerde 15,000'den fazla karikatür yayınladı. Ve Arap Karikatüristler Birliği'nin başkanlığını yürütmekte.

Ali Fethi Esener

Ali Fethi Esener, (1915; Üsküdar, İstanbul), Türk asker ve siyasetçi.

Ali Fuat Aydın

Geleneksel Türk Halk Müziği’nin temel çalgılarından bağlamanın temsilcilerinden olup özellikle zeybek tavrı üzerine yoğunlaşmıştır. 1973’te Aydın – Karpuzlu - Ektirli Köyü’nde doğdu. Sırasıyla İzmir Mustafa Urcan İlkokulu (1984), İzmir Bornova Anadolu Lisesi (1991) ve Ankara Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun oldu (1998).

Ali Fuat Eyüboğlu

Ali Fuat Eyüboğlu (Doğum Tarihi: 1931, Sarıkaya, Yozgat), Türk siyasetçi.

Ali Fuat Onan

Fuat Onan (Doğum Tarihi: 1952), Tiyatro ve sinema oyuncusu, yardımcı yönetmen, senarist.

Ali Gevgilli

Ali Gevgilli, (Doğum Tarihi: 1938 - İzmir) Gazeteci, yazar.

Ali Gökdemir

Ali Gökdemir (Doğum Tarihi: 17 Eylül 1991), Türk kökenli[2] Azeri milli futbolcu.Süper Lig ekiplerinden Elazığspor'da kiralık olarak oynamaktadır.
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Ali Güler

Bu maddenin konusuna aşina iseniz maddeyi genişleterek onun kayda değer olduğunu ortaya koyun. Bu sorunu çözmenin en iyi yolu, konu hakkında, maddenin yazarı ve konusundan bağımsız taraflarca yayımlanmış kaynaklar vermektir. Eğer kayda değerliği kanıtlanamazsa, maddenin Vikipedi:Silme politikası gereği silinmeye uygunluğu, muhtemelen göz önüne alınacaktır.

Ali Gültiken

Ali Kurtuluş Gültiken (Doğum Tarihi: 27 Haziran 1965, İstanbul), Forvet mevkiinde görev yapmış ünlü eski Türk futbolcusu. 1999 yılından itibaren teknik direktörlük yapmaktadır. 2009 yılının ikinci yarısında, Göztepe'de Futbol Direktör'lüğü görevine getirilmiştir. Ayrıca 2010-2011 sezonunda Göztepe'yi, TFF 2. Lig'den Bank Asya 1. Lig'e çıkartan ekibin başında yer almıştır. 2011-2012 sezonu itibariyle, Göztepe'deki görevi devam etmektedir.

Ali Günay (Hatay doğumlu)

Ali Günay (Doğum Tarihi: 1952 Antakya), Türk siyasetçi.

Ali Günay (yazar)

Ali Günay (Doğum Tarihi: 1953 Antakya, Hatay, Türkiye), Türk, yazar.

Ali Günaydın

Ali Günay (Doğum Tarihi: 1948 Çay, Afyonkarahisar), Türk siyasetçi.

Ali Gürbüz (Antalya doğumlu)

Ali Gürbüz (Antalya[1]), Türk pehlivan. 650[2] ve 651. ve 652 Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde birinci gelerek üç kez başpehlivan unvanını kazandı.Cumhuriyet tarihinde bu başarıyı yakalayan 5 güreşçiden biridir.[3] Doping testi pozitif çıktığı için kazandığı altın kemer ve başpehlivanlık ünvanları, para ödülü geri alındı. [4]
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Ali Gürbüz (Sivas doğumlu)

Ali Gürbüz (Doğum Tarihi: 1939, Sivas), Türk siyasetçi.

Ali Güven (müzisyen)

Ali Güven, (Doğum Tarihi: 1974 Nünberg, Almanya) Türk pop şarkıcısı.

Ali Güzeldal

Ali Güzeldal (Doğum Tarihi: 10 Nisan 1986, Samsun), Türk futbolcu.

Ali Güçlü Şimşek

Ali Güçlü Şimşek (Doğum Tarihi: 1983, Kadıköy), Türk müzisyen ve yapımcıdır.

Ali Hakan Beşen

Ali Hakan Beşen, (Doğum Tarihi: 25 Temmuz 1969), tiyatro, seslendirme, sinema sanatçısı.

Ali Halaman

Ali Halaman (Doğum Tarihi:5 Ocak 1954 Adana,Kozan) Türk siyasetçi ve maliyeci.

Ali Haydar Akın

Ali Haydar Akın (Doğum Tarihi: 5 Nisan 1926, Buldan, Denizli), Ali Haydar Akın Vakfı'nın kurucusu, Türk iş adamı.

Ali Haydar Öner

Ali Haydar Öner (Doğum Tarihi: 10 Temmuz 1948, Sarız, Kayseri, Türkiye), Türk bürokrat.

Ali Hekimoğlu

Ali Hekimoğlu (Doğum Tarihi: 23 Mart 1980, İstanbul), Türk seslendirme sanatçısı. Latin dili ve edebiyatı öğrenimi görmüştür. Johnny Bravo adlı çizgi filmle tanınmıştır. Ayrıca Disney kanalında da birçok seslendirme yapmıştır. Şuan Nickelodeon kanalında Big Time Rush adlı dizideki Carlos karakterini seslendirmektedir.

Ali Helvacı

Ali Helvacı (Doğum Tarihi: 10 Ocak 1991, Denizli) Türk futbolcu. Denizlispor'da oynamaktadır.
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Ali Hikmet

Ali Hikmet (Doğum Tarihi: 1971, İstanbul), Türk şair. Hikmet, Samsun Anadolu Lisesi'nin ardından Kadıköy Maarif Koleji'ni bitirmiştir.

Ali Hilmi Yazıcı

Bu maddenin konusuna aşina iseniz maddeyi genişleterek onun kayda değer olduğunu ortaya koyun. Bu sorunu çözmenin en iyi yolu, konu hakkında, maddenin yazarı ve konusundan bağımsız taraflarca yayımlanmış kaynaklar vermektir. Eğer kayda değerliği kanıtlanamazsa, maddenin Vikipedi:Silme politikası gereği silinmeye uygunluğu, muhtemelen göz önüne alınacaktır.

Ali Hürol

Ali Hürol (Doğum Tarihi: 17 Temmuz 1950, Ankara), Türk tiyatro oyuncusu ve yönetmendir.

Ali Işık

Ali Işık, 01 Temmuz 1990 doğumlu Efes Pilsen Spor Kulübü altyapsısından yetişmiş ve şu an Hacettepe Üniversitesi kadrosunda bulunan Türk basketbolcu

Ali Kaban

Ali Kaban, (Doğum Tarihi: 1966, Sandıklı, Afyonkarahisar), Türk bürokrat.

Ali Kalkan

Ali Kalkan, Ali Rıza Kalkan (Doğum Tarihi:29 ekim,1976 istanbul),Aliço lakabıyla da tanınan,Türk yeraltı dünyasının az sayıdaki Alevi kökenli üyelerinin son yıllardaki en tanınmış ismi.

Ali Karagöz

Ali Karagöz (Doğum Tarihi: 1960, İstanbul), Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.

Ali Karimi

Ali Karimi, (Farsça: علی کریمی Alī Karīmī; tam adı: محمد علی کریمی پاشاکی Mohammad Alī Karīmī Pāshākī; d. 8 Kasım 1978, Kerec, İran) İranlı futbolcu.

Ali Kemal Başaran

Ali Kemal Başaran (Doğum Tarihi: 1942, Akçaabat, Trabzon), Türk siyasetçi.

Ali Kibar

'Ali Kibar, (Doğum Tarihi: 1958, Kayseri), Türk sanayici iş adamı, Kibar Holding yöneticisi.

Ali Kılıç (1990 doğumlu futbolcu)

Ali Kılıç (Doğum Tarihi: 15 Şubat 1990, Kelkit, Gümüşhane), Türk futbolcu. Kartalspor'da oynamaktadır.

Ali Kocatepe

Ali Kocatepe (Doğum Tarihi: 25 Şubat 1947, İzmir), Türk besteci, söz yazarı, yorumcu ve müzik yapımcısı.

Ali Kolat

Ali Kolat, (Doğum Tarihi: 1 Mayıs 1951, Darende, Malatya, Türkiye), Türk bürokrat.

Ali Koç

Ali Yıldırım Koç (Doğum Tarihi: 2 Nisan 1967, İstanbul), Türk iş adamı. Rahmi Koç'un en küçük oğludur.

Ali Koçak

Ali Koçak (Doğum Tarihi: 1961, Ankara), Türk gazeteci, savaş muhabiri, yazar.

Ali Köken

Ali Köken (Doğum Tarihi: 20 Nisan 1967, Afyon), Türk tiyatro oyuncusu ve şairdir.

Ali Köksal

Ali Köksal (Doğum Tarihi: 10 Kasım 1989, Ordu). Türk futbolcu.

Ali Külebi

Ali Külebi (1945, Antalya), Türk gazeteci, yazar. 14 yaşından başlayarak askerî konularla, özellikle de havacılıkla ilgilenmiştir. Özel pilot lisansı ve paraşütçü brövesi almıştır.

Ali Laricani

Ali Ardeşir Laricani (Doğum Tarihi: 1 Ocak 1958, Necef, Irak), İranlı filozof, politikacı ve İran meclis başkanı.

Ali Mazhar Haznedar

Ali Mazhar Haznedar (Doğum Tarihi: 1925, Ordu), Türk siyaset adamı.

Ali Mehmet Kocaoğlu

Ali Mehmet Kocaoğlu (Doğum Tarihi:1946 Kayseri, Türkiye), Türk, hukuk profesörü.

Ali Meriç

Ali Meriç (Doğum Tarihi:3 Nisan 1959, Alaşehir) Türk oyuncu, yönetmen ve yazar

Ali Muhammed Mücaver

Ali Mohammed Mujawar (Doğum Tarihi: 26 Nisan 1953), 7 Nisan 2007 - 10 Aralık 2011 tarihleri arası Yemen Başbakanlığı yapmış politikacı. Ali Muhammad Mujawar bu görevden önce Elektrik Bakanlığı yapmıştır.

Ali Murat Daryal

Ali Murat Daryal Türk İlahiyat profesörü. 1931’de İstanbul’da doğdu. 1950’de Taksim Erkek Lisesini, 1959’da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap-Fars Filolojisi Bölümünü bitirdi. Aynı üniversitenin Psikoloji Bölümünden de mezun oldu. İslâmî ilimler üzerine özel dersler aldı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İslâm Araştırmaları Bölümünde asistanlık ve orta dereceli okullarda din bilgisi öğretmenliği yaptıktan sonra, 1966’da İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsüne öğretim görevlisi olarak tayin edildi. 1988’de doktorasını tamamladı, 1998’te profesör oldu. Aynı yıl yaş haddinden emekli olan Prof. Dr. Ali Murat Daryal, bir süre daha Marmara Üniversitesi İâhiyat Fakültesinde sözleşmeli olarak öğretime devam etti.

