Reşid isminin anlamı

Reşid isminin anlamı

1. Cenab-ı Hakk'ın isimlerinden. 2. İyi ve doğruyu seçebilen, malını idare gücü olan, rüşd yaşına ulaşmış akil ve baliğ (kişi) ergin, erişkin. 3. Akıllı hareket eden doğru yolda giden. - Abdürreşid olarak kullanılır. Türk dil kuralına göre "d/t" olarak kullanılır.

Benzer İsimler

İlk Üç Harfine Göre

Son Üç Harfine Göre

İlk ve Son Harfine Göre

Reşid isminin sitemizde görüntülenme sayısı 3.777.

Reşid ismi için yaptığımız ankete katılan 4 kişinin bu isme verdiği ortalama değer ise 5 üzerinden 3,00.

Ziyaretçilerimizden 24 kişi Reşid ismini öneriyor, 13 kişi ise önermiyor.

Reşid ismine ait nitelikler

Bu ismi nasıl nitelendirirdiniz? Geleneksel, dini, çekici veya modern yapmanız gereken uygun gördüğünüz en fazla 5 özelliği aşağıdaki kutu üzerinde işaretlemek ve onayla düğmesine tıklamak. Ziyaretçilerimizin daha önceki tercihlerini yanlarında bulunan çarpı (x) simgesine tıklayarak kaldırabilir ve yerlerine yenilerini belirtebilirsiniz.

Reşid ismi ile ilgili ziyaretçi yorumları Yorum Yap

Yorum Yok!

Bu isim için daha önce yorum yapılmamış, yorum bırakmak için lütfen yorum yap düğmesine tıklayınız.

Reşid ismini taşıyan önemli kişiler

Araştırmalarımız sonucunda Reşid ismini taşıyan aşağıdaki şahsiyetlere ulaştık. İlgili kişilerin adı soyadı, doğum ve mesleki özellikleri gibi temel bilgileri hakkında fikir edinebilirsiniz.

İsmi Reşid olan önemli kişiler

Reşid Behbudov

Reşid Mecid oğlu Behbudov (Azeri: Rəşid Məcid oğlu Behbudov; 14 Aralık 1915 - 9 Haziran 1989), Azerbaycanlı şarkıcı ve oyuncu.

Reşid Mehmed Paşa

Reşit Mehmet Paşa (Doğum Tarihi: 1780 - Ölüm Tarihi: 1836, Diyarbakır) II. Mahmut saltanatında 28 Ocak 1829 - 18 Şubat 1833 tarihleri arasında dört yıl yirmi bir gün sadrazamlık yapmış bir Osmanlı devlet adamıdır.

Soyadı Reşid olan önemli kişiler

Harun Reşid

Hârûn er-Reşîd Tam Adı: "er-Reşîd" Hârûn bin Muhammed el-Mehdî ibn-i Ebû Câʿfer el-Mansûr (Arapça: هارون الرشيد بن محمد بن المنصور,(Doğum Tarihi: 17 Mart 763 - Ölüm Tarihi: 24 Mart 809) beşinci ve en tanınmış Abbasi halifesidir. 763de babası Mehdi'nin o zaman bulunduğu İran'da (modern Tahran yakınlarında) bulunan Rey şehrinde doğdu. 786'da halife olan kardeşi Hadi'nin ölmesi üzerine Halifeliğe geçti. Hayatının çoğunu Bağdat'ta ve hilafetinin sonlarında yerleştiği Rakka şehrinde geçirdi. 24 Mart 809'da Horasan'da Tus şehrinde öldü ve orada toprağa verildi. Harun Reşid'in halifelik döneminde Abbasiler çok büyük askerî, siyasal, kültürel ve bilimsel gelişmeler kaydettiler.

Reşid isminin analizi

Reşid isminin her bir harfi aşağıda belirtilen karakteristik özellikleri ifade etmektedir.

R harfi :
Sert yapıya sahip olma
E harfi :
Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele
Ş harfi :
Çok üretken ve güçlü olma
İ harfi :
Kırılganlığı
D harfi :
Üstün güçlere sahipliği

Reşid isminin numerolojisi

Reşid isminin numerolojik toplamına, harflerin alfabemizdeki sıralarının toplamları yolu ile ulaşıyoruz.

R =
21
E =
6
Ş =
23
İ =
12
D =
5
Toplam =
67

Reşid isminin farklı yazılış biçimleri

Reşid isminin farklı alfabe ve notasyonlardaki yazılışlarını alt bölümden inceleyebilirsiniz. Reşid isminin farklı yazılışları ile ilgili hatalı ya da eksik bulduğunuz bölümleri bize Öneri / Şikayet Formu aracılığı ile iletebilirsiniz.