Yüşa isminin anlamı

Hz. Yuşa (as), üç dine mensup insanların da sahip çıktığı bir kişidir. Ona, hem yahudiler hem hıristiyanlar hem de müslümanlar sahip çıkmış ve istanbul’a geldiğini iddia ederek uğradığı zannedilen bir yere mezarını yapmışlardır.
o, hz. Musa’dan sonra israiloğulları’nın başına geçmiş ve filistin, mescid-i aksa ve çevresini kendi hakimiyeti altına almış bir zattı.

ayrica yüşa degil yuşa olmasi gerekiyor!! oglumun ismi yuşa melih:) ogluma farkli bir isim düsünemezdim.

Hatice

Yuşa,nın anlamı. Kurtarıcı,yigit,mert,benim oglumun adı.

Ayşe Aslaner

Eski sevgilimin adi yüşa di
güzel isim

unutulmaz!!.

Merve

Yuşa Peygamber, Yusuf (a.s) neslinden olup, Hz. Musa’nın çağdaşıdır. Hz. Musa’nın Genç Yuşa ile "iki denizin birleştiği yere" kadar yaptıkları tarihi ve gizemli yolculukları ve burada Hızır (a.s) ile buluşmaları Kuran-ı Kerim’de Kehf Suresi’nin 60-65. ayetlerinde anlatılır. Burada, Hz. Musa’nın yanındaki genç adamın Hz. Yuşa olduğu rivayetlerden anlaşılmaktadır. Hz. Yuşa’nın Beykoz Yuşa Tepesi’nde gömülü olduğu şeklindeki inanış, Beşiktaş’ta türbesi bulunan Kanuni Sultan Süleyman’ın süt kardeşi Yahya Efendi’nin (1494-1570) manevi keşfi ile irtibatlandırılarak yaygınlaşmış ve şöhret bulmuştur. Bazı tefsirlerde Yuşa (a.s)’nın Musa (a.s)’nın vefatından sonra peygamber olarak görevlendirildiği, Hz. Musa’nın yeğeni ve yardımcısı olduğu, Hıristiyanlar’ın ve Yahudiler’in ona Yeşu dedikleri nakledilir. Yeşu (Yuşa) Beni İsrail’e gönderilen dört büyük peygamberden biridir.

Yüşa