Macide isminin anlamı

Macide isminin anlami cok guzel.San ve seref sahibi,yuce,onurlu.Cok anlamli.Kuran'da geciyor ve Allah'in isimlerinden.Ne buyuk gurur boyle bir isme sahip olmak.Cok sanslisiniz.

Merve Yıldırım

Selamun Aleyküm. Benim adımda Türkiye de kız çocuklarına koyulması ender olan isimlerden Macide. Benim hikayem var babamın çocukluk zamanında hoşlandığı kızın adı Macide imiş. aslında Tuba ismine karar verilmiş ama babamın nüfus müdürlüğünde iken aklına tuba ismi gelmemiş bi anda macide yazdırmış. Anlamına gelince ben kerem ve şanı büyük olan diye biliyorum şu an 25 yaşındayım ve gerçekten bulunduğum heryerde tanınan bilinen bir insanım. Her ne kadar evlendikten sonra bu biraz daha küçük çapta olsada yinede beni semtimizde neredeyse herkes tanır :) ismimin hayatıma yansıması bu olsa gerek. ismimden çok memnunum çünkü hem Allahın isimlerinden hemde bi öğrenen bi daha unutmuyo ...

macide erdem

Macide benim ismimdi…tam 28 yıl hemde…28 yıl boyunca adımı çok sevdim taşımaktan gurur duydum. Şan şeref sahibi demekti ve adımla müsemmaydım. Lakin bu ismin hayatımda hep karışıklık yarattığını ve her işimin olmadan olduktan sonra bozulduğunu fark ettim. Allahın isimlerinden biriydi kuran ı kerimde geçiyordu ve sanırım söylenen gibi adım bana ağır geliyor taşıyamıyordum. Buna bende kanaat getirince çok sevdiğim ismimden vazgeçme kararı aldım. Ve aslı dedim kendime benzeri muadili kopyası v. S diğil …aslı…şimdi bu isme sahip insanları görüp duydukça ve okudukça kıskanıyorum ve çok özlüyorum. Macide tanır adı geçtiğinde yada sabahattin ali 1940 romanı içimizdeki şeytan ı okudukça yada şiir sitelerinde genç ve pırıl pırıl macide isimli kızları gördükçe acaba doğru mu yaptım diye soruyorum kendime. Yeni ismimin bana uğurlu geldiğini farkettim ama bir insanın adı hakikaten o insanın şanı şerefi değiştirilmesini tavsiye etmem. Macide nin manası şan şeref sahibi demek…herkese selamlar.

.

Aslı Hekimoğlu

Adımı çok seviyorum çünkü anlamı iyi ve ahlaklı olan kişi demek tıpkı ben adımın anlamını taşıdığıma inanıyorum.

Macidecan