Liva isminin anlamı

Liva lazcada sulu kar demek. Bir laz olarak böyle biliyorum ben.

Ece

Liva isminin Lazca'da manası kar suyudur.

Zeynep Karadeniz

liva kesinlikle kız ismi kulağa da çok şirin ve yumuşak geliyor asıl erkeklere sorulduğunda adı liva olan daha çok mahçup olabilir. Karadeniz'de kış güneşi kışın gelen mutluluk ılık rüzgar anlamında kullanılıyor ve kızlara verilen bi isim

Zeynep

Oglumun adi liva kizim olsa asla koymazdim. Bi evladın anne baba uzerindeki tek hakkidir isim. Kizina liva koyanlarin isme haksizlik ettigini düşünüyorum. Ha hasan koymussun ha liva. Isim iyice araştırılıp oyle konulmasi gerekir. Ondanan bundan duyup hoş geldi diye isim koyulmaz. Sonra bigün kiziniz sorar iste oyle nasil yani benim ismim erkek ismi mi diye.

Derin lagun

lazca, karları eriten ılık esinti anlamına da gelir

Mehmet Serhat Özdursun

Kasımda kızım olacak inş.adını liva koymak istiyorum ancak bilen bir hocaya danıştım ismin anlamının burda yazdığı gibi peygamber efendimizle ümmetiyle hiç bir alakası olmadığını bunun tamamen insanların uydurması olduğunu öğrendim sadece mahşer günü altında toplanılacak olan sancağın adıymış koymakta kararsızım vede vazgeçemiorum :(((((

ikbal şimşek

Nasıl yani ben bir kızım ve bir erkek ismi mi taşıyorum

livanur

bence liva ismi tam olarak kızlara yakışan bir isim ayrıca anlamıda güzel hatta ben bu ismi ilk duyduğumda çok hoşuma gitti

elif

Bence harika bi isim

ashdhjdjd

Şimdi ben erkek isimimi taşıyorum

livanur tezi

kızımın adı liva çok kibar ve narin bir isimdir erkek ismi diyenler ne kadarda gereksiz yorumlar yapıyorsunuz kız ismidir ve anlamıda çok güzel

fatih

Liva ismi ne kadarda güzel bir isim ister kiz ismi olur ister erkek ismi nede olsa peygamber efendimzin sancagi demek her müslümana yakisir

Levent Cakmak

Liva ismi bence kıza daha uygun erkekler için tuğgeneral anlamından dolayı konulmuş olabilir ama peygamber efendimiz zamanında tuğgenaral diye bir terim olduğunu sanmıyorum. bu yüzden asıl anlamının sancak (peygamber efendimizin sancağı) olduğunu söylemek daha doğru olur bence tuğgenaralden dolayı erkek ismi olur diyenlere bende Mehmet Akif Ersoyun ve birçok şairimizin sancak için kullandıkları "Nazlı sancak" terimini hatırlatıyorum yani bu sözle nazlı bir kıza benzetmede bulunduklarını tahmin edebilirsiniz Nazlı erkekmi olur yaw :D

serkan serkan

Benim kzimin adıda liva beril efendimizin sancağı olduğu için koydm. İsim koyarken önemli olan anlamı bence. İlk defa erkek ismi olduğunu duydum. Livata dan ziyade liva-ül hamd-ı-çağrıştırıyor bana.

Berna Bozkurt

Benim kızımın adı liva anlamı için koydum bir çok anlamtaşımaktadır en özeli ise öbür dünyada peygamber efendimizin tüm ümeti o sancağın altında toplanacaktır mahşer günü o sancağın ismide livayılhamd olarak bilinmektedir allah o günü bize ve tüm islam alemine nasip etsin amin.

Mehmet Şefik Batman

Benim kızımın adıda livanur anlamı olabilir ama söyleyişi erkege hic yakışmıyo bu çok kibar bi isim bence olmuyo kızlarla degil ama erkeklere konunca alay edilecegini düşünüyorum.

Alev Bayrak

Ahh bu hayat çekilmezz
.