Ali Murat Erkorkmaz

Ali Murat Erkorkmaz (Doğum Tarihi: 21 Eylül 1948, İstanbul) Mimar, Yazar, Ressam, Müzisyen ve Yazılım uzmanı.

Ali Murat Güven

Ali Murat Güven, Türk gazeteci. Ayrıca, reklâm sektöründe metin yazarı ve kreatif yönetmen.

Ali Müfit Gürtuna

Ali Müfit Gürtuna (Doğum Tarihi: 1 Haziran 1952; Ermenek, Karaman), Türk avukat ve siyasetçi, İstanbul'un Cumhuriyet dönemindeki 30. belediye başkanıdır.

Ali Naci Akansu

Ali Naci Akansu, Türk bilim insanı ve akademisyen.

Ali Naili Erdem

Ali Naili Erdem (Doğum Tarihi: 17 Şubat 1927, Kemalpaşa, İzmir, Türkiye), Türk siyasetçi.

Ali Nar

Ali Nar, Türk şair, yazar ve romancısı.

Ali Nesin

Ali Nesin (1956, İstanbul), Türk matematikçi.

Ali Nihat Yavşan

Ali Nihat Yavşan 1963 doğumlu. Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü mezunu. 1984’den beri Çocuk Tiyatrosu'na emek veriyor. Pembe Kurbağa Gösteri Etkinlikleri’nin kurucusu.

Ali Nihat Yazıcı

Ali Nihat Yazıcı, 1964 yılında Adapazarı'nda doğdu. Bir öğretmen ailesi çocuğu olan Yazıcı, Anadolu'nun farklı yerlerinde ilk ve orta öğretimini devam ettirdikten sonra Pertevniyal Lisesini bitirdi ve İTÜ Elektrik Elektronik Fakültesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliğine girdi. 11 yaşından beri satranç camiasının içinde olan Yazıcı 14 yaşından itibaren hakemlik yapmaya başladı.

Ali Omar Ermes

Ali Omar Ermes (Arapça: علي عمر الرميص), uluslararası düzeyde tanınmış, Libyalı sanatçı, yazar ve spikerdir. Her şeyden önce önemli bir düşünürdür. Libya'da birçok Arapça ve İngilizce eser yazdı. Şu sıralarda Dünya'da çeşitli konferanslar vermekte ve katılmaktadır.

Ali Osman Ulusoy

Ali Osman Ulusoy, (Doğum Tarihi: 1927, Çamlık, Of, Trabzon) iş ve spor adamı. Zehra Ulusoy ile evlidir ve üç çocuğu vardır.[1]
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Ali Peçen

Ali Peçen (doğ. 30 Ocak 1969) İstanbul doğumlu voleybolcu. Boyu 1.92 cm, kilosu 92 kg'dir. Galatasaray SK Erkek Voleybol Takımında Libero mevkiinde oynamaktadır. Daha önce Eczacıbaşı, Halkbank Netaş, Erdemir,Fenerbahçe voleybol takımlarında oynamış, Fenerbahçe'ye 2007 yılında gelmiştir. Forma numarası 9'dur. Tam 180 kez milli formayı giymiştir. Takımın yardımcı kaptanıdır. Ali Peçen 2009 yılında GALATASARAY Voleybol Erkek Takımına transfer olmuştur.

Ali Poyrazoğlu

Ali Poyrazoğlu, (Doğum Tarihi: 1 Ocak 1943, İstanbul), sinema ve tiyatro oyuncusu, yazarı ve yönetmeni.

Ali Rıza Alaboyun

Ali Rıza Alaboyun (Doğum Tarihi: 8 Mart 1957, Aksaray), Türk siyasetçi.

Ali Rıza Binboğa

Ali Rıza Binboğa, (Doğum Tarihi: 1950, Kayseri), Türk pop şarkıcısı.

Ali Rıza Demircan

Ali Rıza Demircan (Doğum Tarihi: 1945 Kasımpaşa, İstanbul) Türk ilahiyatçı ve yazardır.

Ali Rıza Kubilay

Ali Rıza Kubilay, (Doğum Tarihi: 15 Mart 1977, Ankara), tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, seslendirme sanatçısı.

Ali Rıza Soydan

Ali Rıza Soydan (Doğum Tarihi: 9 Şubat 1956, Niğde), Türk oyuncu ve yönetmen.

Ali Rıza Yurtoğlu

Ali Rıza Yurtoğlu, Kırıkkale Balışeyh İlçesi Aşağı Karakısık Köyünde Doğmuştur Kırıkkale yöresinin mahalli sanatçısıdır. İç Anadolu Bölgesi'ne has bozlakları kendi yorumu ile okumuştur. Bozlak Türk Halk edebiyatında bir uzun hava türüdür. Konusunu aşiret kavgalarından, kan davalarından, aşk maceralarından alır. Çoklukla Güney ve Orta Anadolu bölgelerinde söylenir. Afşar bozlağı, Urum bozlağı gibi türleri vardır. Kırıkkale ve Kırşehir yöresine özgüdür.(Temsilcileri Muharrem Ertaş, Neşet Ertaş, Ali Rıza Yurtoğlu, Mustafa Tatlıtürk, Hacı Taşan, Çekiç Ali)

Ali Sadreddin Beyenuni

Ali Sadrettin Beyudi, Suriye'de Müslüman Kardeşler'in lider temsilciliğini yürütmektedir. 2011-2012 Suriye ayaklanması'nda görev yapmaktadır. Halkı örgütlemek ve devrim gerçekleştirmek için çalışmaktadır.

Ali Saydam

Ali Saydam (Doğum Tarihi: 14 Aralık 1946, Ankara), Türk gazeteci, yazar, iletişim profesyoneli, öğretim görevlisi.

Ali Serindağ

Ali Serindağ (Doğum Tarihi: 2 Nisan 1951, Pazarcık, Kahramanmaraş, Türkiye) Türk bürokrat.

Ali Sevimli

Ali Sevimli (Doğum Tarihi: 15 Haziran 1991, Niğde) Türk Futbolcu. Sivasspor'da oynamaktadir.

Ali Sunal

Ali Sunal (Doğum Tarihi: 22 Eylül 1977, İstanbul), tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu. Aynı zamanda Türk Sinemanın usta oyuncusu Kemal Sunal'ın oğludur ve tiyatro sanatçısı Ezo Sunal'ın abisidir.

Ali Sürmeli

Ali Sürmeli (Doğum Tarihi: 7 Nisan 1959, Solhan, Bingöl), Zaza asıllı[1] Türk tiyatro ve sinema oyuncusudur.
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Ali Tanrıyar

Ali Tanrıyar (Doğum Tarihi: 1914, Palihor, Pravişte, Drama, Yunanistan), Türk siyasetçi ve spor adamı.

Ali Tarık Fındık

Ali Tarık Fındık (Doğum Tarihi:1986) Türk aktör. Arka Sıradakilar isimli ve Fox Tv Ekranlarında yayınlanan gençlik dizisinde rol almış ve oradaki karakteri Kenan Esas’dır. Yine Fox Tv ekranlarında yayınlanan Aşkın Halleri Dizisinde Kutlu karakterini canlandırmıştır. En iyi olarak Aşkın Halleri dizisindeki Kutlu karakteri ile bilinmektedir.

Ali Tekintüre

Ali Tekintüre (1953 Adıyaman) güfteci ve şair.

Ali Teoman Germaner

Ali Teoman Germaner, (1934 - ) heykeltıraş. Aloş Germaner takma adıyla da bilinmektedir.

Ali Topuz

Ali Topuz (Doğum Tarihi: 14 Ekim 1932, Çayeli, Rize), Türk siyasetçi.

Ali Turan

Ali Turan (Doğum Tarihi: 6 Eylül 1983, Kayseri) doğumlu, defans mevkîinde forma giyen Konyaspor'lu Türk futbolcu.

Ali Tutal

Ali Tutal (Doğum Tarihi: 1950, Diyarbakır) Reklamcı, Sinema ve Dizi Oyuncusu, Dublaj Süpervizörü

Ali Türkan

Ali Türkan (Doğum Tarihi: 1 Ağustos 1987 Yozgat), Türk futbolcu. 2. Lig ekiplerinden İnegölspor'da oynamaktadır.

Ali Ulvi Mehmedoğlu

Doç. Dr. Ali Ulvi Mehmedoğlu, Bayburt’ta doğdu (1966). Erzurum İmam-Hatip Lisesi’ni bitirdi (1985). Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Lisans (1990); Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Yüksek Lisans (1993) ve Doktora (2000) eğitimini tamamladı. 2003 yılında Yard. Doç., 2008 yılında Doçent oldu. Çeşitli bilimsel dergilerde telif ve tercüme makaleleri yayınlandı. Halen Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölüm Başkan Yardımcısı ve Din Psikolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır. Evli ve bir çocuk babasıdır.

Ali Uyandıran

Ali Uyandıran (Doğum Tarihi: 20 Kasım 1946, Bursa), Sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu.

Ali Uzunırmak

Ali Uzunırmak (Doğum Tarihi: 22 Mayıs 1958, Atça, Sultanhisar, Aydın, Türkiye) Türk siyasetçi, iş adamı.

Ali Vasfi Kurt

Bu maddenin konusuna aşina iseniz maddeyi genişleterek onun kayda değer olduğunu ortaya koyun. Bu sorunu çözmenin en iyi yolu, konu hakkında, maddenin yazarı ve konusundan bağımsız taraflarca yayımlanmış kaynaklar vermektir. Eğer kayda değerliği kanıtlanamazsa, maddenin Vikipedi:Silme politikası gereği silinmeye uygunluğu, muhtemelen göz önüne alınacaktır.

Ali Yakıtal

Ali Yakıtal, (Doğum Tarihi: 1 Ocak 1948, İstanbul), Türk diplomat.

Ali Yalçın (futbolcu)

Ali Yalçın (12 Kasım 1965, Denizli), Türk eski futbolcu, teknik direktör. Denizlispor camiasi için kulüp tarihinin efsane futbolcuları arasında sayılmaktadır ve Denizlispor'a yakınlıyla bilinir.

