Samet isminin anlamı

Selamun Aleykum Ülkemin güzel insanlar...

Samed ismi ihlas suresinde geçer. Manası da "kendisi hiç bir şeye muhtaç olmayan, kendisi dışında ki her şey ona muhtaç olan demektir". Dolayısıyla bu özelliğe sahip olan varlık sadece Allah olabileceği için farklı bir varlığa bu ismin verilmesi doğru değildir. İlla insan için kullanılacaksa Abddussamed şeklinde kullanılabilir. O da Samed'in Kulu anlamına gelir. Teşekkürler, hayırlı gün ve geceler!

Bir Müslüman

samet diye bir sınıf arkadaşım var hemde komşumuz ismini seviyo bencde samed ismi çok güzel

elçin ayhan

Benim adımda samet ve bu ismin tek kullanılmasını önermiyorum samet isminin sonu t olsa dahi isme yüklenen mana allahın sıfatı olmasıdır. Bu ismin manası "hiçbir şeye muhtaç olmayan, herşey kendisine muhtaç olan" demektir. Ve bu sıfat allag(c. C) sıfatıdır tek kullanılması çok yanlıştır. Bu sebepten ismimi değiştirecem abdüs samet olacak inşallah samed’in kulu manası olacak inşallah bu ismi taşıyanlara ve koymayı düşünenlere rica ediyorum bu ismi tek kullanmayın bu isim rahman gibi rahim gibi insanda olmaması gereken bir sıfat ve çok yanlış lütfen bu ismi tek kullanmayalım. Allaha emanet olun.
.

Samet Gidiş

Allahın isimleri 98 tane vardır bunda yanlışlık var
.

Samet Ergül

Ben samet adımdan gayet memnunum ve adımı cok seviyorum allahın 99 isminden biri ve ben ondan ötüru anneme ve babama cok teşekkür ediyorum bana bu ismi koydukları için ne mutlu bana allahın ismınden birini taşıyorum ve bana ait adımı da koruyorum ve sizde koruyun kardeşlerım kımse adınıza dıl uzattırmayn. Ve ismim dende gayet memnunum.

Samet Cica

Herkez bu ismi kullansın bence hem güzel bir isim bence kullanın benim tanıdığım bir akrabamında oğlunu ismi samet ama çok güzel bir isim anlamıda çokk güzell.

Merve Demir

Benim adım samet sametin manası sabırlı çaışkan anlamındadır.

Samet Coşgun

Samet adı gerçekten güzel ısım. Allah[cc]ın ısmı
samet ısmı kımseye verılmez.
muhtac olmayan ve ebedı olan yalnızca allah[cc]
.

Mustafa

Benm adımda samet ve ismimi cok seviyorum anne babalarada öneriyorum bu ismi :)) cocuqunuza samet adını koyun sametler artsın ;)hocalar pek onaylamasada ben ismimden qayet memnunum ;).

Samet

Oglumun adı samet. Son harfi t oldugu için ismin başına başka isim koymadık. İsim agır gelir dediler. Samed olsaydı tamam da
acaba biz yanlışmı biliyoruz?.

İsmail Sevinç

Eşim rüyasında "erkek evladınız olursa adını samet koyarmısınız" diye bir erkek sesi duymuş, 2 hafta sonra eşimin hamile olduğunu öğrendik, adını da samet koymaya karar verdik, az kaldı inşallah kasımın ortasına aramıza katılacak.

Yuksel Kaya

İsmin anlamında yanlışlık var. Samet: hiçbirşeye muhtac olmayan demek.

Samet Koç

Samet benim hoşlandığım çocuğun ismi ondan çok hoşlanıyorum ama ona bunu söyleyemiyorum buradan ona ses leniyorum samet seni deliler gibi seviyorum anlamı:ulu, yüce, hiçkimseye ihtiyacı olmayan.

Fatma Çelikoğlu

Bu isim gariptir. Bazen anlamı içinde kaybolur insan. Aslında çok çocuksu bir isimdir. Ama o ’kimseye muhtaç olmama’ durumu pek de çocuksal bir masumüyet taşımıyor kanımca. Ama yine de ismimi seviyorum :).

Samet

Benin adımda samet ve anlamı hiççkimseye ve hiçbirşeye muhtaç olmayan dmktir.

Samet Bşky

Bence samet ismi çok güzel sametler çoğunlukla yakışıklı olurlar:).

Merve

Benim adım da samet :))ismimle gurur duyuyorum. Bence ç00k güzel bi isim!!
!.

Samet

Benim adım da samet ama samet kelimesini yanlız söylemeyin günah mış abdülsamet deyin bence güzel abdül samet bana göre bu.

Samet Şahan

Bende burdayım.

Sametokumuş

Samet’ in anlamı kimseye muhtaç olmayan dır.

Yeliz

Oğlumun adı samet onu çok seviyorum.

Nurten Kayıkçı