Kader Kar Beyaz

Benim adım liva. İnsanlar anlamını sorunca doğru düzgün cevap veremiyorum ilk aldığım tepki tuğgeneral diye kız ismimi olur oluyo. Söylenişi feminen olabilir ama adı liva alan bir bayan olarak söyleyebilirim ki liva kesinlikle bir erkek ismi.

Liva

İsim %100 erkek ismi, ancak biraz garip olur ama hoşunuza gidiyorsa kızlarınıza da verebilirsiniz.

iki alaydan mürekkep askeri teşekküle ve bu teşekkülün kumandanına verilen addır. Livanın resmi kayıtlarda adı {miriliva} suretinde de geçer. Miralay terfi edince liva, liva terfi edince (ferik) olurdu. Liva’lara paşa da denilir, elkap olarak da seadetlû kullanılırdı.

mülkiye taksimatında mutasarrıf idaresinde bulunan memleket parçasına verilen ada da liva denilirdi. Bunun yerine sancak da denilirdi. Eskiden memleketin mülki taksimatı şöyle idi: nahiye, kaza, liva(sancak), vilayet.

liva ayrıca bayrak, sancak manalarına da gelen bir tabirdir. Liva-i şerif; cenab-ı peygamberin bayrağı, liva-i osmani; osmanlı sancağı, liva-i zafer; zafer bayrağı suretinde kullanılırdı.

.

Uğur Öncü

Merhabalar,
ne kadar komik bi tartışma,bariz erkek ismi olan bu ismi kızlarına koymak isteyen koysun tabiki,çocuklarınız büyüdüğünde siz açıklarsınız anlamı bu bu bu diye. Ama biz kız ismi daha güzel düşündük diye. Bana olduğu gibi bu çocuklarada soracaklar ne garip bir isim anlamı ne diye. Onlarda derler sancak beyi sancak general. Aaa ne güzel bi kız ismi derler karşısındakilerde. Herkese iyi günler.

Liva Karadağ

Tekrar merhabalar,
allah analı babalı büyütsün uzun ömür diliyorum kızınıza.
liva kıza yakışıyor diyosunuz ama hangi anlamı kıza yakışıyo hangi sebepten merak ettim, birönceki mailimde de anlamlarını belirtmiştim. Bi anlam veremiyorum halen kız ismidir erkeğe yakışmıyor diyenlere. Umarım büyüdüklerinde kızlarınızda bu isim için kızlara daha çok yakışıyor derler.

Liva Yalnızoğlu

Merhabalar 12 gün önce doğum yaptım kızımız zeynep liva hayata merhaba dedi. Benim kızım olduğu için değil ama liva kıza daha çok yakışıyor. Aslında livanur koyacaktık ama zeynep ismini rüyamda gördüm. Bana kızına zeynep koy dediler bizde zeynep liva koyduk liva kız için çok güzel bir isim. Erkeğe pek yakışmıyor bence.

İlknur Bzacıoğlu

Merhabalar,28 yaşındayım (erkek) ve hiç duymadığım bu ismi son zamanlarda çok duymaya başladım. Kızlarada koyuyolar,bir çok isim gibi erkeklerdede kızlardada aynı ismi duyar olduk ama liva ya nur ekleyip livanur yaparsanız kız ismi olur tabi. Anlamı sancak,sancak beyi,tuğgeneral olan bir ismin kız ismi olduğunu iddaa etmek ne kadar doğrudur çözemedim. Ama benim adım bu anlam düşünülerek koyulmamış zaten. Lazcada kar suyundan oluşan sel anlamına gelmekte. Ama ismi takarken bu ismi kullanacak olan çocuğunuzun ilerde memnun olacağından emin olmaya çalışın.

Liva Yalnızoğlu

Ya lıva barız erkek ısmı bayanlar sızın yuzunuzden erkek cocuklarımıza ısım bulamıyoruz. Herkez yerını bılsın yaa.

Sevinc

Yeğenimin adı livanur. Ben ce ona cok yakısan ve anlmıda cok derın olan bıre ısım.

Tuba _ Tuba