Ali Yalçın (oyuncu)

Ali Yalçın (Doğum Tarihi: 22 Kasım 1989; Sivas), Türk dizi ve sinema oyuncusu. 6 yaşında çizmeye, 8 yaşında bağlama çalmaya başladı. Ortaokulda öğretmenlerinin desteğiyle ilk resim sergisini açtı. Çeşitli resim yarışmalarında birincilikler aldıktan sonra karikatüre başladı. Lise döneminde İstanbul'dan Ankara'ya taşındı. 2006 yılında İstanbul'a geri döndü ve moda tasarım eğitimi aldı. Bu dönemde gitar başta olmak üzere farklı enstrümanlar öğrendi. 2008 yılında Levent Ülgen ve Tarık-Binnur Şerbetçioğlu çiftinden oyunculuk eğitimi aldı. Akasya Durağı'nda bir sezon çalıştıktan sonra Adanalı, Küçük Kadınlar, Ejder Kapanı, Aşk ve Ceza, İstanbul'un Altınları gibi birçok yapımda yer aldı. Son olarak Mahsun Kırmızıgül'ün Babalar ve Evlatlar projesinde Tırmık karakterini canlandırdı. Şimdilerde Tükenmez Kalem'in yeni projesi Babam Sınıfta Kaldı dizisinde Sinan karakterini canlandırıyor.

Ali Yasak

Ali Yasak, (Doğum Tarihi: 1 Haziran 1956, Şanlıurfa)[1] Drej Ali lakaplı Kürt[2] kökenli mafya lideri.

Ali Yaylı

Ali Yaylı   (Doğum Tarihi:2 Eylül 1960 - İstanbul)   Tiyatro ve sinema sanatçısı.

Ali Yaşar Sarıbay

Ali Yaşar Sarıbay, (Doğum Tarihi: 18 Ocak 1952), Türk siyaset bilimcisi ve sosyologudur.

Ali Zamani Esmati

Ali Zamani Esmati, İranlı film yönetmeni. İtalya ve Çekoslovakya’da katıldığı film festivallerinde ödüller almıştır.

Ali Zorlu

Ali Zorlu, (Doğum Tarihi: 18 Şubat 1990, Giresun) Türk futbolcu.

Ali Çamdalı

Ali Çamdalı (Doğum Tarihi: 22 Şubat 1984, Almanya), Türk futbolcu.

Ali Çekirdekçi

Ali Çekirdekçi (Doğum Tarihi: 1969; İstanbul), Türk sinema ve dizi oyuncusu. Altın Bilezik , Ayşecik , Tatlı Kaçıklar , Bizim Mahalle gibi Tv dizilerinde rol alan oyuncu özellikle Show Tv'de yayınlanan 1999 yapımı Ayşecik dizisinde canlandırdığı Sihirbaz Tommiks karakteriyle tanınmıştır.

Ali Çelik

Ali Çelik (1975, Antalya), Türk oyuncu. Birçok dizide oyuncu olarak görev yapmıştır. Devlet tiyatroları sanatçısıdır. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Oyunculuk Bölümünden 1998 yılında mezun olmuştur.'MADE IN EUROPE' adlı filmle 15. Altın Koza Film Festivalinde EN İYİ ERKEK OYUNCU Ödüllerinden birini almıştır.

Ali Çetin Amcaoğlu

Ali Çetin Amcaoğlu (Doğum Tarihi: 1952, Gönyeli), Kıbrıslı Türk siyasetçi. Şu anda KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar bakanlığını yürütmektedir.

Ali Çimen

Bu maddenin konusuna aşina iseniz maddeyi genişleterek onun kayda değer olduğunu ortaya koyun. Bu sorunu çözmenin en iyi yolu, konu hakkında, maddenin yazarı ve konusundan bağımsız taraflarca yayımlanmış kaynaklar vermektir. Eğer kayda değerliği kanıtlanamazsa, maddenin Vikipedi:Silme politikası gereği silinmeye uygunluğu, muhtemelen göz önüne alınacaktır.

Ali Çınar

Ali Çınar, (Doğum Tarihi: 1965, Andırın, Kahramanmaraş), Türk bürokrat.

Ali Çolak

Ali Çolak (Doğum Tarihi: 1965, Nazilli, Aydın), Türk yazar. Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi'nde basladığı yüksek öğrenimini, Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde tamamladı. (1988) Edebiyat dergilerinde deneme ve incelemeleri yayımlandı. Yazılarını 1992'den bu yana düzenli olarak haftada bir "Gülsaati" baslığı altında Zaman'da yayınlıyor. Basılmış oniki kitabı bulunan Ali Çolak, 1996 yılında, "Günlük Güneşlik Şarkılar" adlı eseriyle Türkiye Yazarlar Birliği tarafindan "yılın deneme yazarı" seçildi.

Ali Öz

Ali Öz, Hrant Dink davasında adı geçen jandarma albay.

Ali Özen

Ali Özen (Doğum Tarihi: 1981, Malatya) Türk tekvandocu

Ali Özgentürk

1980 Prades Film Festivali Birincilik Ödülü
1980 Manheim Film Festivali "Altın Düka," "Katolik Kilisesi" ve Halk Jürisi Ödülleri
1980 San Sebastian Film Festivali, Birincilik Ödülü
1980 Lahey Film Festivali, Birincilik Ödülü
1980 Antalya Film Festivali, En İyi Yardımcı Kadın oyuncu Ödülü
1980[ Kelebek Gazetesi, en iyi film ödülü
1981 Kıbrıs Türk Federe Devleti, En iyi Tük Filmi ödülü

Ali Özgündüz

Ali Özgündüz (Doğum Tarihi: 10 Ekim 1965, Tuzluca, Iğdır), Türk siyasetçi. Cumhuriyet Halk Partisi'nin İstanbul 3. bölgeden Türkiye Büyük Millet Meclisi 24. dönem milletvekilidir.

Ali Özpalanlar

Ali Özpalanlar   (Doğum Tarihi: 21 Şubat 1949 - İzmir)   Eğitimci, şair, yazar.

Ali Özsoy

Ali Özsoy, [[Türksolu]] gazetesinin genel yayın yönetmeni[1] ve Ulusal Parti'nin genel başkan yardımcısıdır. Atatürk ve Kurtuluş Savaşımız isimli bir kitabın yazarıdır.
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Ali Öztürk (Burdur doğumlu futbolcu)

Ali Öztürk (Doğum Tarihi: 28 Temmuz 1987, Gölhisar, Burdur) Bölgesel Amatör Lig ekiplerinden Muratpaşa Belediyespor'da oynamaktadır.

Ali Öztürk (Kayseri doğumlu futbolcu)

Ali Öztürk (Doğum Tarihi: 12 Nisan 1987, Develi, Kayseri), şu anda PTT 1. Lig takımlarından Balıkesirspor'da forma giyen Türk futbolcu. Forvet pozisyonunda oynamaktadır. Kocapabuç lakabı ile de tanınmaktadır.

Ali Ünal

Ali Ünal, (Doğum Tarihi: 1955, Uşak) araştırmacı yazar, mütercim.

Ali Üçkulak

Ali Üçkulak(Doğum Tarihi: 30 Ocak 1986, Kayseri),Develi dogumlu Yeni Diyarbakırspor'lu Türk futbolcudur.

Ali İhsan Aksamaz

Ali İhsan Aksamaz (Doğum Tarihi: 1959, İstanbul), Ardeşen Laz kökenli Türkiye cumhuriyeti vatandaşı yazar ve araştırmacıdır. Laz dili, edebiyatı ve tarihi ile ilgili çalışmalarıyla tanınır.

Ali İhsan Bozdemir

Ali İhsan Bozdemir (Doğum Tarihi: 10 Temmuz 1969, Erzincan, Türkiye), Türk dizi oyuncusu. Show TV kanalında gösterilen 1997 yapımı Can Ayşecik adlı yerli dizide canlandırdığı Kız Yaşar karakteri ve 1993'te TRT ekranlarında yayınlanan Bizim Mahalle dizisinde canlandırdığı Çaycı Baretta karakterleriyle tanınır.

Ali İhsan Su

Ali İhsan Su, (Doğum Tarihi: 25 Haziran 1959, Konya), Türk bürokrat.

Ali İl

Ali İl (16 Kasım 1981, İstanbul) Türk dizi ve sinema oyuncusu. İ.Ü. Konservatuar Tiyatro mezunu olan İl, günümüzde Böyle Bitmesin dizisinde Atilla'yı canlandırmaktadır[1]
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Ali İpek

Ali İpek (Doğum Tarihi: 1955), Kasım 2005 - Haziran 2010 süreci ile Denizlispor Kulübü'nün başkanı, eski futbolcu, iş adamı.

Ali İpin

Ali İpin (Doğum Tarihi: 21 Aralık 1955, Ankara), Türk tiyatro oyuncusu. 1975 yılında girdiği ankara devlet konservatuvarı tiyatro bölümünden 1978 yılında mezun olan Ali İpin, 1981'de Devlet Tiyatrosu'ndan ayrılarak İsviçre'nin Cenevre şehrindeki Conservatoire de Genéve'nin drama bölümüne misafir öğrenci olarak eğitim kariyerine devam etti.

Ali Şahin (Kahramanmaraşlı)

Ali Şahin (Doğum Tarihi: 1934, Andırın, Kahramanmaraş), Türk siyasetçi.

Ali Şahin (Nizip doğumlu)

Ali Şahin (Doğum Tarihi: 2 Ocak 1970, Nizip, Gaziantep), Türk siyasetçi.

Ali Şen (spor adamı)

Ali Şen veya tam adıyla Ali Haydar Şen (Doğum Tarihi: 1939, Prizren, Yugoslavya Krallığı, bugün Kosova) Türk iş adamı ve Fenerbahçe eski başkanıdır. Daha çok Ali Şen ismiyle tanınmaktadır.

Ali Aliyev

Ali Aliyev (Doğum Tarihi: 27 Ekim 1980, Almatı, Sovyetler Birliği), Kazak futbolcu. Kazakistan Süper Ligi ekiplerinden Irtysh'de oynamaktadır.

Ali Babacan

Ali Babacan (Doğum Tarihi: 4 Nisan 1967, Ankara) Türk mühendis, ekonomist, siyasetçi, 2003 ve 2009 arası Bilderberg toplantı üyesi ve iş adamı .

Ali Bektaş

Ali Bektaş (Doğum Tarihi: 25 Ocak 1988, Erzincan), Türk futbolcu.

Ali Beratlıgil

Ali Beratlıgil (Doğum Tarihi: 1931; İzmit), Türk eski millî futbolcu ve teknik direktör. Türkiye'nin 1954 FIFA Dünya Kupası finallerine katılan kadrosunda yer aldı.

Ali Eren Beşerler

Ali Eren Beşerler (25 Ekim 1975, Ankara) Türk eski millî futbolcu ve teknik direktör.

Ali Bilgin

Ali Bilgin (Doğum Tarihi: 17 Aralık 1981, Essen) Almanya'da yetişmiş Türk millî futbolcu. 1. Lig ekiplerinden Göztepe'de forma giymektedir.

Ali Bongo Ondimba

Ali Bongo Ondimba (doğum ismi Alain Bernard Bongo), (Doğum Tarihi: 9 Şubat 1959, Brazzaville), Ekim 2009 tarihinden bugüne Gabon Devlet Başkanı olan bir Gabonlu politikacı.

