Kezban isminin anlamı

Meraba ben azda olsa Farsça bilgisine sahibim ve bilgilerime göre Kezban le kelimesi kedbanu kelimesinin zamanla dilde yuvarlanarak kedbanu'dan kedban ve son olarak kezban olduğu bilgilerine sahibim yani kısaca farsçada bu kelimenin anlamı Hanımefendi dir Mevlana şiirlerinde örneklerine rastlayabilirsiniz.

Ensar Aktaş

Bu konuyla ilgili alimlerin görüşleri şöyle;
bir de kızlarımıza verilen kezban ismi vardır ki, zannederim yanlış anlaşılan isimlerden biri de budur. Kezban’ı hep yalancı manasına anlayanlar, kur’an’daki (tükezziban) ile karıştırmışlardır. Çoğu kimseler farsçadaki (ev hanımı) manasına gelen (kedban)’dan alınma kezban’ı, arapçadaki ’yalanlayan’ manasına gelen tükezziban’dan alınma sanarak bu isimden hep ürkmüşlerdir.
sadık akkiraz, ahmet şahin
http://ww. Sorularlaislamiyet. Com/subpage. Php?s=show_qna&id=1528&keyword=isim.

Süleyman Erhan

Arkadaşlar kezban yalancı anlamına gelmiyo çünkü kur’an’da keziban olarak yazıyo halbuki kezban yazmıyo yani bir i harfi her şeyi değiştiriyo.

Kezban Yılmaz

Benm bildiime göre yalancı anlamına gelio. Gerçeini öğrenmek istiyorum.

Figen Güriş

Arkadaşa katılıyorum. Bende bu ismin manasını yalancı olarak biliyorum. Lütfen biraz daha araştırılıp yazılmasını rica ederiz.

Ayşenur Yıldırım

S. A ben bu ismin manasını yalancı olduğunu biliyorum kuranı kerimde rahman suresinde defalarca geçiyor rabbinizin hangi nimetlerine dersiniz yalan diye neden manasını değişik söylüyorlar anlamıyorum.

Neva Kara