Yelit isminin anlamı

Yelit ihlas suresinde (lem yelid) diye gecmekte anlami:"yaratilmayan" yani basi ve sonu olmayan. İhlas suresinin anlamina bakarsaniz goreceksinizdir! isim olarak konmasini tavsiye etmem ilk defa karsilasiyorum
.

İbrahim

Ya ben sevdim ama çözemedim bi türlü anlamını bilmedim bi kelime var ama çıkmıyor hiç.

Emine

Yelit kelimesi arapça kaynaklıdır ve "doğ-" anlamına gelir. Sure de ki anlam : "o ki doğmamış ve doğurmamıştır. " şeklindedir. Doğmak ve doğurmak fiillerini sırasıyla yelîd ve yûled kelimeleri karşılar. İkiside doğ- fiilinin arapçasından türemiştir.

Hasan Demir

İhlas suresindeki "yelit" sözcüğü kesinlikle bir isim deiğildir, fiildir ve orada allah’ın doğurmayan ve doğurulmamış bir varlık olduğu anlatılırken kullanılmıştır. Bu konuda yazdıklarıma güvenmenizi tavsiye ederim çünkü dini ilimler alanının uzmanıyım. İnsanları yanlış bilgilendirmeyelim, kur’an’da isim olarak geçmeyen şeyleri isimmiş gibi yazıp, onu isim olarak çocuklarına koyan şahısları gülünç durum düşürmeyelim. Selamlar.

Gök Deniz

Meraba ben merve siteniz çok güzel ama sadece kıkz isimlerinin kullanılmalı diye düşünüyorum ama yinede sitenizi çok beğendim bu sitenin kalması dilerim saygılarımla bay bay.
.

Merve Durmus

Yelit

aslı yelid, arapça wld (çocuk doğmak) fiilinin muzari hali, "(o erkek) doğurmadı" demektir.

Bilal Oğuz

Kuranı kerimde lem yelit diye geçer yani doğrulmamıştır manasına. Başından lem olumsuzluk eki kaldırılınca yelit doğurur anlamına gelir. Arkadaşlara tavsiyem kuranı kerimde geçiyor diye bilip bilmeden her ismi koymamaları. Kuranda şeytan da geçiyor.

Emine

Selim ismi dünyada çeyrek kişi kullanır selim isimli erkek çocugu bizim sınıfta var ve ben okulu bitirecegiz onla ikimizde evlen miyecez ikimizde polis olmayı düşünüyoruz bu konudan cıkalım bana oy verir seniz cok sevinirim.

Selim Türk

Kuranı kerim de geçen bir takım kelimeleri anlamı bilinmeden her hangi bir kimseye takılmamalıdır. Zira bu isimler çocuklara ağır gelebilirve onların bu isimlere yakışmaması söz konusu olur. Misal verecek olursak muhammed ismini verdiğimiz bir genç ,ilerde ötü olarak benimsenen yollarda olabilir bu yüzden hem isimlere dikkat etmeliyiz hem de gençlerimize.

Erkan Soymaz

Yelid kelimesi doğurmayan anlamındadır insana verilemez. Allahın zatına mahsustur. Lütfen dikkat edelim.

Yusuf Taş

S. A. Kardeşlerim yuled diye bir isim olamaz,çünkü o zaten ’’lem yuled’’ dir
yani fiili bölmüşsünüz. ’’lem yuled’’ in manası ’’doğurulmadı’’. Bu bir fiil ve başında ’lem’ eki var,hem kural açısından isim olamaz hem de manasını yazdım yukarıda,yani doğurulmamak sadece allaha mahsus bir sıfattır,dolayısıyla kuranda her gördüğümüz kelime isim olarak konamaz.

Ferhat Yavuz

Yelit=doğmak,doğurmak anlamına geliyor. İnşaallah yanılmıyorumdur. Dediğiniz gibi ihlas suresinde geçiyor ve arapça olumsuzluk eki olan "lem"ile kullanılınca ’doğurmamış’anlamını veriyor.

Naciye Aksoy

Bu kelime isim değildir kuran-ı kerimde her geçen söz isim olamaz lütfen anlamını bilmediğimiz kelimeleri isim olarak kullanmayalım.

Ahmet Telco

Yelid diye gecer ihlas suresinde, dogurmamıs anlamındadır. Allahın dogurmamıs oldugunu anlatırken gecer. Bu nedenle anlam olarak onerılecek bır ısım degıldır.

Furkan

Ben çok seviyorum bu ismii bir simru birde yelitt belemirde olabilirr xd.

Selin

Arapça "velede" fiilinden gelmektedir ki fiildir zaten. Çekim halindediir yani "velede/yelidu" siz yelit yapmışsınız olsun gene de. Anlamına gelelim: "doğuruyor "demek. Yani fiilin asıl hali "doğurdu"dur.
zaten k. Kerim’de "lem yelid velem yuuled " diye geçer "doğurmamış ve doğrulmamıştır"
.

Suheda Toprak

Bu isim soyle geciyor sure de lem YELID ve lem Yu’led >>Ne dogurur ne de dogurulur >> Allahi hitab ediyor bu sure.

Zeynephan