Ali Kemal Denizci

Ali Kemal Denizci (Doğum Tarihi: 1 Mart 1950, Trabzon), Trabzonspor, Fenerbahçe ve Beşiktaş'ta oynamış olan Türk eski millî futbolcu, teknik direktör. Lakabı Fırtına Kemal olan Ali Kemal Denizci, Trabzonspor'un 1970'li yıllardaki efsane kadrosunun önemli oyuncularından biridir. Eski millî futbolcu Osman Denizci'nin abisidir.

Ali Dere

Ali Dere (Doğum Tarihi: 29 Eylül 1992; Bolvadin, Afyonkarahisar), Türk futbolcu. 1. Lig ekiplerinden Fethiyespor'da kiralık statüsünde forma giymektedir.

Ali Nail Durmuş

Ali Nail Durmuş (Doğum Tarihi: 20 Kasım 1970, Sakarya) Türk eski futbolcu, teknik direktör ve spor yorumcusu. Bursaspor ve Fenerbahçe'ye olan yakınlığıyla tanınır. Futbolculuk kariyerinin ardından Fenerbahçe TV'de dönem dönem futbol yorumcu olarak görev almıştır.

Ali Arif Ersen

Ali Arif Ersen (Doğum Tarihi: 1958, İstanbul), Türk ressam ve fotoğraf sanatçısı.

Ali Günçar

Ali Günçar (Doğum Tarihi: 19 Mayıs 1970, Afyon), Türk eski millî futbolcu, teknik direktör. Gençlerbirliği ile Beşiktaş'ın eski futbolcularındandır. Beşiktaş'da oynadığı seneler takım'da Ali Gültiken'nin bulunmasindan dolayi Küçük Ali'diye anılırdı. Kariyerine Afyonkarahisarspor'da altyapı antrenörü olarak devam etmektedir.

Ali Güneş

Ali Mehmet Güneş, (Doğum Tarihi: 23 Kasım 1978, Donaueschingen), Almanya'da yetişmiş Türk eski millî futbolcu.

Ali Güneş (futbolcu, 1961)

Ali Güneş (Doğum Tarihi: 15 Temmuz 1961, Gaziantep), Türk eski futbolcu, teknik direktör. Gaziantepspor ve Afyonspor'un eski futbolcularındandır. 2. Lig ekiplerinden Yeni Malatyaspor'u çalıştırmaktadır.

Ali Hamaney

Ayetullah Ali Hamaneyi (Farsça: آيت‌الله سيد على خامنه‌اى ; d. 17 Temmuz 1939; Meşhed), İran İslam Cumhuriyeti'nin dini lideri. Baba (Ayetullah Seyyid Cevat Hüseyni Hamaney) tarafı Azerbaycan Türkü[1] ve anne (Seyyid Haşim Necefabadi'nin kızı) tarafı Yezdli[1][2]dir.
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Ali Ulvi Hünkar

Ali Ulvi Hünkar (Doğum Tarihi: 1961, İzmir), Türk oyuncu, senarist.

Ali Kırca

Ali Kırca (Doğum Tarihi: 26 Aralık 1948, Akşehir), Türk haber sunucusu, yazar.

Ali Kireş

Ali Kireş (Doğum Tarihi: 24 Ocak 1991, Meram, Konya), Türk futbolcu. 3. Lig ekiplerinden Adıyamanspor'da oynamaktadır.

Ali Kuçik

Ali Küçik (Doğum Tarihi: 17 Haziran 1991, İnebolu, Kastamonu) Türk futbolcu. Bank Asya 1.lig kulüplerinden Tavşanlı Linyitspor'da oynamaktadır.

Ali Larter

Ali Larter, ABD'li oyuncu ve model. New York'ta yaşamaktadır.

Ali LeRoi

Ali LeRoi, ABD'li komedyen, oyuncu ve seslendirme sanatçısı.

Ali Lukunku

Maboula Ali Lukunku (Doğum Tarihi: 14 Nisan 1976; Kinşasa), Kongolu eski millî futbolcu.

Ali MacGraw

Alice MacGraw, (Doğum Tarihi: 1 Nisan 1939, New York). ABD'li model ve sinema oyuncusu.

Ali Ölmez

Ali Ölmez (Doğum Tarihi: 21 Ağustos 1983, İzmir), Türk futbolcu.

Ali Talip Özdemir

Ali Talip Özdemir (Doğum Tarihi: 1953, Ereğli, Konya, Türkiye) Türk siyasetçi.

Ali Osman Renklibay

Ali Osman Renklibay.(Doğum Tarihi: 24 Ekim 1948, Konya) Türk eski futbolcu ve teknik direktör. 1975-76 Süper Lig sezonunda 17 gol atarak Cemil Turan ile beraber Süper Lig Gol Kralı olmuştur.

Ali Sabancı

Ali İsmail Sabancı (Doğum Tarihi: 1969, Adana) Sabancı Ailesi'nin 3. kuşak üyesi, Türk işadamı.

Ali Sakal

Ali Sakal (Doğum Tarihi: 8 Ağustos 1983, Tirebolu, Giresun) Türk futbolcu. 1. Lig ekiplerinden Gaziantep Büyükşehir Belediyespor'da oynamaktadır.

Ali Soydan

Ali Soydan (Doğum Tarihi: 1934, İstanbul), Türk eski futbolcu.
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Ali Tandoğan

Ali Tandoğan (Doğum Tarihi: 25 Aralık 1977, Salihli, Manisa) sağ bek ve sağ kanat mevkiinde görev yapan Türk futbolcu.

Ali Şaşal Vural

Ali Şaşal Vural (Doğum Tarihi: 10 Temmuz 1990, Konak, İzmir), Türk futbolcu. 1. Lig ekiplerinden Altay'da oynamaktadır.

Ali Zitouni

Ali Zitouni (Arapça: علي زيتوني) (Doğum Tarihi: 11 Ocak 1981), Tunuslu futbolcu.

Ali Rıza Bebek

Ali Rıza Bebek ya da Ali Rıza Bebe (Doğum Tarihi: 1881, Sinop) - (ö. 22 Şubat 1935), Türk siyasetçi.

Ali Rıza Berkem

Ali Rıza Berkem (23 Eylül 1908, Seferihisar - 22 Mayıs 2007 İstanbul),kimya mühendisi, bilim insanı. Fransız Sınai Kimya Cemiyeti şeref üyesi. 1970 yılından itibaren Türk Kimya Derneği başkanı.

Ali Rıza Bey (Kastamonu milletvekili)

Ali Rıza Bey, (Doğum Tarihi: 1874, İnebolu, Kastamonu) - (ö. 28 Ocak 1935), Türk siyasetçi.

Ali Rıza Efendi

Ali Rıza (Doğum Tarihi: 1839, Selanik - Ölüm Tarihi: 1888, Selanik), Osmanlı Gümrük Muhafaza Teşkilâtı'nda bir memur, kereste tüccarı. Zübeyde Hanım'ın eşi, Mustafa Kemal Atatürk'ün ve Makbule Atadan'ın babasıdır. Bazı kaynaklarda ölüm tarihinin 28 Kasım 1893 olduğu ve hastalanarak öldüğü söylenmektedir.[kaynak belirtilmeli]

Ali Rıza Ertan

Ali Rıza Ertan (10 Haziran 1944-12 Şubat 1979), İzmirli şair.

Ali Rıza Erten

Ali Rıza Erten (Doğum Tarihi: 1887, Mersin) - (ö. 14 Mayıs 1964), Türk siyasetçi.

Ali Rıza Göksu

Rıza Göksu (Doğum Tarihi: 1903, Ermenek, Karaman) - (ö. 27 Kasım 1987), Türk hukukçu.

Ali Rıza Kılıçkale

Ali Rıza Kılıçkale, (Doğum Tarihi: 1913, Kayseri) - (15 Haziran 1979), Türk siyaset adamı.

Ali Rıza Levent

Ali Rıza Levent (Doğum Tarihi: 1893, Girit) - (ö. 19 Kasım 1974), Türk siyasetçi.

Ali Rıza Pasin

Ali Rıza Pasin (1890 - 1947) İstiklal Madalyası sahibi asker, eski GATA başhekimi. (1935-1942)

Ali Rıza Paşa (sadrazam)

Ali Rıza Paşa ya da Düztaban Ali Rıza Paşa (Doğum Tarihi: 1860 - Ölüm Tarihi:1932), Osmanlı Devleti'nin son yıllarında Harbiye Nazırı ve Bahriye Nazırı, Ayan Meclisi üyesi ve 4 Ekim 1919 - 2 Mart 1920 tarihlerinde VI. Mehmet Vahdettin saltanatında ve İstanbul'un işgal altında bulunduğu dönemde sadrazamlık görevlerinde bulunmuş bir devlet adamı, Osmanlı müşiri. [1].
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Ali Rıza Tansu

Ali Rıza Tansu, (Doğum Tarihi: 1 Ocak 1913 - Ölüm Tarihi: 5 Mart 1980), Türk futbolcu.

Ali Rıza Topçu

Ali Rıza Topçu, (Doğum Tarihi:1868, Amasya) - (ö. 2 Mart 1935), Türk siyasetçi.

Ali Rıza Türel

Ali Rıza Türel (Doğum Tarihi: 1899, Selanik, Osmanlı İmparatorluğu), (ö. 25 Eylül 1960), Türk siyasetçi.

Ali Rıza Özdarende

Ali Rıza Özdarende Gümüşhacıköy Müftüsü iken TBMM 1. Dönem ve 2. Dönemde Amasya milletvekilliği yapmış bir din ve siyaset adamıdır.

Ali Rıza İncealemdaroğlu

Ali Rıza İncealemdaroğlu, (Doğum Tarihi: 1905, İstanbul) - (ö. 19 Haziran 1977),Türk siyaset adamı.

Ali Râmitenî

Ali Râmitenî, Türk kökenli mutasavvıf. Adından da anlaşılabileceği gibi Buhâra’ya bağlı Râmiten isimli bir köyde doğduğu düşünülmektedir. Doğum tarihi bilinmeyen mutasavvıfın ölüm tarihinin 1328 olduğu sanılmaktadır.

Ali Sait Akbaytogan

Ali Sait Akbaytogan (Doğum Tarihi: 1872; Manyas - Ölüm Tarihi: 1950; İstanbul), Çerkes asıllı Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyetinin askeri.

Ali Sami Boyar

Ali Sami Boyar ( d. 15 Şubat 1880 , İstanbul - Ölüm Tarihi: 23 Eylül 1967, İstanbul ), Türk ressam, müzeci.

