Buğlem isminin anlamı

Buğlem diye bir sözcük yoktur. Ne Türkçe'de, ne Arapça'da, ne de Farsça'da!!! Ya hu bu saçmalıkları kim çıkarıyor? Bir deli taş atıyor, sonra kırk akıllı çıkaramıyor. "Buğlem" tamamen anlamsız saçma sapan, uyduruktan bir kelimedir. Yok cenneti müjdeleyen melekmiş!!!! Daha neler, nasıl bir hayal gücü var bu insanların. Hayır madem böyle bir melek vardı da yüzyıllar boyunca neden kimse bu sözcüğü kullanmadı? İnternetin hayatımıza girmesiyle türemiş saçmalıklardan birisi sadece. Lütfen bu saçmalıklara itibar etmeyin. Ben Arap Dili ve Edebiyatı mezunuyum. 5 yıl Tunus'da yaşadım. Yok böyle bir sözcük.

ELİF

YEĞENİMİN ADI: KIZILDERELİ DİLİNDE: YAĞMUR YÜKLÜ MOR BULUT ANLAMINDA. KIZILDERELİ DİLİ TÜRKÇE KELİMELER İÇERDİĞİNDEN BU İSİMDE TÜRKÇE OLABİLİR.

reşat mıcık

Merhaba
Bu ismi yeni doğacak kızımı koymak isterken araştırma içerisindeyim Cenneti müjdeleyen melek anlamında olduğuna dair bir kaynağınız varmı mesela Rıdvan ismi gibi

Yaşar Altun

Kizimin adi berre ecrin 2010 yilindaki digan kizlarin yarisi ecrin koymuslar. Simdi hitanw daha car inşallah ona berra yanina biaeydaha lazım a ma ne

Saban ali

Soru: Buğlem isminin anlamı nedir? Çocuğumuza isim olarak koyabilir miyiz?
Cevap:
Buğlem ismi hakkında birçok internet sitesinde “cenneti müjdeleyen melek” anlamı verilse de bunu doğrulatabilmek mümkün değildir. Arapça kökenli olduğu söylendiği halde biz bunun kökeninin ve ne manaya geldiğini Arapça sözlüklerden tespit edemedik.

Daha önce birçok isim için söylediğimiz gibi biz hem kaynağı belli hem de anlamı dinimize ve örfümüze uygun düşen isimler bulmanızı tavsiye ederiz.

Ayrıca isimlerle ilgili olarak hiçbir kaynak belirtmeyen, kulaktan dolma bilgilerle hazırlanan ve yüzlerce isim için “cennette bir melek”, “cennete düşen ilk yağmur damlası”, “cennette şu”, “cennette bu” vs. gibi asılsız tanımlamalarda bulunan internet sitelerine itibar etmemenizi tavsiye ederiz.

Çocuk isimleri ve tavsiye ettiğimiz isimler hakkında geniş bilgi edinmek için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz:

http://www.fetva.net/yazili-fetvalar/isim

Adem Özdemir

Kesinlikle Buğlem isminin Cenneti Müjdeleyen ile ALAKASI YOK , Kur'anda da geçmiyor.. Buğlem Kızılderili dilince yağmur bulutu demektir..yine de koymak isteyen koysun :)

Erdal Topal

rosanne yazdıklarına dikkat et. sanırım KURAN'I hatim etmiş gibi yazmışsın. birazcık araştırıp öyle yazılar yazın. buğlem kuran da geçiyor. anlamıda cenneti müjdeleyen meleğin ismi.

ahmet sait uzun

Cennette şu,cennette bu diye aslında alakası bile olmayan manasız ve söylemesi zor isimleri çocuklarınıza koyup saçmalıyorsunuz... maksat şahane anlamlarda değil sırf farklı olsun diye... ecrin,buğlem,minel hiçbir anlamı yok..

rosanne

benim kızımın ismide buğlem ama burdaki anlamı yanlış gerçek anlamı bereket yüklü bulut demek ben bu anlamını bilerek koydum iyice araştırdım çünkü cenneti müjdeleyen melek değil

funda ulu

Ben kızımın ismini erva buğlem koymak istiyorum sizce nasıl.

Mehtap Berk

Anlamı gercekten guzel ama soylenisi yazilisi cok zor, o cocugun gelecekte karsilacabilecegi zorluklari da dusunmek lazim.
surekli adini duzeltmek zorunda kalicak, cunku surekli yanlis anlicak ya da yanlis telaffuz edicekler.

Ayse Can Gurlu

Ben kızımın ismini ecrin buğlem koydum çok güzel isim kızıma ecrin dedikçe yasin suresi aklıma geliyor buğlem dedikçede cennet aklıma geliyor insan için isim çok önemli lütfen çocuğunuza güzel anlamlı isimler koyun teşekürler.

Nuri Uysal

Hoş bir isim değil kesinlikle. Söylenişi kötü. Anlamı güzel diye böle bir ismi koymayı düşünmüyorsunuz değil mi? :).

Kumsal

Buğlem ismi çok güzel ço güzel anlamı var benim tuana ismimimin anlamı da çok süper alamı= cennet bahçesine düşen ilk yağmur damlası.

Tuana Buket İlhan

Benim 8 aylık kızımın ismi buğlem & berra ikisininde anlamı çok güzel eşim buğlem istedi ben berra canım kızım dilerim ömür boyu bu ismin anlamına layık yaşarsın seni seviyoruz annen ve baban.

Nermin&ümit Esen

Buğlem ismini kızıma koyacam bu ismi eşimle beraber karar alarak koymayı düşünüyoruz nlamıda gerçekten çok güzel "cenneti müjdeleyen melek".

Seyide Kapan

Cok güzel bi isim yegnımın ısmınıde buğlem koyduk daha yenı dogdu 26. 09. 2008 :):).

Narin Küçük

Buglem ismi ve anlamı cok güzel bence kesinlikle onu koymalısınız.

Hatice Göker

Buğlem koyacam kızmın ismini anlamıda cok güzel bana tavsiye dene varmıı.

Bulent Kapan

Benımde ismim buğlem anlamıda çokmu çok güzel ismimi çok seviyorum tavsiye ederim.

Buğlem Kapan

Ben im ismim ceylin ve ceylinde cennet kapısının ismi bu yuz den ismim den çok memnunm butun ceylinleri opuyorum.

Ceren Karabıyık

Ben ismimi çok seviyorum. Anlamı da çok güzel.

Buğlem Çetin

İsim olarak çok güzel kızıma düşünüyorum.

Nermin Esen