Ali Sami Yen

Ali Sami Yen (20 Mayıs 1886; Kandilli, Üsküdar, İstanbul - 29 Temmuz 1951, İstanbul), Türk futbolcu, teknik direktör ve spor yöneticisi. Edebiyatçı Şemsettin Sami'nin ikinci oğlu olan Ali Sami, Galatasaray'ın kurucuları arasındadır.

Ali Selimi

Ali Selimi, Azeri bestekar. "Ayrılık", "Size selam getirmişem" gibi ünlü türkülerin bestecisi ve Azerbaycan Bestekarlar Birliği'nin fahri üyesidir.

Ali Serkan Eroğlu

Ali Serkan Eroğlu, 24 Aralık 1997 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakütesi tuvaletinde asılı olarak bulunan öğrenci. Polis tarafından ajanlık teklif edilmiş ve kabul etmediği için bayıltılarak asılmıştır.

Ali Sururi

Ali Sururi, (Doğum Tarihi: 18 Ocak 1913 - Ölüm Tarihi: 11 Mart 1998), tiyatro ve sinema oyuncusu. Birçok tiyatrocu yetiştirmiş Sururi ailesinin bir ferdidir. Gülriz Sururi'nin amcasıdır.

Ali Süha Delilbaşı

Ali Süha Delilbaşı, (Doğum Tarihi: 1888, İstanbul) - (ö. 15 Şubat 1960), Türk siyasetçi.

Ali Talat Bey

Ali Talat Bey (Doğum Tarihi: 1869, Tokat – Ölüm Tarihi: 1922) Türk mimar. Birinci Ulusal Mimarlık Akımı ile özdeşleştirilen birçok projesi vardır.

Ali Ulvi Bayrakdar

Ali Ulvi Bayrakdar, (Doğum Tarihi: 1873, Plevne) - (ö. 29 Kasım 1930), Türksiyasetçi.

Ali Vasi Çelebi

Ali Vasi Çelebi (Doğum Tarihi: ?, Filibe - Ölüm Tarihi: 1543, Bursa), Türk yazar ve hattat.

Ali Vefa Seyhanlı

Ali Vefa Seyhanlı (Doğum Tarihi: 1873, Gazimağusa) - (Doğum Tarihi: 21 Eylül 1953), Türk siyasetçi.

Ali Vâsıb Osmanoğlu

Ali Vâsıb Osmanoğlu (13 Ekim 1903; Çırağan Sarayı, Beşiktaş, İstanbul - 9 Aralık 1983, İskenderiye), Osmanlı şehzadesi ve hanedan reisi (Son Osmanlı)dir. Padişah V. Murad'ın torunu Şehzade Ahmed Nihad Osmanoğlu Efendi'nin oğludur. Annesi Safiru Hanımefendi'dir.

Ali Yaramancı

Ali Yaramancı (Doğum Tarihi: 24 Ocak 1917, Kemerhisar - Ölüm Tarihi: 4 Temmuz 2008) Türk asker, mühendis ve bilim adamı. Türkiye'nin ilk jeofizik profesörü[1] ve ilk jeofizik mühendisi[2] Alb. Prof. Dr. Müh. Ali Yaramancı İkinci Dünya Savaşı yıllarında Avrupa'da eğitim görmüş, sonrasında İstanbul Üniversitesi'nde akademisyenlik yapmış, albayken TSK'den istifa ederek ayrılmıştır. Fransızca, İngilizce, Almanca olmak üzere üç yabancı dil bilmekteydi. 1999'da doğum yeri Kemerhisar'da Prof. Dr. Ali Yaramancı Lisesi'ni yaptırmıştır.[1]
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Ali Öztürk (Danıştay Üyesi)

Ali Öztürk (Danıştay Üyesi) (Doğum Tarihi: 27 Ocak 1950, Sivas; Ölüm Tarihi: 30 Ocak 2012, Ankara), Danıştay 13. Daire üyesi, Türk hukukçu. Ali Öztürk, 27 Ocak 1950'de Sivas'ta doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi 'nden 1971'de mezun olan Öztürk, 1973 yılında Danıştay Yardımcısı unvanıyla mesleğe başladı. Görev unvanı, 1981 'de Danıştay Tetkik Hakimi olarak değişen Öztürk, 1982'de Kıdemli Tetkik Hakimi, 1994'te de Danıştay Genel Sekreter Yardımcısı olarak görevlendirildi. Danıştay Savcılığına 1996 yılında atanan Öztürk, 2001 yılında Danıştay üyeliğine seçilen evli ve iki çocuk babası Öztürk; evinin yakınlarında yürüyüş yaptığı sırada bir motosikletin çarpması sonucu yaralanarak yoğun bakımda tedavi altına alındığı hastanede yaşam savaşını kaybederek 30 Ocak 2012 tarihinde 62 yaşında vefat etti.

Ali İhsan Balım

Ali İhsan Balım (Doğum Tarihi: 1923, Senirkent, Isparta) - (ö. 3 Nisan 1960), Türk siyasetçi.

Ali İhsan Göğüş

Ali İhsan Göğüş (Doğum Tarihi: 1923, Gaziantep) - (ö. 22 Temmuz 2011, İstanbul[1]) Türk siyasetçi.

Ali İhsan Ulubahşi

Ali İhsan Ulubahşi (Doğum Tarihi: 1929, Sandıklı, Afyonkarahisar) - (ö. 29 Ocak 2007), Türk siyasetçi

Ali Şadi Çelik

Ali Şadi Çelik , (Doğum Tarihi: 1889, Kozan, Adana – Ölüm Tarihi: 3 Ocak 1980), Türk siyasetçi.

Ali Şahin (Gaziantepli)

Ali Şahin (Doğum Tarihi: 1921, Gaziantep) - (ö. 14 Ocak 1972), Türk siyasetçi.

Ali Şefik Başman

Ali Şefik Başman (Doğum Tarihi: 1889, Trabzon) - (ö. 1 Nisan 1968), Türk siyasetçi.

Ali Şeriati

Koordinatlar: 33°26′42.13″K 36°20′28.98″D / 33.4450361°K 36.3413833°D / 33.4450361; 36.3413833

Ali Şevket Çolak

Ali Şevket Çolak, (Doğum Tarihi: 1884, Görele, Giresun) - (ö. 18 Temmuz 1960), Türk siyasetçi.

Ali Şevket Öndersev

Ali Şevket Öndersev, (Doğum Tarihi: 1884, Selanik) - (ö. 1940, İstanbul, Türkiye),

Ali Şîr Nevaî

Nizamüddin Ali Şir Nevai veya yaygın adıyla Ali Şir Nevai (Çağatayca: نظام الدین علی شیر نوایی; Özbekçe: Alisher Navoiy; Uygurca: نىزامىدن ئەلشىر ناۋائى; Farsça: نظام الدین على شير هروی Nizām al-Din ʿAlī Shīr Herawī veya kısaca علیشیر نوایی Alishīr Nevāī; 9 Şubat 1441, Herat - 3 Ocak 1501, Herat), 15. yüzyıl Türk şairi.

Ali Şükrü

Ali Şükrü Bey (1884; Vakfıkebir, Trabzon - 27 Mart 1923, Ankara), Türk siyasetçi.

Ali Rıza Alp

Ali Rıza Alp (1923, Bitlis - 24 Nisan 1991, İstanbul), Türk gazeteci, yazar ve şair.

Ali Artuner

Ali Artuner (Doğum Tarihi: 1 Ocak 1944, İzmir - Ölüm Tarihi: 16 Şubat 2001, İzmir), Türk eski millî futbolcu. Uzun seneler Göztepe'nin ve Türkiye Millî Futbol Takımı'nın kaptanlığı yapmıştır. Tüm aktif futbol kariyerini Göztepe'de geçirmiştir ve Göztepe camiası tarafından kulübün Efsane futbolcuları arasında görülmektedir.[1] Ayrıca Beşiktaş'ın kalecisi konumunda bulunan Cenk Gönen'in dayısıdır. Artuner'in lakabı ise Moskova panteri idi.
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Ali Çetinkaya

Ali Çetinkaya (1878, Afyonkarahisar - 1949, İstanbul), Türk asker siyaset ve devlet adamı. "Kel Ali", "Cellat Ali" kendisine verilen sıfatlardandır.[1]

Ali Filibeli

Ali Filibeli (Doğum Tarihi: 1 Ocak 1942, İstanbul-ö. 18 Temmuz 2011[1]) Türk futbolcu. Karagümrük ve Fenerbahçe'nın eski futbolcularındandır.
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Ali Hoşfikirer

Ali Hoşfikirer (5 Mart 1944, Adana - 19 Mart 2012; Yüreğir, Adana) Türk teknik direktör.
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Ali İhsan Karayiğit

Ali İhsan Karayiğit, (Doğum Tarihi: 1927, Salihli - Ölüm Tarihi: 18 Mart 2013, İstanbul) Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nün sağ bek mevkiinde oynayan unutulmaz futbolcularından.

Ali Mahir Paşa

Ali Mahir Paşa (1882, Kahire, Mısır - 25 Ağustos 1960, Cenevre, İsviçre), üç kez başbakanlık görevinde bulunan Mısırlı devlet adamı.

Ali İhsan Sabis

Ali İhsan Sabis (Soyadı Kanunu öncesinde, Ali İhsan Paşa) (1882, İstanbul - 1957, İstanbul) Osmanlı Ordusu'nda I. Dünya Savaşı'nda Kafkasya Cephesi ve Irak Cephesi, Kurtuluş Savaşı'nda Batı Cephesi komutanlarından Türk asker ve siyaset adamı. Sabis soyadını, Irak Cephesi'nde Sabis Mevkiinde İngiliz Ordusuna karşı savaşta gösterdiği başarılar nedeniyle almıştır. I. Dünya Savaşı sonrasında İngiliz'lerce tutuklanmasının ardından ilk Malta sürgünleri arasında yer almış, dönüşünde ve Büyük Taarruz öncesine kadar Batı Cephesi 1. Ordu komutanlığını yürütmüş Türk askeri ve siyaset adamı. 1930 ve 40'larda Alman yanlısı fikirleri savunmuş ve bundan dolayı mahkûm olmuştur. 1954'te ise Demokrat Parti'den 9. Dönem Afyonkarahisar milletvekili seçildi.

Ali Şen (oyuncu)

Ali Şen (Doğum Tarihi: 1918, Adana; Ölüm Tarihi: 15 Aralık 1989, İstanbul), Türk oyuncu.

Ali Uras

Ali Uras (14 Mayıs 1923, Sinop - 5 Mayıs 2012, İstanbul), Tıp Profesörü, eski basketbolcu, eski Galatasaray ve TFF başkanı.

İkinci ismi Ali olan önemli kişiler

Asıf Ali Zerdari

Asıf Ali Zerdari (26 Temmuz 1955), Pakistan'ın 11. cumhurbaşkanı. Aynı zamanda Pakistan Halk Partisi'nin eş-başkanı ve Pakistan eski başbakanlarından Benazir Butto'nun dul eşi.

Bayram Ali Bayramoğlu

Bayram Ali Bayramoğlu (Doğum Tarihi: 1958, Rize, Türkiye), Türk siyasetçi.

Durmuş Ali Torlak

D. Ali Torlak, 2 Ağustos 1962'de İstanbul'da doğdu. Babasının adı Aziz, annesinin adı Havva'dır.

Dursun Ali Erzincanlı

Dursun Ali Erzincanlı (Doğum Tarihi: 1969, Erzurum, Türkiye). Türk Sanatçı, şair. Babasının adı Osman, Annesinin adı ise Meliha’dır. Abdurraman Şerif Beygu İlköğretim Okulu’nu bitirdikten sonra, bir bölümü Gürcükapı Camii’nde, diğer bölümü de Erzurum Müftülüğü’nde olmak üzere üç yıl Kur’an kursu talebeliği yaptı. Erzurum İmam Hatip Lisesi’ni bitirdi. 1992 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arşivcilik Bölümü’nü kazanması nedeniyle ailesiyle birlikte Hayallerimin şehri dediği İstanbul’a geldi. Üniversite öğreniminin ilk yılında Yönetmen Mesut Uçakan’ın yanında çalışmaya başladı. Kelebekler Sonsuza Uçar ve Ölümsüz Karanfiller sinema filmlerinde sanat grubunda görev aldı. Özel radyoların yayın hayatına girmesinden kısa bir süre sonra Moral Fm’de program yapmaya başladı. 15 yıl süren bu radyo programcılığı’nın on yılı "Moral Fm"de, beş yılı da "Radyo 15"te geçti.

Dursun Ali Eğribaş

Dursun Ali Eğribaş (Doğum Tarihi: 1933, Rize), Türk güreşçi.

Dursun Ali Sarıoğlu

Dursun Ali Sarıoğlu, (Doğum Tarihi: 1936, Çayeli, Rize), tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.

Dursun Ali Şahin

Dursun Ali Şahin (Doğum Tarihi: 1950, Akçakoca, Düzce, Türkiye), Türk bürokrat.

Hasan Ali Durtuluk

Hasan Ali Durtuluk (Doğum Tarihi: 1 Ocak 1989, Bozkır, Konya), Türk futbolcu. Manisaspor'da oynamaktadır.

Hasan Ali Mete

Hasan Ali Mete (Doğum Tarihi: 24 Ekim 1966, Erzincan), Türk aktör. Almanya'da yaşamaktadır. Oyunculuğu dışında spiker, tercüman ve barmen olarak da çalışmaktadır.

Hasan Ali Toptaş

Hasan Ali Toptaş (Doğum Tarihi: 15 Ekim 1958 Çal, Denizli) Türk yazar. Öykü, roman ve şiirsel metinleriyle tanınır.

Hasan Ali Kaldırım

Hasan Ali Kaldırım (Doğum Tarihi: 9 Aralık 1989, Neuwied), Türk futbolcu. Süper Lig ekiplerinden Fenerbahçe'de oynamaktadır. Bursaspor'da forma giyen Cemal Kaldırım'ın abisidir.
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Mohamed Ali Kurtuluş

Mohammed Ali Kurtuluş (Doğum Tarihi: 29 Ağustos 1974; Gent), Belçika doğumlu Türk futbolcu.

Mehmet Ali Arıkan (Eskişehir doğumlu)

Mehmet Ali Arıkan (Doğum Tarihi: 1943, Ahurözü, Mihalıçcık, Eskişehir), Türk siyasetçi.

Mehmet Ali Aydınlar

Mehmet Ali Aydınlar, Türk işadamı. Acıbadem Sağlık Grubu Başkanı ve Türkiye Futbol Federasyonu'nun eski başkanıdır (2011-12).

Mehmet Ali Ağaoğulları

Mehmet Ali Ağaoğulları 1950 yılında Edirne'de doğdu. Saint-Joseph Erkek Lisesi'nden sonra Strazburg Institut de l'Etude Politique'i bitirdi (1973). Aynı yıl Paris'teki Sorbonne Üniversitesi'nde yüksek lisans çalışmalarına başladı. 1979'da aynı yerde Doctorat d'Etat (devlet doktorası) derecesini alan Ağaoğulları, siyasal teoriler bilim dalında 1987'de doçent, 1993'te de profesör oldu. 1980 yılından beri Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde "Siyasal Düşünceler Tarihi" dersleri vermektedir.

Mehmet Ali Bayar

Mehmet Ali Bayar, (Doğum Tarihi:1960, İstanbul Türkiye), Türk siyasetçi.

Mehmet Ali Bilici

Mehmet Ali Bilici (Doğum Tarihi: 1951, Ceyhan, Adana, Türkiye), Türk siyasetçi ve iş adamı. Bilici Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı.

Mehmet Ali Erbil

Mehmet Ali Erbil (Doğum Tarihi: 8 Şubat 1957, İstanbul), Türk oyuncu, sunucu, yapımcı, komedyen ve seslendirme sanatçısıdır.
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Mehmet Ali Nuroğlu

Mehmet Ali Nuroğlu (Doğum Tarihi: 7 Eylül 1979, İstanbul), Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.

Mehmet Ali Oral

Mehmet Ali Oral (Doğum Tarihi: 07 Nisan 1988 Türkiye), Türk oyuncu.

Mehmet Ali Talat

Mehmet Ali Talat (Doğum Tarihi: 6 Temmuz 1952, Girne), Kıbrıs Türkü siyasetçi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 2. cumhurbaşkanıdır.

Mehmet Ali Türker

Mehmet Ali Türker (Doğum Tarihi: 12 Mayıs 1942, Sofular, Bala Ankara, Türkiye) Türk bürokrattır.

Mehmet Ali Yalçındağ

Mehmet Ali Yalçındağ (Doğum Tarihi: 1964, İstanbul, Türkiye) Türk işadamı, Doğan Holding yönetim kurulu üyesi ve Doğan Yayın Holding başkan vekili.

Mehmet Ali Yatağan

Mehmet Ali Yatağan (Doğum Tarihi: 30 Nisan 1993, İstanbul, Türkiye), şutör gard mevkiinde oynayan Türk profesyonel basketbolcu.

Mehmet Ali Yavuz

Mehmet Ali Yavuz Radikal Blog yazarı http://blog.radikal.com.tr/Blog/eksiksatir

Mehmet Ali Yavuz (siyasetçi)

Mehmet Ali Yavuz (Doğum Tarihi: 1949, Çumra, Konya, Türkiye), Türk siyasetçi.

Mehmet Ali Yılmaz

Mehmet Ali Yılmaz (Doğum Tarihi: 1946 Of, Trabzon, Türkiye) Türk siyasetçi ve İşadamı.

Mehmet Ali Ülgen

Mehmet Ali Ülgen (Doğum Tarihi: 1887, İstanbul; Ölüm Tarihi: 23 Temmuz 1952) Türk asker. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Deniz Kuvvetleri Komutanı'dır.

Mehmet Ali İrtemçelik

Mehmet Ali İrtemçelik Türkiye Cumhuriyeti'nin 3. Berlin Büyükelçisidir. Önceden, 21. Dönemde ANAP İstanbul milletvekilliği ve Devlet Bakanlığı da yapmıştır.

Mehmet Ali Şahin

Mehmet Ali Şahin, (Doğum Tarihi: 16 Eylül 1950, Ovacık, Karabük), Türk avukat ve siyasetçi, Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanlığı yapmıştır.

Memet Ali Alabora

Memet Ali Alabora (Doğum Tarihi: 25 Kasım 1977, İstanbul), Türk oyuncu. Mustafa Alabora ve Betül Arım'ın oğludur.

Mohammad Ali Safoura

Muhammed Ali Safoura, İranlı film yönetmeni.

Muhammed Ali Atam

Muhammed Ali Atam (Doğum Tarihi: 21 Mayıs 1988, Fatih, İstanbul) Türk millî futbolcu. Azerbaycan Premier Ligi ekiplerinden Sumgayıt PFK'de kiralık olarak forma giymektedir.

Muhammed Ali Doğan

Muhammed Ali Doğan (Doğum Tarihi: 10 Ağustos 1995), Türk futbolcu. Elazığspor'da forma giymektedir. 28.08.2013 tarihinden itibaren Elazığspor ile 4 yıllık sözleşme imzalamıştır.

Muhammed Ali Fatih Erbakan

Fatih Erbakan, (01.01.1979 - ... ) Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 54. Hükümet Başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın oğlu, Elektrik-Elektronik mühendisi, Türkiye'de siyasi alanda tanınan ve halen siyasi parti olarak faaliyetlerini sürdürmekte olan Saadet Partisi için aktif olarak çalışan Türk siyasetçi.

Muhammed Ali Polat

Bu maddenin konusuna aşina iseniz maddeyi genişleterek onun kayda değer olduğunu ortaya koyun. Bu sorunu çözmenin en iyi yolu, konu hakkında, maddenin yazarı ve konusundan bağımsız taraflarca yayımlanmış kaynaklar vermektir. Eğer kayda değerliği kanıtlanamazsa, maddenin Vikipedi:Silme politikası gereği silinmeye uygunluğu, muhtemelen göz önüne alınacaktır.

Muhammet Ali Selim

Mohammed Ali Salim (Doğum Tarihi: 1935), Libya Genel Ulusal Kongre Başkan Vekili. Muhammed Yusuf el-Magarif'in göreve başlayana kadar Libya'da ilk demokratik olarak seçilmiş, meclisin en yaşlı üyesi olarak görev almıştır.[1] 8 Ağustos 2012 ile 9 Ağustos 2012 tarihleri arası vekaleten sadece 1 gün görevde kalmıştır.
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Nezih Ali Boloğlu

Nezih Ali Boloğlu (doğum 4 Ağustos 1964 İstanbul ,Türkiye) Özel Yıldız Koleji’nden 1981 yılında mezun oldu.

Ömer Ali Şahiner

Ömer Ali Şahiner (Doğum Tarihi: 2 Ocak 1992, Yenişehir), Türk futbolcu. Süper Lig ekiplerinden Konyaspor'da oynamaktadır. Birçok futbol otoritesi tarafindan geleceğin yıldız adayı olarak gösterilmektedır.[1]
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Sean Ali Stone

Sean Ali Stone (Doğum Tarihi: 1984, New York), ABD'li yönetmen, yapımcı, görüntü yönetmeni, senarist ve aktör. 2012 yılında İslam dinine geçip Ali adını almıştır.[1][2][3][4] [5]
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Mehmet Ali Şirin

Mehmet Ali Şirin (Doğum Tarihi: 15 Haziran 1981, Afşin, Kahramanmaraş) Türk futbolcu.

Mehmet Ali Tunç

Mehmet Ali Tunç, (Doğum Tarihi: 16 Ağustos 1981, Karataş, Adana) Türk futbolcu. 1. Lig ekiplerinden Çaykur Rizespor'da oynamaktadır.

Ulus Ali Şanlı

Prof.Dr.Ulus Ali Şanlı, Türk tıbbi onkologdur.

Vedat Ali Özkan Kayacı

Vedat Ali Özkan Kayacı , (Doğum Tarihi: 1972, İstanbul)

Mehmet Ali Yavuz (dilbilimci)

Mehmet Ali Yavuz, dilbilimci ve öğretim üyesidir.

Şerif Ali Tekalan

Şerif Ali Tekalan 1952’de Sandıklı, Afyonkarahisar’da doğmuştur. 1976’da Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirmiştir. 1991 yılında profesör olan Tekalan 1990-1991 yılları arasında TÜBİTAK Tıp Araştırma Grubu Yürütme Komitesi sekreterliği yapmıştır. 1992 yılında Turgut Özal tarafından YÖK üyeliğine seçilmiş (1992-1996) ve YÖK Yürütme Kurulu üyesi olarak çalışmıştır. Tekalan, 2006 yılından bu yana Uluslararası Üniversiteler Birliği başkanlığını yürütmekte, 2010 yılı itibariyle Fatih Üniversitesi rektörü olarak görev yapmaktadır.

Seyyid Ali Muhammed

Bahailik

Bahadırzade Arabacı Ali Paşa

Bahadırzade Arabacı Ali Paşa, ("Kadı Ali Paşa", "Arap Kulu Ali Paşa" olarak da anılır) (Doğum Tarihi: Ohri - Ölüm Tarihi: 1693 Rodos) II. Ahmet saltanatında, 19 Ağustos 1691 - 27 Mart 1692 tarihleri arasında altı ay yirmi dokuz gün sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamıdır.

Benderli Ali Paşa

Benderli Ali Paşa (? - Ölüm Tarihi:1821), II. Mahmut saltanatında 26 Mart 1821 - 30 Nisan 1821 tarihleri arasında bir ay üç gün sadrazamlık yapmış bir Osmanlı devlet adamıdır. Yunan Ayaklanması'nı gizlice desteklediği gerekçesi ile 22 Nisan 1821'de Fener Patriği Grigoryos'un asılmasına ferman buyurmuştur. Ancak bu irade sonrasında 30 Nisan'da görevden uzaklaştırılarak Kıbrıs'a sürülmüş ve idam edilmiştir. Tarihte padişah emri ile asılan 44. ve son sadrazamdır.

Muhammed Ali Cinnah

Muhammed Ali Cinnah (Doğum Tarihi: 25 Aralık 1876 – Ölüm Tarihi: 11 Eylül 1948), (Kaydi Azam قائد اعظم / Büyük Önder ve Milletin Babası olarak da anılır.), 20. yüzyıl hukukçusu, politikacısı ve devlet adamıdır.

Damad Mehmed Ali Paşa

Damad Mehmet Ali Paşa (Doğum Tarihi: 1813- o. 1868) Abdülmecit saltanatında 3 Ekim 1852 - 14 Mayıs 1853 tarihleri arasında yedi ay oniki gün sadrazam olmuş; 6 kez kaptan-ı derya görevi ve diğer yüksek devlet görevleri yapmış bir Osmanlı devlet adamıdır.

Direktör Ali Bey

Tanzimat dönemi tiyatro yazarı. 1844'te İstanbul'da doğdu. Kapu Kethüdalarından Yusuf Cemil Efendi'nin oğludur. Babasının 1863 Eylül'ünde «Şam ve Halep ve Urfa Sancağı Kapu Kethüdalıği»na atandığı belgelerden anlaşılmaktadır. Kethüdalığın Tanzimat yıllarındaki görevi, illerle hükümet merkezi arasındaki haberleşmeyi sağlamaktır. Âli Bey, küçük yaşta Fransızca öğrendi. Müfettiş, mutasarrıf, vali olarak Irak, Varna, Elâzığ, Trabzon bölgelerini dolaştı, «Direktör Ali Bey» lâkabı ile anılmasına neden olan Düyûnu Umumiye Direktörlüğünde bulundu. Teodor Kasap'ın yayımladığı «Diyojen» mizah gazetesine yazdığı mizahî yazılarla, tiyatro çalışmaları ile tanındı. İstanbul'da öldü (3 şubat). Mezarı Anadolu Hisarı'nda Göksu mezarlığında, babasının ya­nındadır. Şiirleri de vardır. Âli Bey; Tanzimat Tiyatrosu'nda, halk kaynaklarımızdan yararlanan ilk oyun yazarlarımız arasındadır. «Gedikpaşa Tiyatrosu»na çeviri oyunlar hazırlamış, Namık Kemal'le birlikte «Diyojen»e yazılar yazmış, birçok eserin sahneye konulmasına büyük emeği geçmiştir.

Feth Ali Şah Kaçar

Feth Ali Şah Kaçar (Farsça: فتح على شاه قاجار); d. 5 Eylül, 1772 - Ölüm Tarihi: 23 Ekim, 1834), İran'da egemenlik yapmış Kaçar Hanedanının ikinci hükümdarı. Saltanatı 17 Haziran, 1797 ve 23 Ekim, 1834 tarihleri arasında sürmüştur.

Hadım Ali Paşa

Hadım Ali Paşa, veya Atik Ali Paşa (Doğum Tarihi:?, Saraybosna - Ölüm Tarihi: 1511, Amasya), Sultan II. Bayezid zamanında 1501-1503 ve 1506-1511 dönemlerinde iki kez sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamı.

Hasan bin Ali el-Ûtruş

İslâm

Şiîlik

Hazinedar Şahin Ali Paşa

Hazinedar Şahin Ali Paşa (ö. 13 Haziran 1789, Sedülbahir) I. Abdülhamit saltanatında, 31 Mart 1785 - 24 Ocak 1786 tarihleri arasında dokuz ay yirmi dört gün sadrazamlık yapmış bir Osmanlı devlet adamıdır.

Hekimoğlu Ali Paşa


Hekimoğlu Ali Paşa (Doğum Tarihi: 1689, İstanbul - o. 1758 Kütahya) I. Mahmut ve III. Osman saltanat dönemlerinde, 12 Mart 1732 - 12 Ağustos 1735, 21 Nisan 1742 - 23 Eylül 1743 ve 15 Şubat 1755 - 18 Mayıs 1755 tarihleri arasında üç kez toplam beş yıl dört gün sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamıdır.

Ispartalı Seyyid Ali Paşa

Seyyit Ali Paşa (Doğum Tarihi: 1756, Uluborlu - Ölüm Tarihi: 1826, Maltepe, İstanbul) II. Mahmut saltanatında 15 Ocak 1820 - 26 Mart 1821 tarihleri arasında bir yıl iki ay yirmi dört gün sadrazamlık yapmış bir Osmanlı devlet adamıdır.

Kemankeş Kara Ali Paşa

Kemankeş Ali Paşa (ö. 3 Nisan 1624) I. Mustafa'nin ikinci kez padişahlığının son döneminde ve IV. Murat saltanatının devlet idaresinin annesi Kösem Sultan'ın elinde olduğu ilk dönemlerinde 30 Ağustos 1623 - 3 Nisan 1624 tarihleri arasında yedi ay dört gün sadrazamlık yapmış bir Osmanlı devlet adamıdır.

Malkoç Yavuz Ali Paşa

Malkoç Ali Paşa I. Ahmet saltanatı döneminde 16 Ekim 1603 - 26 Temmuz 1604 tarihleri arasında dokuz ay onbir gün sadrazamlık yapmış bir Osmanlı devlet adamıdır.

Mehmed Ali Paşa (müşir)

Mehmed Ali ya da Ludwig Karl Friedrich Detroit (1827, Brandenburg – 7 Eylül 1878, Gjakova), Alman kökenli bir Osmanlı generaliydi. 93 Harbi'nin ilk aylarında Tuna Cephesinin komutanıydı. Şair Nazım Hikmet'in annesinin dedesidir.

Mehmet Ali (asker)

Mehmet Ali (Doğum Tarihi: 1874 İstanbul, – Ölüm Tarihi: ?, ?) Türk asker.

Mehmet Ali Arıkan (Mardin doğumlu)

Mehmet Ali Arıkan (Doğum Tarihi: 1921, Estel) - (ö. 28 Kasım 2010[1]), Türk siyasetçi.

Mehmet Ali Ağakay

Mehmet Ali Ağakay, (Doğum Tarihi: 1893 Girit, Hanya - Ölüm Tarihi: 21 Ekim 1965 Ankara) Türkçe sözlük ve deyimlerin derlenmesine katkıları olan dilbilimci ve hekim.

Mehmet Ali Birand

Mehmet Ali Birand (9 Aralık 1941; Beyoğlu, İstanbul - 17 Ocak 2013; Nişantaşı, Şişli, İstanbul), Türk gazeteci, yazar, köşe yazarı, haber sunucusu, televizyon yapımcısı. 1964 yılının Temmuz ayında Abdi İpekçi'nin vasıtasıyla Milliyet gazetesinde mesleğe başladı. Bu dönem Brüksel'e yerleşerek burada yirmi yıl yaşadı ve 1985 yılında TRT 1'de 32. Gün adlı bir aylık haber programı yapmaya başladı. Program oldukça başarılı oldu ve Birand, bu programla birlikte tanındı. 1991'de Türkiye'ye dönerek gazeteciliğe ve program sunuculuğa farklı yayın organlarında devam etti. Ayrıca hakkında çeşitli davalar açıldı.

Mehmet Ali Erçin

Ali Ulvi Bey, ya da Mehmet Ali Erçin (Doğum Tarihi: 1866, İstanbul) - (ö. 16 Ekim 1922),Türk siyasetçi.

Mehmet Ali Handan

Mehmet Ali Handan (Doğum Tarihi: 1915 - Ölüm Tarihi: 1 Ekim 1990) Türk mimar ve öğretim görevlisi.

Mehmet Ali Keskiner

Mehmet Ali Keskiner (Doğum Tarihi: 1906, İstanbul, Türkiye) - (ö. 16 Şubat 1989, İstanbul, Türkiye), Türk asker.

Mehmet Ali Kâğıtçı

Mehmet Ali Kâğıtçı (Doğum Tarihi: 1899, Heybeliada, İstanbul - Ölüm Tarihi: 1 Ekim 1982, İstanbul), kimyager ve mühendis olan Mehmet Ali Kâğıtçı, Türkiye'de kâğıt sanayisinin kurucusudur.

Mehmet Ali Okar

Mehmet Ali Okar (Doğum Tarihi: 1880, Selanik) - (ö. 17 Temmuz 1935), Türk siyasetçi.

Mehmet Ali Yörüker

Mehmet Ali Yörüker (Doğum Tarihi: 1893, Keşan, Edirne) - (ö. 20 Nisan 1976), Türk siyasetçi.

Merzifonlu Çalık Hacı Ali Paşa

Merzifonlu Çalık Hacı Ali Paşa, II. Ahmet saltanatında, 27 Mart 1692 - 27 Mart 1693 tarihleri arasında bir yıl bir gün sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamıdır. Merzifonlu Kara Mustafa Paşa'dan sonra Merzifon'un çıkardığı ikinci sadrazamdır.

Moldovancı Ali Paşa

Moldovancı Ali Paşa (ö. 1773, Tekirdağ) III. Mustafa saltanatında 12 Ağustos 1769 - 12 Aralık 1769 tarihleri arasında dört ay bir gün sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamı.

Muhammed Ali Recai

Muhammed Ali Recai (Doğum Tarihi: 1933, Kazvin - Ölüm Tarihi: 1981), İran İslam Cumhuriyeti'nin ikinci cumhurbaşkanı.

Murat Ali Ülgen

Murat Ali Ülgen, (Doğum Tarihi: 1898, Konya) - (ö. 20 Eylül 1972), Türk siyasetçi.

Semiz Ali Paşa

Semiz Ali Paşa (ö. 28 Haziran 1565, İstanbul), I. Süleyman saltanatı döneminde 1561-1565 yılları arasında sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamıdır. Hersek Sancağı'nda Paraca (Brazzo) kasabasında Bracic ailesinden Hüseyin adında bir poturun oğludur.

Seyit Ali Çabuk

Seyit Ali Çabuk, veya Seyit Ali Onbaşı, (Doğum Tarihi: Eylül 1889 - Ölüm Tarihi: 1939) I. Dünya Savaşı'nda Çanakkale Cephesi'nde çarpışan Osmanlı askeri.

Silahdar Ali Paşa

Turnacızade Silahtar Ali Paşa (Doğum Tarihi: ?, İstanbul - o. 1829, Çanakkale) II. Mahmut saltanatında 30 Mart 1823 - 13 Aralık 1823 tarihleri arasında dokuz ay dört gün sadrazamlık yapmış bir Osmanlı devlet adamıdır.

Silahdar Bıyıklı Ali Paşa

Silahdar Bıyıklı Ali Paşa (ö. 25 Ekim 1755, İstanbul) III. Osman saltanatında 24 Ağustos 1755 - 25 Ekim 1755 tarihleri arasında iki ay iki gün sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamıdır.

Silahdar Damat Ali Paşa

Silahdar Damat Ali Paşa veya Şehit Ali Paşa (Doğum Tarihi: 1667–ö. 1716) III. Ahmet saltanatında, 27 Nisan 1713 - 5 Ağustos 1716 tarihleri arasında üç yıl üç ay sekiz gün sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamıdır. 5 Ağustos 1716'da Avusturya Ordusu'na karşı yapılan Petrovaradin Muharebesi'nde şehit düşmüştür.

Sürmeli Ali Paşa

Sürmeli Ali Paşa (Doğum Tarihi: ? Dimetoka - Ölüm Tarihi: 1695 Edirne) II. Ahmet ve II. Mustafa saltanatlarında, 14 Mart 1694 - 2 Mayıs 1695 tarihleri arasında bir yıl bir ay on dokuz gün sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamıdır. "Sürmeli" olarak anılması Hammer'e göre "haddini bilmeyen" anlamlı;[1] Uzunçarşılı'ya göre ise "gözlerinin sürmeli olmasından veya sürme çekmesinden" dolayıdır. [2]
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Vedat Ali Özkan

Vedat Ali Özkan, (Doğum Tarihi: 1923, Devrek, Zonguldak, Türkiye) - (ö. 3 Aralık 1977), Türk siyasetçi.

Zülfikar Ali Butto

Zülfikar Ali Butto (Doğum Tarihi: 5 Ocak 1928 – Ölüm Tarihi: 4 Nisan 1979), Pakistanlı politikacı.

Çarhacı Ali Paşa

Çarhacı Ali Paşa (ö. 1823, Tokat) II. Mahmut saltanatında, 1 Ocak 1809 - Mart 1809 tarihleri arasında sadrazamlık yapmış bir Osmanlı devlet adamıdır.

Çerkes Mehmed Ali Paşa


Çerkes Mehmet Paşa IV. Murat saltanatının devlet idaresinin Valide Kösem Sultan'ın elinde olduğu ilk dönemlerinde 3 Nisan 1624 - 28 Ocak 1625 tarihleri arasında dokuz ay yirmi beş gün sadrazamlık yapmış bir Osmanlı devlet adamıdır.

Çorlulu Damat Ali Paşa

Çorlulu Ali Paşa (Doğum Tarihi: 1670, Çorlu - Ölüm Tarihi: Aralık 1711, Midilli), III. Ahmet saltanatında 3 Mayıs 1706 - 15 Haziran 1710 tarihleri arasında dort yıl on sekiz gün sadrazamlık yapmış bir Osmanlı devlet adamıdır.

İstanköylü Çelebi (Güzelce) Ali Paşa


İstanköylü Çelebi Ali Paşa Genç Osman saltanatı döneminde 23 Aralık 1619 - 9 Mart 1621 tarihleri arasında toplam bir yıl iki ay on yedi gün sadrazamlık yapmış bir Osmanlı devlet adamıdır.

Şehsüvaroğlu Ali Bey

Şehsüvaroğlu Ali Bey veya Dulkadiroğlu Ali Bey (ö. 1522), Dulkadir Beyi Şehsüvar Bey'in oğlu, komutan.

Soyadı Ali olan önemli kişiler

Muhammed Ali

Müslüman olmadan önceki ismi Cassius Marcellus Clay Jr olan Muhammed Ali, 17 Ocak 1942'de Kentucky Louisville'de doğdu. Afro-Amerikan ve İrlanda kökenlidir. 12 yaşındayken boksla tanıştı ve kısa zaman içinde National AAU ve Altın Eldiven Şampiyonası'nda amatör kayıtlara girdi. Yine 1960'ta Roma'da ağır hafif siklette altın madalyayı alarak profesyonel lige döndü. 18 yaşındayken katıldığı Roma Olimpiyatları'nda altın madalya aldıktan sonra ünü giderek artmaya başladı.

Azam Ali

Azam Ali (Farsça: اعظم علی, Hintçe: आज़म अली) ABD'de yaşayan İran asıllı müzisyen ve şarkıcıdır. Doğum adı "Azam Aliafgerad"dır.

Filiz Ali

Filiz Ali, 30 Eylül 1937 İstanbul doğumlu piyanist ve müzikbilimcidir. Gazeteci-yazar Sabahattin Ali'nin kızıdır.

Halid Ali

Halid Ali (Arapça: خالد على‎) (Doğum Tarihi: 26 Şubat 1972), Mısırlı avukat ve aktivist. Hükümette reform yapılması, özel sektörde yozlaşmasının önlenmesi ve sosyal adalet ve işçi hakları gibi konuları savunması ile bilinir. Mısır Sosyal ve Ekonomik Haklar Merkezi (ECESR) eski başkanıdır. Hisham Mubarak Hukuk Merkezi (HMLC) kurucu ortağıdır. 2012 Mısır cumhurbaşkanlığı seçimlerine adaylığını koyan en genç kişidir. 2011 Mısır Devrimi'nde aktivist olarak yer almıştır ve yer almaya devam etmektedir.

Nadia Ali

Nadia Ali (Urduca: نادیہ علی ) (Doğum Tarihi: 3 Ağustos 1980-Libya) 5 yaşındayken New York'a göç eden ve burada büyüyen, müzik grubu IiO'nun üyesi, Pakistan kökenli ABD'li vokal ve söz yazarı. 2001 yılında Amerikan müzik listelerinde 2.liğe yükselmiştir.

Necmi Ali

Necmi Ali, (16 Temmuz 1972, Cebel, Kırcaali) Bulgar vatandaşı Türk politikacı, hâlen Avrupa Parlamentosu üyesi.

Rucka Rucka Ali

Rucka Rucka Ali (Doğum Tarihi: 27 Ocak 1987), ABD'li rap şarkıcısı. Şarkılarının hepsi mevcut olan müziklerin üstüne kendisi tarafından yapılmış sözlerden oluşmaktadır. Şarkıları mizah üzerinden yaptığı hicivlerden oluşur. Youtube'da 100 milyondan fazla hite ulaşmıştır.

Zeynel Abidin Bin Ali

Zeynel Abidin Bin Ali (3 Eylül 1936), 1987'den 2011'e kadar Tunus cumhurbaşkanlığı yaptı.

Hasan bin Ali

Ehli Aba Serisi

Hüseyin bin Ali

Ehli Aba Serisi

Mansur Ali

Mansur Ali ya da tam adıyla El-Mansur Nureddin Ali Bin Aybeg (Arapça: المنصور نور الدين علي بن أيبك ) (Doğum Tarihi: yak. 1244 - Ölüm Tarihi: ? ) Mısır ve Suriye'de 1257-1259 döneminde hüküm sürmüş ikinci Kıpçak Türk asıllı Bahri hanedanından Memluk Sultanıdır. Babası Aybeg'in eşi Şecer-üd-Dürr'ün komplosu sonucu öldürülmesi üzerine 13 yaşındayken tahta çıkmış ve naip atabeği olan Seyfeddin Kutuz tarafından tahttan indirilmiştir.

Sabahattin Ali

Sabahattin Ali (25 Şubat 1907 - 2 Nisan 1948) Türk öykücü, şair, öğretmen, yazar ve gazeteci.

Safiye Ali

Safiye Ali (1891, İstanbul - 1952), Türk doktor.

Zeyneb bint Ali

Zeyneb bint Ali, Zeynebi-Kubra (Arapça: زينب بنت علي‎ ) (626 yıl) — Ali bin Ebu Talib'in kızı. Muhammed peygamberin torunu (Fatıma bint Muhammedin kızı).

Ali isminin analizi

Ali isminin her bir harfi aşağıda belirtilen karakteristik özellikleri ifade etmektedir.

A harfi :
Atılgan, enerjik
L harfi :
Sanatsal yeteneğe sahip olma
İ harfi :
Kırılganlığı

Ali isminin numerolojisi

Ali isminin numerolojik toplamına, harflerin alfabemizdeki sıralarının toplamları yolu ile ulaşıyoruz.

A =
1
L =
15
İ =
12
Toplam =
28

Ali isminin farklı yazılış biçimleri

Ali isminin farklı alfabe ve notasyonlardaki yazılışlarını alt bölümden inceleyebilirsiniz. Ali isminin farklı yazılışları ile ilgili hatalı ya da eksik bulduğunuz bölümleri bize Öneri / Şikayet Formu aracılığı ile iletebilirsiniz.